2 Mayıs 2017 16:22

Serdar Tuncer Şiirlerle Osmanlı’yı Anlattı

Beykoz Belediyesinin kültür-sanat etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Şiirlerle Osmanlı” adlı söyleşi programında Şair Serdar Tuncer, Osmanlı Medeniyeti üzerine tarih, şiir ve muhabbet dolu bir akşam yaşattı.

Osmanlı sanat ve kültür mirasını yeni nesillere aktarmak amacıyla düzenlenen söyleşide, Şair Serdar Tuncer, Osmanlı padişahlarının kaleme aldığı şiirleri Beykozlulara aktardı. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezinde düzenlenen programa gençler, öğrenciler ve ilçe sakinleri iştirak etti. Serdar Tuncer, Osmanlı Medeniyeti’nde şiire dair bilgi ve görüşlerini de paylaştı.

Serdar Tuncer: “Osmanlı’nın adalet, muhabbet ve zarafetini öğrenmek gerekir

Osmanlı Medeniyeti’nin şiir üzerine etkilerinden bahseden  Tuncer: “Osmanlı şairlerinin şair kişiliğini bilmek gerekir. Osmanlı 3 kıta 7 denizi adaletle yöneten bir devletti. Şimdi o topraklarda 60 devlet var, Ortadoğu ne hale geldi. Amerika ve Avrupa kendi değerleriyle çelişiyor. Onlara karşı alternatif sözü bu topraklardan çıkanlar söyleyecek. Dünyaya söz söylemek kendi geçmişini bilmekten geçiyor. Baki’nin şiirini, Şeyh Edebali’yi, Yavuz’un duruşunu tanımayı gerçekleştirirsek, duruşumuz değişecek. Osmanlı’nın adalet, muhabbet ve zarafetini öğrenmek gerekir. Bugün biz birbirimizi sevmeyi unuttuk. Eleştirip ötekileştiriyoruz. Kendi içimizde birlik içinde değiliz. Şiirlere aşina olursak hayatımız bir başka olacak” şeklinde konuştu.

Programda Beykoz Belediyesine teşekkür eden Serdar Tuncer, Osmanlı padişahlarından Fatih’in, Yavuz Sultan Selim’in ve Kanuni’nin şiirlerini, Cihan Yıldız ve orkestrası eşliğinde okudu.