7 Mayıs 2019 13:15

Siyasi Partiler Beykoz’a Karargah Kuracak!

YSK’nın İstanbul seçimleri yenilensin kararı sonrası, siyasi partiler de olağanüstü hareketlilik başladı.

YSK’nın İstanbul seçimleri yenilensin kararı sonrası, siyasi partiler de olağanüstü hareketlilik başladı.

İstanbul’da Cumhur ittifakı geçersiz oylar üzerinden itirazda bulunmuş ve oylar yeniden sayılmıştı. Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım ile Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu arasında ki fark 21 binlerden 13 binlere kadar düşmüştü. AK Parti ve MHP’nin itirazları sonucu, YSK 7’ye 4 çokluğuyla İstanbul seçimlerini iptal etti.

İstanbul Seçimleri Neden İptal Edildi?

YSK, ‘’Bir kısım sandık kurullarının, ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bu hususun da seçim sonucuna müessir olması nedeniyle, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaliyle yenilenmesine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Mazbatasının iptaline, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin 23 Haziran 2019 tarihinde yapılmasına, kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmelerini yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasına, oyçokluğuyla karar verilmiştir” ifadelerini kullanarak İstanbul’da sadece İBB seçimlerine yenilenme kararı alındı.

AK Parti İsim İsim Çalışacak!

Beykoz Aktüel Gazetesi’nin ulaştığı bilgilere göre AK Parti tüm İstanbul’da, isim isim çalışmalar yürütecek. Mahalle mahalle, isim isim AK Parti’ye oy vermeyenler üzerinden ikna çabaları yürütülecek. Özellikle AK Parti içerisinde kırgın kesimlerle hiç olmadığı kadar ilgilenilecek. Doğulu seçmene yönelik farklı politikaların uygulanacağı öğrenilirken, Parti Genel Merkezinin kurumsal kimliği ve hiyerarşisiyle bu süreci yürütmesi bekleniliyor.

23 Haziran’a kadar Beykoz’a birçok Parti üst düzey yöneticileri, Bakan ve Milletvekili’nin gelmesi bekleniliyor. Parti içi ve dışı küskünlere yönelik AK Parti İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç’ın kalbini kırdığı insanlarla helalleşeceği bilgisine ulaşıldı.

CHP’de Olağanüstü Hareketlilik!

Karar sonrası CHP Genel Merkezi’nde olağanüstü hareketlilik yaşanırken, çalışmalar da hız kazandı. Beykoz Aktüel Gazetesi’nin ulaştığı bilgilere göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu talimatıyla tüm Milletvekillerinin İstanbul’a çıkarma yapması bekleniliyor. Özellikle seçim sürecinde partili isimlerin yanı sıra parti ile alakasız toplumun bütün katmanlarının sürece dahil edileceği öğrenilirken, sosyal medya üzerinden ciddi bir propaganda yürütülecek. Ekrem İmamoğlu’nun mağdur edildiği anlatılacak.

Seçim süresince AK Parti’nin birleştirici dil kullanması beklenilirken, CHP tabanının marjinalleşmeden aynı dil ve toplumun geniş kesimiyle çalışmalarını hızlandırması bekleniliyor.