10 Aralık 2021 14:00

Organik gıda nedir, ne değildir?

Diyetisyen Deniz Bingöl yazdı: Organik gıda nedir, ne değildir?

Organik gıda nedir, ne değildir?

Sağlıklı yaşam için beslenmenin ne kadar önemli olduğunu artık herkes biliyor. Peki kaş yaparken göz çıkardığımız oluyor mu sizce? Cevap vereyim, maalesef, evet.

Çünkü günümüz dünyasının hızlı üretim ve tüketim sorunu hepimizi vurmuş durumda. Çok çabuk hareket etmek zorunda oluşumuz beslenme okur yazarlığını da olumsuz anlamda etkiliyor.

Gelin hep birlikte ne için dikkat etmeliyiz bir bakalım.

Dünya’da havayı, suyu ve toprağı kirletmeksizin, erozyonu, toprağın tuzlulaşmasını, diğer hastalık ve zararlıların etkisini en aza indirecek tarımsal tekniklerin geliştirilmesine her geçen gün duyulan ihtiyaç artıyor. Bu ihtiyacı karşılayacak doğaya dost üretim metodu “Organik Tarım”, organik tarım ile üretilen ürünlere de ‘’Organik Gıda’’ deniliyor.

Organik tarım, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen, üretimde kimyasal girdi kullanılmayan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı olan bir üretim biçimidir.

Bu tarımda ürün yetiştirilmesi, toplanması, hasat, kesim, işleme, tasnif, ambalajlama, etiketleme, muhafaza, depolama, taşıma ile ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar olan diğer tüm işlemlerde, kimyasal madde veya tarım ilacı kullanılmamaktadır.

Burada önemli olan nokta, çiftçiler ve aileleri tarım ilaçlarına daha sık maruz kaldıkları için organik tarımın, öncelikle çiftçi ve ailesinin sağlığını korumayı hedeflemesidir.

Ülkemizde organik tarım faaliyetleri, 5262 Sayılı Organik Tarım Kanunu ve 27676 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı’nca organik tarımda yetki verilen Kontrol ve Sertifikasyon kuruluşlarıyla yapılan sözleşmeye dayalı olarak yürütülür.

Organik ürünler, mağazalarda, organik pazarlarda ve marketlerde yer alırlar. Bir ürünün gerçekten organik olup olmadığını anlamak için etiket okumak mutlaka gereklidir.

Türkiye’de organik ürünler için oluşturulmuş bir logo da bulunmaktadır. Bu logo ‘’Organik Tarım Türkiye Cumhuriyeti’’ yazılı ve ortasında Türkiye haritası bulunan bir şekildedir.

Bilinçli tüketici olmak tam da bu noktada devreye giriyor. Elinize aldığınız her paketin bir kez arkasını çevirmek ve okumak sizden bir şey götürmeyeceği gibi tam tersine kendiniz için yapacağınız bir adımı oluşturuyor.

Bir diyetisyen olarak hep derim ki; ‘’Kendinize yapacağınız en büyük yatırım sağlıktır.’’