27 Ekim 2017 14:00

Orman Bakanı: ”Beykoz Çiçek Gibi”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptığı açıklamalarda CHP’li Belediyelere yüklenirken, dikilen fidanlardan dolayı Beykoz’un çiçek gibi olduğunu iddia etti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptığı açıklamalarda CHP’li Belediyelere yüklenirken, dikilen fidanlardan dolayı Beykoz’un çiçek gibi olduğunu iddia etti. 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “İstanbul’da yeşil alan artıyor. Genelinin yüzde 50’si yeşil alan, yüzde 50’si orman olan başka şehir yok. İstanbul‘da eski CHP yönetimi her şeyi kurutmuştu. Bakanlık ve Büyükşehir Belediyemiz her yıl milyonlarca fidan üretiyor. Geçen yıl muhalefet belediyelerde fidan olmadığı için 10 ilçede 10 biner fidan dağıttık. 8’i CHP‘nin belediyesi ilçelerdi” dedi.

Parti binasında bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın İstanbul ile ilgili sözlerini hatırlatması üzerine Eroğlu, şu değerlendirmede bulundu: “İstanbul’da emsalin olduğu yerler, ŞişliKadıköyBeşiktaşSarıyer gibi 
CHP‘nin hakim olduğu ilçelerdir. Cumhurbaşkanı şunu demek istemiştir,
‘bunlar eskiden beri plansız gidiyor’. Netice olarak 
İstanbul‘da bunu
engellemek mümkün olabilir miydi ama mahalli idarelerin kendi yetkileri var. 

İstanbul‘da yeşil alan artıyor. Genelinin yüzde 50’si yeşil alan,
yüzde 50’si orman olan başka şehir yok. 
İstanbul‘da eski CHP yönetimi
her şeyi kurutmuştu. Bakanlık ve Büyükşehir Belediyemiz her yıl milyonlarca
fidan üretiyor. Geçen yıl muhalefet belediyelerde fidan olmadığı için
10 ilçede 10 biner fidan dağıttık. 8’i 
CHP‘nin belediyesi ilçelerdi.”

”BEYKOZ ÇİÇEK GİBİ”

Bakan Eroğlu, Bakanlık olarak İstanbul‘da 18 milyon fidanı toprakla
buluşturduklarını aktararak, şöyle devam etti: 


“Bir o kadar da Büyükşehir Belediye Başkanlığı ağaçlandırdı. 
CHP‘li belediyelerin bulunduğu ilçelerdeki dikilen gökdelenlere bakmak lazım. Lütfen bu durumu ilçe ilçe değerlendirin. Mesela Beykoz çiçek gibi. Burada söylenmek istenen budur. Bütün şehirler bizim, başka Türkiye yok. Gelin hep birlikte ağaçlandıralım, yeşillendirelim, farklı şehirler oluşturalım. En çevreci hükümet biziz, en çok ağaçlandırma yapan hükümetbiziz. Bunu ben söylemiyorum, Birleşmiş Milletler‘e sorun. Pek çok ülkede ormanlık alan azalırken, bizim hükümetimiz döneminde Türkiye‘de 15 milyon dekar arttı. Yeni bir çalışmaya başladık, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile tamamen toprağı kaybolmuş olan meraları otlaklaştıracağız.”CHP’li belediyelere istemeleri durumunda fidan vermeye hazır olduklarını aktaran Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, “Yeter ki gayret etsinler” ifadelerini kullandı.