31 Ekim 2019 11:49

Yenimahalle’de Baz İstasyonu Tepkisi

Beykoz’un en kalabalık mahallelerinden Yenimahalle’de baz istasyonu kurma girişimleri mahalleliden oldukça tepki çekti. Mahalledeki gergin ve tepki çeken girişim mevcudiyetini korurken gözler bir kez daha baz istasyonlarına çevrildi. Vatandaşların tedirgin bekleyişi ise sürüyor.

Yenimahalle’de Baz İstasyonu Tepkisi

Beykoz’un en kalabalık mahallelerinden Yenimahalle’de baz istasyonu kurma girişimleri mahalleliden oldukça tepki çekti. Mahalledeki gergin ve tepki çeken girişim mevcudiyetini korurken gözler bir kez daha baz istasyonlarına çevrildi. Vatandaşların tedirgin bekleyişi ise sürüyor.

Yeni Mahalle’de nüfusun en yoğun olduğu ve yaya trafiğinin en çok olduğu Dr. Ömer Besim Paşa Caddesi üzerinde yer alan bir yapı üzerine kurulmaya çalışılan “Baz İstasyonu” tepki çekmeye devam ediyor. Bir çok gece vatandaş tarafından, muhataplarının farkına varıp yanlıştan dönmesi için tepki amaçlı geceyi sokakta geçirdiği ve nöbet tuttuğu öğrenildi.

“Kaldırımın 4 Metre Üstündeki Baz İstasyonu Akla Ziyan!”

En yoğun insan trafiğinin yaşandığı, okullar açıldığında binlerce öğrencinin ve bir çok vatandaşın kullandığı kaldırıma yaklaşık olarak sadece 50 cm mesafe ve 4 metre yüksekte bulunan baz istasyonu direği tepkiye ve tedirginliğe yol açtı.

Vatandaşlar Tepkili: “Bu kadar mı Sahipsiziz, Binlerce İmza Topladık, Sesimizi Duyuramadık!”

Mahallede ki vatandaşların tepkileri dinmiyor. Bazı vatandaşlar; “İnsanların bu kadar yoğun kullandığı, çoluk çocuğun geçtiği işlek bir caddeye baz istasyonu kurmak bu kadar mı basit? İleride yaşanabilecek bir sağlık sorununun vebalini kim ödeyecek? Para için insanların sağlığını nasıl hiçe sayarsınız?” gibi sitemkar ifadeler kullandı. Mahalleli kendi rızaları olmadan gerekli izinlerin verilmesine, baz istasyonunu kuran şirkete ve yerini para için kiralayan komşularına, denetimsizliğe tepki gösteriyor?

Komşu Binalardan Birinde Kanser Tedavisi Gören Çocuğun Olduğu Belirtiliyor!

Mahallelinin tepkiyi hep bir ağızdan dile getirmekte. Edinilen bilgilere göre baz istasyonunun konulduğu binanın komşularından birinde küçük bir çocuğun kanser tedavisi gördüğü belirtilmektedir.

Polisler Gün Boyu Nöbet Tuttu!

Olası muhtemel olayların yaşanabileceği düşüncesiyle polis memurlarının söz konusu yapının önünde gün boyu nöbet tuttuğu görüldü. Tedirginliğin ne kadar süreceği, baz istasyonunun faaliyete geçip geçmeyeceği, kaldırılıp kaldırılmayacağı, sürecin nasıl sonuçlanacağı merak konusu!

Uzmanların baz istasyonları ile ilgili olarak şu tespitleri yaptığı görülmektedir:

Baz istasyonu çeşitleri

Baz istasyonlarının çeşitleri nelerdir dediğimizde, karşımıza şu anda kullanılan üç tür baz istasyonu çıkmaktadır.

A) Makroseller:

Şehir dışlarında daha güçlü ama insanların yaşam alanlarından uzak.

B) Mikroselller:

Şehir içlerinde nüfusun daha seyrek olduğu yerlerde kullanılır.

C) Pikoseller:

Dar alanlar, sokaklar, tüneller gibi çok daha düşük şiddetlileri kullanılır.

