2 Nisan 2018 15:05

Siyasi Partiler Yerel Seçime Hazır mı?

31 Mart 2019 Yerel seçimlerine tam 1 yıl zaman kaldı. Peki siyasi partiler yerel seçimlere hazır mı?

31 Mart 2019 Yerel seçimlerine tam 1 yıl zaman kaldı. Peki siyasi partiler yerel seçimlere hazır mı?

30 Mart 2014 Yerel seçimlerin de AK Parti’nin adayı Yücel Çelikbilek ipi göğüslemiş ve yeniden Beykoz Belediye Başkanlığı görevine seçilmişti. Bunun yanı sıra Beykoz Belediye Meclisi’ne sadece AK Parti ve CHP’li üyeler girmiş, mecliste ki dağılım şu şekilde olmuştu. 21 AK Partili Meclis Üyesi ve 11 CHP’li Meclis Üyesi…

2014 Yerel Seçimleri Beykoz Oy Dağılımı

 

1
AK PARTİ – Adalet ve Kalkınma Partisi
44,6
69757
2
CHP – Cumhuriyet Halk Partisi
32,7
51109
3
MHP – Milliyetçi Hareket Partisi
9,8
15286
4
BBP – Büyük Birlik Partisi
6,7
10508
5
SP – Saadet Partisi
2,6
4121
6
HDP – Halkların Demokratik Partisi
1,8
2886
7
MP – Millet Partisi
0,5
841
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siyasi Partiler Yerel Seçime Hazırlanıyor!
 

Kulislerde konuşulan olası erken seçim söylemleri, yapılan ilçe kongreleri, önümüzde ki ilk seçimin yerel seçim olup olmayacağı belli değilken, siyasi partilerde ki dağınıklıkta gözler önünde bulunuyor. İlçe kongrelerini yeni yeni yapan ve yapmakta olan siyasi partiler kısa süre içerisinde yerel seçim ve genel seçim için de kollarını sıvayacak. 

Beykoz Belediyesi Çalışmalarını Hızlandırdı!

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda bulunan ilçe Belediye Başkanlarına talimatı sonrası Beykoz’da da çalışmalar hızlandı. Yenimahalle’de bulunan orman alanı gözüken alanlarla ilgili doğalgaz için izinlerin alınması vatandaşı oldukça memnun etti. Çözülemeyen sorunların kısmen de olsa çözülmesi halk tarafından olumlu tepki oluştururken beklentileri de arttırdı. Beykoz Belediyesi ‘halk meclisi’ uygulaması ile halkın sorunlarını yerinde görmek üzere programlar başlattı.

AK Parti’de ‘Hanefi Dilmaç’ Formulü

İktidar partisi olan AK Parti’nin Beykoz’da artık varlığının sorgulandığı bir dönemde, AK Parti mevcut ilçe başkanı tekrar aday gösterilmeyerek Beykoz’da sevilen isim olan Hanefi Dilmaç’ı İlçe Başkan Adayı olarak gösterdi. AK Parti’yi ticaret kapısı olarak görenleri, halkın isteklerine karşılık vermeyenleri, AK Parti’nin hızına yetişemeyenleri değiştireceklerini belirten Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde ‘metal yorgunu’ söylemiyle değişim süreci başlamıştı.  

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, teşkilatını uyarıyor. AK Parti Genel Merkezi teşkilatlara kriterlerle ilgili şu yazıyı gönderdi!

Adaylarla ilgili kriterler:

Madde 1- İl ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, belediyeler ile kamu kurum ve kuruluşlarında  çalışmayan adaylar arasında seçim yapılacak.

Madde 2- Aynı şekilde özel veya tüzel ticari kişilikler aracılığıyla kamu ile iş, ihale, taşeron ilişkisinde bulunanlar yönetimlerde görev almayacak.

Madde 3- Delegelerin dağılımı ilçenin demografik, bölgesel ve coğrafi yapısına uygun olacak. Delegelerin ilçe başkanı ve yönetimleriyle akrabalık, yandaşlık ve hemşerilik gibi mensubiyeti ön plana çıkmayacak.

Kamu ile İlişkisi Olanlar

Siyasi partilere üye olmasında yasal sakınca olmayan kişilerden,
kamu kurum ve kuruluşlarında veya bunlara bağlı şirket, teşebbüs,
teşekkül ve iştiraklerde çalışanlar, bu görev ve hizmetlerinden ayrılmadıkça
teşkilat kademe başkanı olamayacaklar.

İhale Kriteri

Özel veya tüzel kişilikler aracılığıyla; kamu ile iş, ihale, taşeron ilişkisinde
bulunanlar da görev alamayacak.

‘’Ya Siyaset, Ya Ticaret!’’

