5 Şubat 2022 18:25

Zeytinburnu’dan Tokatköy halkına vurgun uyarısı!

Kentsel dönüşüm noktasında mağdur olan Zeytinburnu halkı, Tokatköy Kentsel dönüşümle ilgili Beykoz Aktüel gazetesiyle irtibata geçti.

Zeytinburnu’dan Tokatköy halkına vurgun uyarısı!

Tokatköy Kentsel Dönüşüm projesi henüz daha başlamadan; Belediye yalanları, algı oyunları ve vatandaş mağduriyeti patlak verdi. Hayatında hiç çarpık kentleşmede oturmayan, mahalle kültürü bilmeyen, imkansızlık nedir hiç tatmamış olan bir grup siyasi ve müteahhitler kış günü Tokatköy halkını sokağa atmak istedi. Bunun üzerine Beykozlular bir ve bütün olarak Belediyeye yürüdüler.

Kira fiyatlarının çok artması, ülke ekonomisinin sözleşme imzalanılan dönemden çok daha kötü olması, okulların açılması ve taşınma durumlarında sıkıntıların yaşanacak olması, kira bedellerinde yapılan anlaşmanın mevcut konumda yarı kirayı bile karşılayamayacak olması vatandaşı mağdur ederek, harekete geçirdi. Sadece mağdur olanlar değil Beykoz’un tamamına yakını Murat Aydın’ı protesto eden paylaşımlar yaptılar.

Murat Aydın, Tokatköy halkına meydan okudu!

Bu kadar haklı gerekçeyle duruma tepki gösteren ve şartların yeniden gözden geçirilmesini isteyen çoğunluğu AK Partili olan Tokatköy halkını ve haklı tepkisini Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın küçümseyerek adeta hodrimeydan dedi. Konu ile ilgili ilk defa konuşan Başkan Murat Aydın Tokatköylülere meydan okudu.

Murat Aydın, “Orada çok az sayıdaki insan milletin kafasını bulandırıyor. Niye bulandırıyor? Olaya siyasi olarak yaklaşıyor. ‘Olmasın, bunlar başaramasın’ diye düşünüyor. Başka türlü açıklanamaz” ifadelerini kullanarak rest çekti.

Zeytinburnu Telsiz Mahallesi sakinleri: Yıllardır Belediye Başkanı, bizi kandırmaz aldatmaz demiştik!

Zeytinburnu Telsiz Mahallesi sakinleri Beykoz Aktüel Haber’e konuştu. Murat Aydın’ın Zeytinurnu’nda uzun yıllar siyaset yaptığını söyleyen Mahalle sakinleri, “Telsiz Mahallesi dönüşümünde çok güzel resimler paylaşıldı. Çok güzel şeyler söylendi. Bu adam yıllardır Belediye Başkanı, bizi kandırmaz aldatmaz dedik ve güvendik. Gelinen noktada ise yıllarca mağdur olarak yaşadık. Yanımızda kimseyi göremedik. En yakınlarımız bile bunlara güvenmeyin demiştik bizi dinlemediniz dediler. Keşke dinleseydik” ifadelerini kullandılar.

Telsiz Mahallesi sakinleri, “Bu mahalledeki çoğu kişi AK Partili. Bizi mağdur etmezler dedik ve güvendik. Siyasilerden, Muhtarlıklardan, Dernek Başkanlarından etkilendik. Oysaki iktidar muhalefet fark etmeksizin ciddi vaatler, paylaşımlar yapıldığı için o kişiler bu projelere destek olmuşlar. Tokatköy halkını uyarıyoruz. Yarın kimse yanınızda olmayacak. Kendi derdinizle baş başa kalacaksınız. O güzel resimler, güzel sözler, itibar verdiğiniz kişiler yanınızda olmayacak” ifadelerini kullandılar.

Zeytinburnu’da doğup büyüyen ve Zeytinburnu Telsiz Mahallesi’ne bu acıların yaşatılmasında baş sorumlu olarak tanımlanan Murat Aydın’ın Beykozluları hiç umursamayacağını ifade eden Telsiz Mahallesi sakinleri, “Kesinlikle olaya siyasi olarak bakmayın. Bizim partiden yada bizim partinin rakibinden diye bakmayın. Ortada rant varsa iktidar muhalefet bir araya gelebilir, biz bunu burada gördük. Yarın zarara uğradığınızda hiçbir siyasi, hiçbir yetkili yanınızda yer almaz. Öyle bizim gibi ayda bir protesto yapmak zorunda kalırsınız” ifadelerini kullandılar.

Ardından ismini belirterek konuşan Zeytinburnu’nun Zehra teyzesi Zehra Emanet, “Bize 18 ay sonra hepinizi evinize yerleştireceğiz dediler ama 3. seneye girdik ses yok. Yüzümüze bakan yok. Türkiye sallanıyor. Benden iyi biliyorlar, benden iyi görüyorlar. Kimsede çıt yok. Bizi enkazdan kurtaracaklardı, depremden kurtaracaklardı. Şimdi hiçbiri ortada yok. Ancak bizi enkazın altında, taşların arasında bulacaklar” dedi.

Ardından ismini belirtmek istemeyerek konuşan bir Mahalle sakini, “Evimizi depreme dayanıksız diye yıktılar. Şimdiki ev Eylül ayındaki depremde daha çok hasar aldı. Ben o binada şuanda oturmak zorundayım. Peki o ev depremde yıkılınca biz ölünce o zaman mı gelecekler? 440 bin TL hesap çıkardılar. O kadar paramız olsa zaten sağlam bir ev alırız. Bizi çok mağdur ettiler” ifadelerini kullandı.

Tokatköy ile ilgili yapılan tasarımlarda bile Porshe ve Audi marka araçların tasarıma eklenmesi Tokatköy’de yapılmak istenen plan ve projeleri ortaya koyuyor.

Dipnot: Elinizden hiçbirşey gelmiyorsa en azından bu haberi Whatsapp’tan 10 kişiye paylaşabilir, sosyal medya hesaplarınızda yayabilirsiniz. Ayrıntılar gelecek…