24 Ocak 2018 13:15

ÖĞRENCİLERE ÇEVRE BİLİNCİ AŞILANIYOR

Bahar aylarının gelmesiyle temizlik çalışmalarına hız veren Beykoz Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilçedeki “Yeşil Okul” öğrencileriyle birlikte çevre seferberliği başlattı.

Öğrencilere çevre bilinci aşılamak amacıyla yapılan etkinlikle Selahattin Karakaşlı İmam Hatip Ortaokulu ile Kavacık Borsa İlkokulu – Ortaokulu öğrencileriyle birlikte Kavacık-Otağtepe Caddesi ve sokakları karış karış temizlendi. Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Başkan Yardımcıları Yakup Özbek, Tacettin  Aksu, Salim Öztürk, Mahmut Gülbasar, başkan danışmanları, Temizlik İşleri Müdürü Nihat Mutlu,  meclis üyeleri ve Kavacık Muhtarı Yusuf Kesici de etkinliğe katılarak öğrencilere öncülük ettiler.

Kaymakam Ahmet Katırcı: “Dünyaya, Avrupa’ya Temizlik Kültürünü Getiren Milletiz”

Kaymakam Ahmet Katırcı, uygulamanın öğrencilere temizlik bilincinin erken yaşlarda aşılanması gerektiğini ifade ederek:” Sokaktan geçen bir insan yere çöp atarsa onu uyarın. Çöpünü iade edin. Dünyaya, Avrupa’ya temizlik kültürünü getiren milletiz. Vücut temizliği gibi çevre temizliğine de çok dikkat etmemiz gerekir” dedi.

Başkan Çelikbilek: “Ağaç yaşken eğilir”

Çocuklarla birlikte temizlik yapan Başkan Yücel  Çelikbilek:” Ağaç yaşken eğilir. Temizliğe küçük yaşlarda başlamalıyız. Aslan yattığı yerden belli olur derler. O yüzden çevremizi temiz tutalım. Bu projede emeği geçen Beykoz Belediyemize, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze, mahalle muhtarlarına çok teşekkür ederim” diye konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, ”Eğitimde Esas, Yaparak, Yaşayarak Öğrenmektir”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, “Eğitimde esas, yaparak, yaşayarak öğrenmektir. Bu dünyanın bizim evimiz olduğunu düşünerek, evimizi temiz tutalım diyorum. Yaşanılabilir bir çevre için temizlik ve sağlığa çok önem verelim” şeklinde konuştu.

Kaymakam Ahmet Katırcı, Başkan Yücel Çelikbilek ve beraberindeki heyet hep birlikte sokak, bahçe okul temizliği yaparak bilinçlendirme amacıyla halka broşür ve kompost dağıttı.

Programın sonunda, etkinliğe katılan tüm öğrenci ve öğretmenlere sağlıklı yaşamı desteklemek amacıyla meyve ikram edildi.

Okul öğrencileri ellerinde  “ Yerlere Çöp Atma Kirlilik Yaratma”, “Temizlik İmandandır”, “Dünya Bir Tane Sakın Kirletme”, “Temiz Okul, Temiz İnsan, Temiz Çevre” yazılı pankartlarla katılarak, çöpleri tek tek topladılar. Öğrenciler esnafları dolaşırken zaman zaman “Beykoz Bizimdir Temiz Tutalım” sloganı da attılar.

Beykoz’daki 51 ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan etkinlik 2 hafta boyunca devam edecek.

Etiketler: