7 Ocak 2020 13:49

Vicdanınız buz mu tuttu?

Adalet sisteminin gelip dayandığı yer sistemin bir parçası olan bireyin vicdanıdır. Bu, karar vericiler için de böyledir, kararı yorumlayanlar içinde böyledir. Vicdan ise, insana hatasını ve doğrusunu bildiren bir iç sestir. İyi ve kötüyü de gösteren bir pusuladır.

Son günlerde öyle olaylar duyuyor, yaşıyor ve görüyoruz ki, acaba kış aylarındayız diye vicdanlar buz mu tuttu dedirtecek cinsten! Son olarak İstanbul Üniversitesi’nde yaşananlar…

Geçtiğimiz günlerde ülkemizin en başarılı öğrencilerinin yer aldığı İstanbul Üniversitesi, bir önceki yıl 2 lira 75 kuruş olan yemek ücretlerini 3 buçuk liraya çıkardı. Bu yıl da öğrencilerin 3 öğün yararlandığı indirimli yemek hakkını tek öğüne düşürüp kahvaltı öğününü de tamamen kaldırma kararı aldı.

Ardından ise İstanbul Üniversitesi öğrencisi Sibel Ünli’nin intihar haberi geldi. Ünli, Twitter hesabında iş aradığını, bulamadığını ve yaşamak için gerekçesi olmadığını yazmış. En üzücü kısmı ise yemek kartımda 1 lira 40 kuruş var, ben nasıl yemek yiyeyim diye sitem etmiş ve sonrasında acı haber!

Gencecik bir öğrenci hayatını kaybetti!

Haberler üst üste gelirken İÜ Yönetimi geri adım atıyor ve açıklama yapıyor.

İÜ Yönetimi: “2020 yılı başında bütçe kısıtlılığı nedeniyle hiç arzu etmediğimiz halde yemekhane ilgili yeni bir düzenleme yapma ihtiyacı hasıl olmuştur. Ancak sadece bütçe yetersizliğinden kaynaklı yeni düzenleme üzülerek ifade etmek isteriz ki, hiç de tasvip etmediğimiz bir noktaya gelmiştir.

Gelişmeleri yakından takip eden, öğrencilerimizin dilekçelerini değerlendiren ve taleplerini dinleyen Rektörlüğümüz, yemekhane ile ilgili alınan kararı iptal ederek; öğrencilerimizin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesi kararı almıştır.’’

Yani İÜ Yönetimi diyor ki; bütçemiz yetersizdi öğrencilerin yemeğinden kestik. Bu açıklama tam anlamıyla felakettir! Ya güzel ülkemizin geldiği nokta açısından felakettir, ya da Üniversite yönetiminin vicdanlarının buz tuttuğunun göstergesidir. Aynı manzara farklı Üniversitelerde olmadığına göre sorun İÜ Rektörü ve yönetimindedir. Bütçe yok diye yemekten kesmek hangi vicdana sığar Allah aşkına?

Bu da gösteriyor ki; “Vicdan edilgen bir şeydir. Merhamet ise etken. Bir haksızlık, bir insani dram karşısında vicdanınız sızlayabilir. Ama orada kalırsan, bu sızlamanın hiçbir manası olmaz. Eyleme geçmen gerekir. İşte o da merhamettir.”

Sizin merhametli davranmanız için ülkemizin gencecik bir kızının hayatını kaybetmesi, ülkemizin geleceği olan öğrencilerimizin her gün jop, biber gazı yemesi mi lazımdı? Yoksa oluşan durum sonrasında geri adım atmak için birilerinden talimat mı gelmesini beklediniz?

İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın düsturuyla onur bulan, şeref bulan ve bu anlayışla asırlarca hükmedilen bu topraklarda, insan hayatının sizin için hiç mi önemi yoktur? Sayın Rektör, bu vebali nasıl kaldırabileceksiniz? Onurlu bir insanın yapması gereken, af dileyerek istifa etmektir!

Tabi onur kelimesinden anladığınız sadece bir erkek ismi değilse!!! Tabi, vicdanınız buz tutmadıysa…