14 Kasım 2017 12:52

Yeni İstifa Rüzgarları mı Geliyor?

AK Parti, belediye başkanları için başlattığı istifa operasyonu için tekrar düğmeye basıyor. AK Parti yönetimi, il ve ilçe belediye başkanları ile il başkanları için yaptığı değişim sürecini bir ay içinde tamamlaması bekleniyor. Peki raporlarda ve araştırmalar Beykoz ile ilgili neler söylüyor, daha fazlası…

AK Parti, belediye başkanları için başlattığı istifa operasyonu için tekrar düğmeye basıyor. AK Parti yönetimi, il ve ilçe belediye başkanları ile il başkanları için yaptığı değişim sürecini bir ay içinde tamamlaması bekleniyor. Peki raporlarda ve araştırmalar Beykoz ile ilgili neler söylüyor, daha fazlası…

AK Parti yönetimi, il ve ilçe belediye başkanları ile il başkanlarına yönelik değişim sürecini tamamlamayı planlıyor. Parti içinde, “Belediye başkanlarının başarısız olduğu, yolsuzluk ve usulsüzlük yaptığı için görevden alındığı” gibi tartışmaların partiye zarar verdiği belirtilirken, Analiz Raporu hazırlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düğmeye basmaya hazırlanıyor.

AK Parti Genel Merkezi’nin hazırladığı raporda aralarında İstanbul İlçe Belediye Başkanları’ndan bazılarının da olduğu 10 kadar Büyükşehir ve İl Belediye Başkanı’nın yıl sonuna kadar istifasının istenmesi bekleniyor. AK Parti’de belediye başkanlarıyla ilgili yapılan çalışmaların uzun vadede sıkıntı yaratacağından, Kasım ayında istifası istenilecek belediyelerin belirleneceği ifade ediliyor. 

İSTİFA POTASINA KİMLER GİRECEK?

AK Parti’de 2018’de yapılacak büyük kongreye yönelik hazırlıklar da sürüyor. Partinin teşkilat başkanlığı verilerine göre, il kongreleri beklenmeden 22 il başkanı görevden alındı. Bu illerden 18’ine atama yapıldı. Büyük kongrenin en geç 2018 Eylül’de yapılması planlanırken, performansı düşük teşkilat yönetimlerinin de bir ay içinde değiştirilmesi bekleniyor. İstifa potasına girmesi beklenen belediye başkanları ve il başkanlarının belirlenmesi de çok çeşitli ‘kriterlerle’ ve bunların analiz edilmesiyle belirleniyor.  

1) ANKETLERDE ÇIKAMAYANLAR:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, il il anket yaptırdı ve belediye başkanlarının performanslarını ve halkla ilişkilerini masaya yatırdı. Memnuniyet, beğeni ve oy veririm oranları yüzde 50’in altın kalan belediyeler, istifa potasına girebilecekler arasında yer alıyor. Değiştirilmesi analiz edilen belediye başkanları yerel seçimler beklenmeden istifa ettirilecek. 

2) REFERANDUM RAPORU:

1 Kasım genel seçimleri ile 16 Nisan referandum sonuçları masaya yatırılacak. MHP destekli referandum sonuçlarında 1 Kasım oy oranlarından düşük olanlar da değişim potasına giren başkanlar arasında yer alıyor. Anketlerde de benzer sonuç çıkarsa, belediye başkanı için ‘istifa daveti’ kapıda olabilir. 

3) YOLSUZLUK, İMAR VE RANT:

İl il yapılan anket çalışmalarında ve BİMER, CİMER’e gelen şikayetler ile yargıya taşınmış bazı davalar mercek altına alındı. Özellikle belediyelerden kaynaklı, bazı imar uygulamaları, rant iddiaları ve gelen şikayetler inceleniyor. Özel bir ekip bu iddialarla ilgili raporlama yaparken, halktan uzak uygulamalar anketlerle de raporlandı. Bu kapsamda değerlendirilen belediye başkanları öncelikli ‘istifa potasında’

4) ÇATI ADAY ETKİSİ:

Yerel seçimlerde ilçe ve illerde AK Parti’ye karşı İYİ Parti ile CHP’nin ve diğer  partilerin çatı aday uygulamasına karşı seçimi kaybetme ihtimali olan belediye başkanları da görevden alınabilir. Özellikle 16 Nisan referandumunda kritik oy alan belediye başkanlarının ‘çatı aday’ ihtimali varsa, değişenler arasına girebilir. Bu uygulama ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefetin ‘çatı aday’ ihtimaline karşı da hazırlık yapılmış olacağı savunuluyor. 

