26 Nisan 2020 22:18

Beykozlular soruyor: O dozerler Acarkent’i yıkabilecek mi?

Beykoz’da geçtiğimiz sene yıkımlar gerçekleşmiş, birçok Mahallede gözyaşları sel olmuştu. Beykozlular soruyor: ‘’Aynı dozerler Acarkent’i de yıkabilecek mi?’’

Beykozlular soruyor: O dozerler Acarkent’i yıkabilecek mi?

İstanbul 4. İdare Mahkemesi Mimarlar Odası’nın Beykoz Saip Molla ormanını yok ederek inşa edilen Acarkent villalarına ait yapı ruhsatları hakkında açtığı davada iptal kararı verdi.

Beykoz’da Acarkent villalarıyla ilgili 30 yıl sonra önemli bir gelişme yaşandı. Çavuşbaşı Köyü’nde 1987 yılında A tipi 117 adet, B tipi 835 adet ve C tipi 500 adet villa ile diğer sosyal ve ticari tesisler için Saip Molla özel ormanında 137 bin 531 metrekarelik bir inşaat izni verilmişti. Bununla ilgili imar planı değişikleri ve yapı ruhsatları onayları da hızlıca onaylanmıştı.

Mimarlar Odası kararlı! Acarkent yıkılacak mı?

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Esin Köymen; ‘’Mimarlar Odası olarak; orman alalarını yok eden bu projeye 30 yılı aşkın bir süredir karşı sürdürdüğümüz mücadeleyi kazandık. Son derece önemli bir durum bu. Keyfi uygulamalar, mega projeler, siyasi kayırmalar vb. yöntemlerle doğal kaynaklarımızın hızla tüketildiği günümüz koşullarında, kentleşme politikalarının halk sağlığı üzerindeki etkilerinin inkar edilemez bir gerçeklik olduğu ortadadır. Mahkeme kararının gereği yerine getirilmeli, orman alanını yok eden bu yapılar hakkında yerel yönetimler gerekli adımları atmalıdır” dedi.

Beykozlular soruyor!

Beykoz Aktüel’e konuşan Beykozlu vatandaşlar, ‘’Söz konusu Beykoz’un gariban halkı olunca hızlıca işleyen sistem, Acarlar Mahallesi’nde neden tıkanmaktadır? Yetkililerin gücü Acarkent’e yetmemekte midir? Asıl olan Devletimizin birlik ve bütünlüğüdür. Sn. Cumhurbaşkanımıza inanıyoruz, Beykoz’da ki bu çarpık sistemi muhakkak ortadan kaldıracaktır. Zengine ayrı fakire ayrı işleyen sistem gönülleri yaralamaktadır’’ ifadeleri kullanıldı.

Beykoz Aktüel Haber olarak, Beykozluların sesine mikrofon olmaya dün olduğu gibi bugün ve yarında devam edeceğiz.