25 Nisan 2017 13:39

ÜLKÜ OCAKLARI UYARDI, SAKINCALI KİTAPLAR KALDIRILDI

3. Beykoz Çocuk Kitap Fuarında satışa sunulan bazı kitapların çocuklar için uygun olmayacağını dile getiren Beykoz Ülkü Ocakları’nın haklı tepkileri kitapları kaldırttı.

Türkiye’de bir ilk olan Beykoz 3. Çocuk Kitap Fuarı bu sene de Barbaros Hayrettin Paşa Meslek Lisesi karşısında ki alanda yapılırken, Beykoz’da kültürel anlamda güzellikler oluşturmaya devam etti. Binlerce insanın geldiği, öğrencilerin kitaplara sarıldığı bu muazzam fuarı tertipleyen Kültür Müdürlüğünün emeğine, çocuklara uygun olmayan ve sakıncalı içerik olan kitapları ekleyen yayınevleri adeta gölge düşürdü.
Bu sene bir takım gençlik kitapları ekleyen yayınevleri, eklediği kitapların sakıncalı içerik içermesi sonucu sosyal medya da tepkilere neden oldu. Konuyla ilgili bazı vatandaşlar BİMER’e şikayette bulunurken kimileri de suç duyurusunda bulundu. Konunun yayılması; milli ve manevi olaylarda Türk gençliğinin sigortası olan Ülkü Ocakları’nı da harekete geçirdi. Basın açıklaması yapan Beykoz Ülkü Ocakları şunları ifade etti.
BASIN AÇIKLAMASI

Saygıdeğer Beykoz halkı ve değerli basın mensupları. 23 Nisan’a özel olarak Beykoz’da “çocuklara özel” olarak açıldığı iddia edilen kitap fuarında, çocuklarımızın kültürel ve ahlaki değerlerini bozmaya yönelik kitaplar olduğunu üzülerek görmüş bulunmaktayız. Bu kitaplarda bulunan cümleleri sosyal medyada bulabilirsiniz ancak bu cümleleri burada sizlerle paylaşmayı ahlaka uygun bulmuyoruz. Dün gece ki yoğun tepkilerimizin ardından tespitte bulunduğumuz 31, 36, 39 ve 08 nolu stantlardan bu sabah apar topar bu kitapların kaldırılması bu olayın çözülmesi değil, sadece gelecek seneye ertelenmesidir. Beykoz Ülkü Ocakları olarak her sene tekrarlanan bu vahim duruma,  yetkililerin artık bir çözüm bulmasını talep ediyoruz.  Özellikle belirtmek isteriz ki bu basın açıklamasında kimse kasıt aramasın. Biz kitap okunmasına karşı değiliz. Türk örf ve adetlerine uymayan, çocukları kötü yönde etkileme ihtimali bulunan kitapların “Çocuk kitapları fuarında” satılmasına karşıyız. Bunun gibi ahlak dışı bir olayın tekrar yaşanması durumunda Beykoz Ülkü Ocakları olarak gereğini yapacağımızı tüm halkımıza ve gerekli mercilere duyuruyoruz.

Saygılarımızla. 

Konu ile ilgili basın açıklaması yayınlayan Beykoz Belediyesi ise şunları ifade etti.

BEYKOZ BELEDİYESİ BASIN AÇIKLAMASI