24 Ocak 2018 13:25

ÜNLÜ TARİHÇİ OSMANLIYI ANLATTI

Ünlü tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in konuk olduğu, televizyon ekranlarının sevilen sunucusu Cansu Canan Özgen’in moderatörlük yaptığı “Osmanlı’nın Zirve Dönemleri” söyleşisi, Beykoz Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Osmanlı Medeniyeti üzerine tarih dolu bir akşamda Cansu Canan Özgen’in yönelttiği sorular eşliğinde gerçekleşen söyleşide Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Osmanlı’nın Zirve Dönemleri’ne dair bilgi, birikim ve görüşlerini paylaştı.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen program Beykozlu gençlerin, öğrencilerin ve ilçe sakinlerinin yoğun katılımıyla yapıldı.

Prof. Dr. Şimşirgil: “Dünyada En Uzun Süre Hükümdar Devlet Osmanlı”

Osmanlı’nın siyasî, sosyal, iktisadî politikaları ve padişahları hakkında gerçeklerini akıcı bir üslupla aktaran Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, “Osmanlı’nın zirve dönemi İstanbul’un fethiyle başladı. Osmanlı Devleti‘nin hükümdarlığı 620 yıl sürdü, dünyada başka bir hanedan devletinin bu kadar uzun süre yaşamadı. Bu medeniyetin dünyada eşi ve benzeri de yok. Osmanlı’nın bize verdiği en önemli değer edeptir. Milletimizin bu gün en fazla saldırıya maruz kaldığı husus edep, aile ve ahlaki değerlerimizdir. Bizi buradan vurmaya çalışıyorlar. Bu dış unsuru çok iyi bilmemiz gerekir. Evlatlarımızı kendi değerlerimizin çerçevesinde yetiştirmemiz gerekir. Tarih şuurunu da iyice anlamak gerekir, çünkü Osmanlı’yı yüce kılan şey, atalarının dedelerinin kanunlarını uygulamalarıdır.” şeklinde konuştu.

Söyleşisini okuduğu beyitlerle süsleyen Şimşirgil, sözlerinin devamında ise şunları aktardı: “İlim ehli olan Osmanlı yöneticileri, ulemaya önem verirlerdi. Cihad onlar için çok önemliydi, adaletli olan ve zulümden kaçan kişiler olmuşlardır. Gece gündüz halkın sorunlarını çözmek için uğraşmışlar, maksatları ise Allah’ın rızasını kazanmak olmuştur. Günümüzde de dış güçler ülkemizi parçalamak için uğraşmaya devam ediyor, 15 Temmuz Gecesi’de bunu başaramadılar. Eğer başarmış olsalardı, ülkemiz yok olacaktı. Devlet ve milleti için can veren vatandaşlarımızın sayesinde bugünleri yaşıyoruz, bundan büyük bir ders çıkarmamız gerekir. Hepsine minnettarız, ruhları şadolsun.”