11 Ocak 2022 17:30

Yeşilay elçileri Beykoz’da çıtayı yükseltti!

Yeşilay Beykoz şubesi, Yeşilay elçileri projesi kapsamında Beykoz’un Muhtarları ve yerel basın mensuplarıyla buluştu.

Yeşilay elçileri Beykoz’da çıtayı yükseltti!

Beykoz Kavacık’ta bulunan ve yeni açılan Koçari Karadeniz Pide’de gerçekleşen yemekli toplantıya; Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Sedat Altun, Mahalle Muhtarları ve yerel basın mensupları katıldı.

Bütün katılımcılara hoşgeldiniz diyerek sözlerine başlayan Yeşilay Beykoz şubesi Başkanı Dr. Mahmut Talha Uçar, Yeşilay elçileri projesi kapsamında bilgi verdi. Başkan Uçar, “Yeşilay Elçileri projesi toplumumuzda kadim bir gelenek olan ahilikten gelen esnaflarımızın, bağımlılıkla mücadeleye katkılarını sağlamak ve toplumsal duyarlılığı artırmak üzere hayata geçmiştir” dedi.

Projenin amacı hakkında bilgi veren Başkan Uçar, “Proje, esnaflarımızın uyuşturucu ve alkol bağımlılığı hakkında bilgi düzeylerini artırmayı ve onlar vasıtasıyla yerel alanda toplumsal farkındalığı oluşturmayı ve tehlike arz eden durumlara karşı önlem almayı amaçlamaktadır” dedi.

Projenin uygulanışı hakkında da bilgi veren Başkan Uçar, “Bağımlı olan ya da bağımlı olma riski taşıyan gençlerin yoğun olarak bulunduğu yerlerde, ilgili meslek gruplarının sokaklardaki uyuşturucu gerçeği hakkındaki mücadele becerisi ve bilinç kazanması projenin önemli bir hedefidir. Bu çerçevede meslek (kırtasiyeler, kafe restoranlar, internet kafeler, büfeler, kıraathaneler, giyim mağazaları ve bay / bayan kuaför) gruplarına yönelik yapılacak ziyaretler kapsamında Yeşilay Elçileri olabilecek esnaflar ziyaret edilerek toplumsal duyarlılığının artırılmasına katkıda bulunulacaktır” ifadelerini kullandı.

Program yerel basın mensupları ve Mahalle Muhtarlarının fikirlerini beyan etmesiyle devam ederken, Yeşilay’ın anlamlı mücadelesi katılımcılar tarafından tebrik edildi.

Söz hakkı alan ve Beykoz Aktüel Haber İmtiyaz Sahibi Mücahit Ak’ın söylemlerine katıldığını belirten Beykoz Muhtarlar Birliği Başkanı Sedat Altun, fiyatları arttırmanın bağımlılığı azaltmayacağını belirtti. Bağımlılık yapan ürünlerin kaçaklarının üretildiğini vurgulayan Muhtar Sedat Altun, “Geçtiğimiz ay sahte içkiden 73 kişi hayatını kaybetti” dedi.