2 Nisan 2021 15:40

Yasin Özçil – Beykoz yazılım üssü olacak mı?

Yasin Özçil – Beykoz yazılım üssü olacak mı?

Yasin Özçil – Beykoz yazılım üssü olacak mı?

2 Mart 2019’da Beykozluların “ithal belediye başkanı” olarak aralarında latife ettiği AK Parti Belediye Başkan Adayı Murat Aydın Bey gerçekten çok önemli ve tarihi bir cümle sarf etti. Beykoz’un makus tarihini geri çevirebilecek söz, kulaktan dolma ve hatta intihal bir fikir olsa da “Riva Yazılım ve E-Spor Merkezi” olacak sözleriydi. Yazılım sektöründe yönetici olan ben gerçekten Murat Bey’in sözlerinde samimiyet arayarak inanmıştım, ancak aradan geçen 2 yılda gördüğüm tek şey hamaset oldu. Şimdi Beykoz’un gerçekten bunu başarıp başaramayacağını değerli hemşerilerimle birlikte değerlendirmek istiyorum.

Beykoz’un gençlerinin sabah kalktıklarında düşündükleri ilk şey otobüse en hızlı nasıl ulaşıp, ilçe dışındaki işlerine ulaşacakları oluyor. Beykoz’da fabrikaların kapanmasından sonra üretim neredeyse yok. Nüfusumuz 246 bini aşmış durumda ancak müteşebbis sayımız çok az, istihdamımızın yarısını bile ilçemizin içerisinde yapamayacak durumdayız. Beykoz ulaşım açısından da hor görülmüş bir ilçe, daha 20 yıllık mazisi olmayan ilçeler metro, metrobüs , tramvay gibi imkanlara kavuşurken Beykoz bu planların hiçbirine dahil edilmemiş durumda, peki böyle bir Beykoz nasıl kalkınabilir ?

Genç nüfusu ile övünen Türkiye’nin en şanslı ilçelerinden biri belki Beykoz nüfusu oldukça genç, ancak eğitim konusunda ki yapımıza baktığımızda henüz istenilen seviyelerde değiliz. Bir çok üniversiteye ev sahipliği yapan ilçemiz bir bilişim merkezi ve kütüphaneye yeni sahip oldu. Gençlerimizi uyuşturucu bataklığından kütüphanelere taşımak konusunda hala başarılı bir örneğimiz yok. Ulusal gazetelerde Beykoz’u aradığımızda 3.sayfa cinayet haberleri veya trafik kazaları haricinde göremiyoruz. Beykoz Sempozyumu düzenliyoruz ancak ulusal bir PR yapamıyoruz.

Tüm bunların ardından gelelim Riva yazılım üssü olur mu meselesine, öncelikle Sayın Başkana mensubu oldum AHİSİAD İş Adamları Derneğinin AHİ’likle ilgili yayınlarını okumasını tavsiye ediyorum. Ahi Evran’ın yüzyıllar önce bizlere telkin ettiği ve bugün dünyada kabul gören “Kümelenme modeli” Beykoz’a en uygun modeldir. Yazılım olarak adlandırılan başlık bir çok alt dala ayrılmaktadır, çeşitli uzmanlıklara ayrılan bu konuları bir üst başlıkta toplamak neredeyse imkansız durumdadır. Sayın Başkana açık çağrımdır. “Gelin birlikte Beykoz’a Ahi Evran’dan miras olan kümelenme modelini inşa edelim. Riva’da İstanbul’un en büyük Teknoparklarından birini kuralım ve Yapay Zeka, IoT, Blockchain, Big Data ,Mobil Girişimler gibi kümelenmeler kuralım.” Sizin Beykoz halkına bırakacağınız en güzel miras bindiğiniz bisiklet, taktığınız kask değildir. Evine aş götüren ve Beykoz’da çalışan gençler, Nobel ödülü bilim adamları ve Unicorn’lar çıkartarak Beykoz’un adını tüm dünya da duyuracak markalardır. Bir Silikon Vadisi’ni neden Karadeniz’in hırçın sularıya bütünleştirmeyelim.

Yazılım Üssü ve E-Spor meselesi hamaset ile sürdürülecek, boş vaatler ile insanları aldatacak siyaset malzemeleri değil, Beykoz halkının geleceğidir. Bu söylemler elbette gerçekleşecek ve Dijital bir Beykoz’da yaşayacağız. Güneşli günler çok uzakta değil….