5) METAL YORGUNU BAŞKANLAR:

2018’in icraat yılı ilan edilmesi ve 2019 seçimlerine odaklı bir yol haritası izlenmesi çalışmasında il başkanlarının performansları da masaya yatırılıyor. 2019 yerel ve genel seçimlerini taşımakta güçlük çekecek, parti teşkilatına hakim olamayan il ve ilçe teşkilatları da istifaya yakın gözüküyor. Halkın nefreti haline dönüşenlere, vatandaşa randevu vermeyenlere, kibir ve dik bir bakış açısı ile yaklaşımlarını sürdürenlere, ben buyum asla değişmem havasında olanlara, vatandaşın yüzüne bile bakmaya tenezzül etmeyenlere AK Parti’nin daha fazla tenezzül etmeyeceği ifade ediliyor. 

PEKİ BEYKOZ’DA NELER YAŞANIYOR?

AK Parti değişim süreci ile ilgili düğmeye basıp bazı Büyükşehir Belediye Başkanları ve Parti Teşkilatlarının istifasını almasından sonra İstanbul’da bazı İlçe Belediye Başkanlarının da istifa ettirileceğinden bahsediliyordu.

İstifa gerekçelerinde; vatandaş memnuniyet anketleri, referandum sonuçları, yolsuzluk, imar rantı ve müteahhit firmalarla olan ilişkiler gibi bir çok başlık altında hazırlanan raporlar Ak Parti Kurmayları tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne koyulmuştu.

Değişim sürecinde ismi geçen belediye başkanlarından birinin de, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek olduğu kulislerde ifade ediliyordu. Ancak AK Parti, mevcut değişikliklerden sonra kamuoyunun reaksiyonunu ölçmek için değişim sürecini bir müddet askıya almıştı.

Peki Bu Süreç İçerisinde Beykoz’da Hangi Gelişmeler Yaşandı?

-Beykoz Belediyesi’nin hizmetleri bir anda ulusal basında yer bulmaya başlamıştı. Milliyet Gazetesi 29 Ekim 2017 tarihli sayısına ek olarak “Boğazın İncisi Beykoz” gazetesi çıkartılmış ve Beykoz Belediyesi ile Yücel Çelikbilek’in hizmetleri anlatılıyordu. Ardından ulusal radyo yayını yapılan CRI Türk Radyo’da Yücel Çelikbilek “Erkan Tan Vakti” programının canlı yayın konuğu oluyordu. Bu radyo programı da, Beykoz Belediyesi mesaj sisteminden Beykozlu vatandaşlara gönderilerek vatandaş haberdar ediliyordu. 6 Belediye Başkanının istifasının ardından Beykoz, ”imar sorunu çözüldü” afişleri ile donatıldı.

-Beykoz Belediyesi’nin bir anda ulusal yazılı ve görsel basında sıkça haber olması da birçok kesimin ilgisi ve merakını uyandırmıştı! Bununla birlikte Ak Parti Beykoz Teşkilatı ve Belediye Yönetimi arasında da toplantı üstüne toplantılar yapılmaya başlandığı ve çeşitli yol haritaları belirlenmeye çalışıldığı, bununla birlikte AK Parti Beykoz Kurmayları arasında bazı huzursuzluklarında dile getirilmeye başlandığı ifade ediliyordu.

-AK Parti’de değişim sürecinin yaşandığı bu dönemde, Beykoz Belediyesi birden mahalle toplantıları (Halk Meclisi) yapmaya başlamıştı. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek  ve yardımcıları ile Beykoz Belediyesi’nin teknik kadroları mahalle sakinleri ile birlikte Soğuksu Mahallesi, Çiğdem Mahallesi ve İncirköy Mahallesi’nde Halk Meclisi Toplantıları gerçekleştirmişti. 

