12 Nisan 2021 14:58

Remzi Kozal – Beykoz, gecekondular ve kentsel dönüşüm

Remzi Kozal – Beykoz, gecekondular ve kentsel dönüşüm

Remzi Kozal – Beykoz, gecekondular ve kentsel dönüşüm

Beykoz, şehir dokusu olarak, genelde gecekondu diye tabir edebileceğimiz, yapıların ağırlıklı olduğu bir bölgedir. Boğazın en güzel yerinde konumlanmasıyla da herkesin ilgisini çekmektedir. Her şeye rağmen Beykoz’da da, bir şekilde çözümler üretmek, çağdaş bir şehir görünümünde; sağlam ve sağlıklı binaların yer aldığı ve insanların geleceğe güvenle bakabileceği, yaşam mekanlarında yaşamaları sağlanmalıdır.

Bu çerçevede; uygulama çalışmalarına devam eden gecekondu dönüşüm projeleri ile ilgili bir-iki noktaya dikkat çekmek istiyorum:

– Gecekonduculara katkarşılığı ev verilmesi güzel bir adım olmakla beraber, aynı durumda olup gecekondu dahi yapamamış dar gelirli insanlarımız için de bir çare düşünülmesi gerekmektedir.

– Gecekondu tarifindeki, derme çatma bina yerine apartman dikenler, mağazalar, iş yerleri, bürolar, fabrikalar, vb. binalar inşa edenler, dönümlerce arazileri işgal edenler var. Bu kişiler öyle bir daireye razı olmamaktadırlar.

– Birçok gecekondu,  sahiplerince kiraya verilmiştir. Gecekondu sahibine daire verilirken, son derece mağdur durumdaki gecekondu kiracısı daha da mağdur olmaya devam etmektedir.

– Bunun gibi daha birçok soru sorabiliriz.

Gecekonduları depreme hazırlıklı hale getirmeliyiz

Her şeye rağmen, gecekondu alanlarının Kentsel Dönüşüm Projeleri ile sağlıklı bir kent yapısına kavuşturulmasının çok önemli bir adım olduğunun altını çizmeliyim. Yeni yerleşim alanlarının oluşturulması ve şehrin belli bölümlerinin daha sağlam ve sağlıklı bölgelere taşınması da depreme hazırlıklı olmak adına ve de çağdaş bir şehir dokusuna kavuşmak adına önemli adımların atılmasını çok önemsiyorum.

Bütün bunların yanında eski tarihi şehir dokusunu korumak ve güzelleştirmek de çağdaş bir kent görünümü için son derece önemlidir.

Dönüşüm ve yenilenme projeleri

En zor, en karamsar anlarda dahi projeler üretebilmek çözümlere ulaşmamızı kolaylaştıracak ve ileriye güvenle, ümitle bakmamızı sağlayacaktır. Hayattan bir amacı olmayan kişiye, hayat işkence gibi gelir. Gelecekten beklentisi, ümidi olmayan ne bir insan ve ne de toplumun huzur içinde yaşaması mümkün olamaz.

Gelecek için her zaman iyi şeyler ümit etmek ve beklemek gerekir. Ama yalnızca yan gelip yattığımız yerde de olmaz; hiç olmazsa fikir jimnastiği yapmak, projeler hazırlamak lazımdır. Yarın önümüze çıkacak fırsatları değerlendirmek için, hazırlıklı olmalıyız. Belki de hazırlayacağımız projeler önümüze yeni fırsatlar çıkaracaktır…

Tabiî ki yalnızca gecekonduları dönüştürmek yeterli olmamaktadır. Sağlıksız şehirleşme ürünü her türlü binanın yenilenmesi geleceğe güvenle bakabilmemiz için çok önemlidir.

Diğer taraftan, şehirlerimizin daha yaşanabilir bir özelliğe sahip olmaları için kentsel dönüşümün önemli bir fırsat olduğunu da kabul etmeliyiz.