2 Nisan 2020 17:53

Yasin Özçil – Robotların Çağı

Her birimizin çocukluğunda,robotların insanlarla birlikte hayata adapte olduğu bir gelecek tasviri vardır. Biz 100 yıl öncesinden bu yana hayal edilen, bu rüyanın gerçekleştiğini görecek nesiliz. Türkiye’miz tüm olumsuzluklara rağmen siyasetten bağımsız ve kendini bilime adayan bir avuç kişi ile gelişmeyi sürdürüyor. Firmamızın Yetkili Çözüm Ortağı olduğu Akın Robotics firmasının Konya’daki fabrikasını ziyaret ettim. Ülkemizin ilk […]

Her birimizin çocukluğunda,robotların insanlarla birlikte hayata adapte olduğu bir gelecek tasviri vardır. Biz 100 yıl öncesinden bu yana hayal edilen, bu rüyanın gerçekleştiğini görecek nesiliz.

Türkiye’miz tüm olumsuzluklara rağmen siyasetten bağımsız ve kendini bilime adayan bir avuç kişi ile gelişmeyi sürdürüyor. Firmamızın Yetkili Çözüm Ortağı olduğu Akın Robotics firmasının Konya’daki fabrikasını ziyaret ettim. Ülkemizin ilk insansı robotları burada üretilirken, bir çok farklı robotunda geliştirilmekte olduğunu görmek beni mutlu etti. Ayrıca kritik komponentlerin (Parça) çoğu yerli ve milli olarak burada üretiliyor. Mühendisler hardware (donanım) ve Software (yazılım) konusunu harmanlayarak çalışıyor. Fabrikada asla hamaset yok, herkes yaptığı işin kutsallığına inanıyor ve motivasyonları çok yüksek.

Tüm bunların başlangıcı AkınSoft firmasından tanıyacağınız Dr.Özgür Akın’ın hayalleri ile başladı. Kendisi şöyle diyor; “Okyanus ötesinden geldiler, bize köfte satmayı öğrettiler. Kıtalardan geldiler, bize kahve yapmayı öğrettiler, bakkalcılığı öğrettiler. Şimdi sıra bizde! Biz de onlara “Robot” yapmayı öğreteceğiz!”. Evet şuan ülkemiz insansı robotlar konusunda dünya’nın sayılı ülkelerinden biri konumunda ve “en”lerden olmayı hedefliyor. Dr. Özgür Akın, siyasetten destek almıyor ve devlet teşviği kullanmıyor. Tüm AkınRobotics tesisleri şuan özsermaye ile idame ediliyor.

Pekala bu işin sonu nereye gidecek, çok net bir şekilde cevaplayayım. İnsanlar makinalaşacak ve makinalar insanlaşacak. Bu dediklerim şuan sizlere garip ve korkutucu gelebilir ancak bunların adımları atılıyor. Milyarder Elon Musk kurduğu “Neuralink” adlı firması ile insanların zekasını arttıracak bir çip geliştiriyor, eş zamanlı olarak Boston Dinamic firması ise robotların insan aklına yaklaşması için milyarlarca dolar harcıyor. Yerel bir gazetede bunları yazmam belki okuyucu kitlemi de azaltıyor ancak ben yine söylüyorum. Beykoz’da en iyi robotlar üretilecek ! Ve Beykoz denilince Türkiye’nin silikon vadisi akla gelecek.

Not: Bir sonraki yazımda İHA ve SİHA teknolojisini yazacağım. Bunun için bir gezi tertiplemeye gayret ediyorum. Belki belli bilgileri paylaşamayacağım,lakin İDLİB operasyonlarının gizli kahramanlarını tanımış olacağız.