-AK Partinin değişim süreci ile ilgili olarak düğmeye bastığı bu dönemde Beykoz’da kısa zamanda yaşanan bu süreç ilgi ve merak uyandırmanın yanında oldukça manidar karşılanıyordu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Kurmaylarına Beykoz’la İlgili İletilen Sıkıntılı Hususlardan Bazıları!

-Vatandaş memnuniyet anketleri ve kamuoyu araştırmaları sonuçları…

-Resmi ve sözlü şekilde çeşitli aksaklıklara ilişkin şikayetler…

-Söz verilen projelerde icraat makamlarının mazeret makamı konumuna düşmesi

-Beykoz’un tozunu toprağını yutmuş, parti teşkilatlarında yıllarını harcamış, emek vermiş Beykozlu insanların ulaşamadığı koltuklara, aralarında büyük müteahhit firmalarla çeşitli bağlar bulunduğu AK Parti Teşkilatlarında dahi iddia edilen, konuşulan, kişilerin oturtulması…

-Beykoz’da AK Parti’ye gönül veren ve emeği olan ciddi oranda vatandaşın olmasına rağmen küçük bir zümre tarafından partide emeği olanların küstürülerek uzaklaştırılmasına dair sıkıntı ve şikayetler…

-Çavuşbaşı Belde Belediye Başkanlığı’da yapmış olan sadece AK Parti değil AK Parti dışında farklı siyasi partilere gönül vermiş Beykozlularında sevdiği, AK Parti kuruluşundan bu yana emeği olan Muhammed Hanefi Dilmaç’ın istifa etmesi sonucu kamuoyunda yaşanan tepki!

-Attığı twit sonrası kamuoyunun gündemine oturan ve çeşitli gerekçelerle istifa eden Muharrem Kaşıtoğlu’nun istifası sonrası oluşan tepki! “15 Temmuz Gazisi” ve AK Partinin kuruluşundan bu yana emeği olan bir siyasetçi olmasının yanı sıra Kaşıtoğlu’na haksızlık yapıldığı düşüncesiyle Beykoz kamuoyunun birçok kesiminden gelen destek mesajları…

-Ayrıca Karadenizlilerin yoğun yaşadığı Beykoz’da,Karadenizlilerin yok sayılmaya çalışılması mikromilliyetçilik anlamında dile getirilen diğer bir sorun…

-AK Parti Kurmayları tarafından, emeği ve tabanı olan insanların çeşitli sebeplerle gönlünün kırılmasının, küstürülmesinin ve Belediye yönetiminden uzaklaştırılmasının, Beykoz’da AK Partiye gönül verenlerde dahi duygusal kopmalara sebep olabileceği ve partiye seçim sürecinde zarar verebileceği  tespit edilmiştir. 

– Özellikle sosyal medya ve sosyal çevre başta olmak üzere, Belediye Başkanı’na olan tepkilerin sıradan bir tepkinin ötesinde farklı boyutlara ulaşması…

Sonuç Olarak:

Beykoz Belediyesi Başkanlığı ve Yönetiminde değişiklik olur mu bilinmez, ancak bu süreçte değişiklik olsa da olmasa da AK Parti Kurmayları tarafından Beykoz’a yönelik bazı sorunların tespit edildiği ve buna göre adımlar atılarak en küçük detayların bile hesaplanarak 2019 seçimlerine hazırlanılacağı aksi takdirde Beykoz’da siyasi bir kaza yaşanabileceği ihtimali, tespitinin yapıldığını gösteriyor…

 

DİPNOT: Söz konusu haber analizi; yayıncılık ilkelerimiz gereği yorumdan uzak, objektif ve Beykozluların her yerde konuştuğu konular ve AK Parti siyasi kulislerinden edindiğimiz bilgilerin haber analiz şeklinde yazılarak kamuoyunun bilgilendirilmesi dışında başka bir anlam ifade etmemektedir.