Baz İstasyonlarının İşleyişi

İstasyonlara kurulan anten görüntüsü şekildeki gibidir ve üzerlerinde MiniLinkler (alıcılar) mevcuttur. Bu alıcılar olmazsa görüşme yapamayız. Telefonun şebeke göstergesi tam dolu olabilir ancak konuşmamıza izin vermez. Baz istasyonları, GSM iletişimin kapsama alanını genişletmek için bina çatılarına kurulan, genellikle beyaz renkli ve kutu şeklinde, 4 metre boyunda, iki çubuk antenle bir çanak antenden oluşan ve mikrodalga yayan cihazlardır. Çubuk antenler mikrodalgaları toplayıp çanak antenlere verir ve bu dalgalar çanak anten aracılığıyla 16 farklı frekanstan ve UHF (Ultra-High Frequency) üzerinden yayınlanır.

Baz İstasyonlarının Kurulumu ve Güvenliği

Baz istasyonlarındaki antenlerin çıkış güçleri vardır. Antenlerin günlük mesafesi hesaplanırken bu çıkış güçleri hesaplanır ve ona göre yapılır. Sonuç olarak antenin güvenlik mesafesi belirlenir. Şekilde güvenlik mesafesi belli antenin basit çizimi vardır. Antenin günlük mesafesi (9.74m) içinde okul, ev, park bulundurulmamasına ve insan yaşamamasına dikkat edilir.

Uzmanlara Göre Baz İstasyonlarının Zararları Nelerdir?

  • Baz istasyonlarının çevreye yaydığı elektro manyetik dalgalar insan vücudundaki hücrelerin kimyasını bozmaktadır. Hücrelerin bozulmasına bağlı olarak da, büyük moleküllerin, yani protein, magnezyum, potasyum (vb) gibi, deforme olması, hücre zarlarının birbirine yapışması, hücre zarlarında delikler oluşması, bazı enzimlerin bozulması, sinir zarlarının bozulması, rüya görmenin azalması gibi sonuçlara neden olmaktadır. Ayrıca bu etkilere bağlı olarak uyku bozukluğu, asabiyet, unutkanlık, depresyon, baş ağrısı, baş dönmesi, parkinson, alzheimer gibi beyin hastalıklarına da neden olmaktadır.
  • Baz istasyonlarının yaydığı, radyasyonun kanserde üç ayrı kademede etkili olduğu bilim adamları tarafından tespit edilmiştir. Birinci etkisi, vücutta ki kanser önleyici maddeleri yok ederek, bünyenin kansere karşı korunaksız hale gelmesini sağlar. ikinci etkisi, bu dalgaların kendisinin kanseri oluşturmasıdır. Üçüncü etkisi ise,  kanser yapan maddelerin, hücrenin içine yerleşmesini kolaylaştırması ve mevcut bulunan kanserin, seyrinin ve etkilerinin artırılması dır. 
  • Radyo aktif  dalgalar, kulakta işitme ve Kaybı kulak çınlamasına yol açmaktadır.
  • Göz merceğinin bulanması, Göz korneasının bulanması, İns iltihabı, Göz dibinin harap olmasına eden olduğu belirlenmiştir.
  • Baz istasyonlarının yaydığı elektro manyetik dalgaların bağışıklık sisteminin çökmesine neden olduğu, tıbbı kesinlik kazanmış bir gerçektir.
  • Kan hücrelerine zarar vererek, kan içindeki, Alyuvarlar, Akyuvarlar, pıhtı oluşumunu sağlayan Pulları azaltır. Kanın kimyasını bozar. Beyin ve kanımız için, çok önemli olanasetilkolin esterazı eksiltir. Bu enzimin azalması ölümlere yol açabilmektedir.
  • Baz istasyonlarının yaydığı radyasyona maruz kalan bölgelerde 20 yıl kadar sonra, kanser patlaması yaşanacağı, en az üç kişiden birinin kanser hastası olacağı düşünülmektedir.
  • Kalp ritim bozukluğuna ve diğer bir çok kalp rahatsızlığına neden olmaktadır.
  • Damar tıkanıklığı ve damar sertleşmesine de neden olduğu bildirilmektedir.