Beykoz’un sevilen siması, AK Parti’nin İlçe Başkan Adayı Hanefi Dilmaç ilçe yönetimi ile ilgili listesini hazırlıyor. Liste de ya halkın istediği, hoşnut olacağı, derdine derman göreceği isimler olacak. Ya da ihale, ticaret, halktan uzak söylemler, kibir sahibi zihniyetin temsilcileri olacak. İktidar Partisi ile halk arasında ki uçurumun her geçen gün arttığı Beykoz’da ya nokta atışları yapılacak, ya da halk yok sayılıp sistem aynı şekilde devam edecek. Gözler Hanefi Dilmaç’ta…AK Partili kaynaklarımız beykoz’da ki değişimin lafta kalmayacağını, AK Parti’nin Beykoz’da şaha kalkacağını ifade ediyorlar.

CHP Beykoz İçin İstekli!

Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz’da ilçe kongresini gerçekleştirdi ve 3 adayın yarıştığı kongrede ipi Aydın Düzgün göğüsledi. Aynı zamanda İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi olan CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, göreve geleli kısa süre içerisinde örgütte görev dağılımını yaptı. Zaman kaybetmeden Yenimahalle ve Tokatköy’de programlar yapan CHP Beykoz İlçe Başkanlığı, parti içi muhalefeti de bitirmek istiyor. İlçede ki yerel basın mensupları ile diyaloğu tatsız başlayan Aydın Düzgün Başkanlığında ki CHP Beykoz, düzenlediği yemekte birlik ve beraberlik görüntüsünü objektiflerimize verdi.
Yerel seçimlerle ilgili Beykoz Aktüel Gazetesi’ne açıklamalar yapan CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün; ‘’Beykoz gerçekten mutsuz, insanlarmış yoksullaşmış. İşsizlerimiz çoğalmış. Bütün bunlar Beykoz’da ciddi sorunlar yumağı haline geldi. Artık Beykoz yönetilemez durumda. 2019 yılında Beykoz’da CHP iktidarıyla mutlu, insanların huzurlu yaşadığı, insanlarla beraber yapılması gerekenin kararının alındığı bir Beykoz oluşturacağız. Bundan hiçbir Beykozlunun şüphesi olmasın’’ ifadelerini kullandı.

İttifak Ortağı MHP, Yerelde Ne Yapacak?

Beykoz’da AK Parti ve MHP ortak aday çıkarır mı sorusu şimdiden herkes tarafından sorulan ve cevabı merak edilen soru. Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi arasında ittifak komisyonu kurulmuştu. İttifak komisyonunda AK Parti’den; Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Mahir Ünal bulunuyor. MHP’den ise Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Afyon Milletvekili Mehmet Parsak ve İstanbul Milletvekili Faruk Aksu bulunuyor. MHP adına Başkanlık sisteminde ki maddelerle ilgili de etkili olan başarılı Hukukçu MHP Afyon Milletvekili Mehmet Parsak’a Beykoz Aktüel Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mücahit AK ulaştı.
(MHP Afyon Milletvekili, İttifak Komisyonu Üyesi Mehmet Parsak ve Beykoz Aktüel Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mücahit AK)

Beykoz Aktüel Gazetesi’ne açıklamalar yapan MHP’li Mehmet Parsak; ‘’Gündemdeki cumhur ittifakı yapılacak milletvekili seçimleri ve cumhurbaşkanlığı seçimi noktasındaki bir ittifaktır. Dolayısıyla “partilerin birleşmesi” veya partilerin kendi parti programlarından vazgeçip tek bir partiymiş gibi hareket etmeleri söz konusu değil. Evet, 15 Temmuz sonrası yaşanan süreçte AK Parti ve partimiz MHP, milli devlet ve üniter devlet gibi ilkeler çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğü ve son Türk Devleti’nin birliği, beraberliği, bekası ve uluslararası itibarı konusunda birlikte hareket etmektedir. Ancak bu durum iki partinin de kendi parti programlarından saptıkları veya sapacakları anlamını taşımaz. Yerel seçimlerle ilgili de Partimizin yetkili organları var. Yetkili organların konuşması daha doğru olur’’ ifadelerini kullandı.

Beykoz Aktüel Gazetesi’nin ulaştığı MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman; ‘’Bizler Beykoz’da hem yerel hem de genel seçimlere hazır durumdayız. Çalışmalarımız hızla devam ediyor. Milliyetçi Hareket Partisi hem Beykozumuz için hem ülkemiz için teminattır’’ ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Beykoz İçin Hazırlanıyor!

