15 Nisan 2020 13:34

Topraksız kıvırcık mı olur? Beykoz’da oldu!

Beykoz Belediyesi’nin Polonezköy’de yapmış olduğu tarım çalıştayı, Beykoz’daki mevcut üretim potansiyelini yeniden gün yüzüne çıkardı.

Topraksız kıvırcık mı olur? Beykoz’da oldu!

Cumhuriyetköy Mahallesi’nde, 20 dönüm arazi üzerinde kurulan topraksız tarım seralarıyla yıllık 2 milyon adet kıvırcık üretimi yapan genç girişimci Oğuz Erden, kent tarımına ve ilçe ekonomisine katkıda bulunuyor olması yeni girişimcilerinde ilgisini çekti.

Yetirdiği ürünlerle ilgili açıklamalarda bulunan Oğuz Erden, topraksız tarımın birçok türü olduğuna vurgu yaptı.

“Seralarımızı kıvırcık ve akdeniz yeşilliği üretimine uygun olarak hidroponik NFT sistemiyle kurduk. Otomasyon sistemiyle çalışıyoruz. Bitki, topraktan ne alıyorsa aynı değerleri su içinde veriyoruz.” diyen Erden, “İşçiliğe sadece hasat zamanında ihtiyaç duyuyoruz. Kaliteli ve kalıntısız ürün çıkardığınız zaman pazarlama sorunu yaşamazsınız. Beykoz pazara çok yakın. Hasattan yarım saat sonra ürünlerimiz raflarda oluyor. Beykoz bu iş için biçilmiş kaftan” ifadelerine yer verdi.

Beykoz Belediyesi çiftçiyi eğitecek

Diğer yandan, ilçede tarımın yeniden canlanması ve yerel ürünlerle ekonominin kalkınması için stratejik hedefler belirlediğini açıklayan Beykoz Belediyesi, çiftçiler ve girişimcilere ücretsiz olarak topraksız tarım eğitimleri vereceğini bildirdi.