Saadet Partisi Beykoz’un haritasını çıkartmış durumda. Beykoz’da ki sorunları tek tek listeleyen, imardan dönüşüme tüm çözüm önerilerini kitaplaştıran ve dersine iyi çalıştığı gözüken Saadet Partisi, Beykoz için çalışmalarını hızla devam ettiriyor. Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Abdullah Sevim’in hem İstanbul’u hem de Beykoz’u iyi tanıması Beykoz için avantaj olarak ifade ediliyor. Gazetemizin ulaştığı Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz; ‘’Yerel seçimlere hazır olan bir teşkilat olarak çalışmalarımızdan bahsetmek istiyorum. Mahalli idareler birimimizin uhdesinde gerçekleştirilen kış dönemi ‘Mahalli İdareler Yerel Saadet Akademisi’ ilçemizinde katılımı ile tamamlandı. Bu akademi de toplam 10 ders verildi. Yine Mahalli İdareler anket çalışmaları yapıldı. Beykoz’un sorunlarının ve çözüm yollarının konuşuluğu 2016 ve 2018 yılı Muhtarlar buluşması ve STK buluşmaları gerçekleştirildi. Bu toplantılarda Beykoz imarı ile ilgili değerlendirme raporu paylaşıldı. Bu rapor dilekçe ile Belediye Başkanlığı’na sunuldu ve kamuoyuyla da paylaşıldı. Bu yıl içerisinde ‘Bekle Bizi Beykoz’ başlıklı projelerimizi sunacağımız programlar düzeneceğiz. Beykoz Belediyesi’ni muhakkak partimize kazandıracağız” ifadelerini kullandı. 

İYİ Parti’nin Beykoz Hedefi Nedir?

Meral Akşener liderliğinde kurulan İYİ Parti Beykoz’da da kongresini yaptı ve Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir oldu. Basına kahvaltı vererek, kurucu üyelerini ve yöneticilerini tanıtan İYİ Parti’nin Beykoz’da neler yapacağı, yerel seçimde etkisinin ne olacağı şimdiden tartışılmaya başlandı. Beykoz Aktüel Gazetesi’nin ulaştığı İYİ Parti Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir; ‘’Beykoz halkının artık AK Parti’den hiçbit umudu kalmadığı gün gibi ortadadır çünkü Beykoz doğrudan Ankara’dan yönetilmektedir.  Beykozlunun ne istediği, Beykozlunun derdi söz konusu dahi edilmemektedir. Bizler İYİ Parti Beykoz İlçe Yönetimi ve Genel Merkez yöneticilerimizin de dahil olduğu saha çalışmalarına başladık. Beykozlu hemşehrilerimizi dinleyerek Beykoz için kapsamlı ve yararlı olan çalışmalarımıza başladığımızı kamuoyuna sunacağız. Şuna emin olunmalıdır ki, herşey Beykozlunun iyiliği için olacak” ifadelerini kullandı.

Büyük Birlik Tabanı Beykoz’da Ne Yapacak?

Şüphesiz ki 2014 yerel seçimlerinde Büyük Birlik Partisi Beykoz’da ciddi bir çıkış yakalamıştı. Beykoz’un sevilen ismi Bilgehan Murat Miniç, BBP Beykoz Belediye Başkan Adayı olarak 10.508 oy almıştı. Ardından Büyük Birlik Partisi tarafından BBP Beykoz İlçe Başkanlığı referandum sürecinde feshedilmişti. BBP Beykoz’da yeniden Bilgehan Murat Miniç’i aday olarak gösterecek mi? Ya da Büyük Birlik Partililer Beykoz’da kime oy atacak? Siyaset kulislerinin merak edilen konusu arasında yerini alıyor. Beykoz’da ki BBP tabanının Saadet Partisi ve İYİ Parti gibi sağda duran partilerle ittifaka sıcak baktığı konuşuluyor.

DSP Beykoz İçin Kararlı!

Türkiye’nin köklü siyasi partisi DSP, Beykoz için kararlı. İlçe Başkanlığını Beykoz’un enerjik Başkanı İbrahim Uysal’ın yaptığı DSP’de ibre Beykoz Belediyesi’ni gösteriyor. Vatandaşların mağdur olduğu konuların çözüme kavuşması için etkili bir muhalefet parolasıyla yola çıktıklarını belirten DSP Beykoz İlçe Başkanı İbrahim Uysal Beykoz Aktüel’e yaptığı açıklamalarda; ”Erken seçim olsun olmasın, bizler Beykoz için ülkemiz için her zaman hazırız. Bizler Beykoz’un sorunlarını biliyoruz ve bunun için çözüm önerileri üretiyoruz. Belki de Beykoz’da otobüsle yolculuk yapan tek İlçe Başkanıyım. Ben ve ekibim”halkçılık” ibaresini slogan olarak kullanmayı reddetmiş, doğrudan halkla temas içindeyiz. Yerel seçimlerde de muhakkak bunun meyvelerini toplayacağız” ifadelerini kullandı. 

Dipnot: AK Parti’nin mevcut İlçe Başkanı’nın görevinde son 15 gün olması ve AK Parti İlçe Başkan Adayı Hanefi Dilmaç’ın ilçe başkanı olmaması dolayısıyla AK Partili hiçbir yetkili ile irtibata geçilip, görüşleri alınmamıştır.