26 Nisan 2021 17:48

Murat İlnam – Beykoz’da komşuluk

Murat İlnam – Beykoz’da komşuluk

Murat İlnam – Beykoz’da komşuluk

Kıymetli dostlar yeni bir yazımız da yine sizlerle birlikteyiz. Mübarek Ramazan-ı Şerifinizi kutlar sağlıkla sıhhatle geçirmenizi temenni ederim.

Ben işim gereği İstanbul’un her ilçesini gezmişimdir. Bana nerede ikamet ediyorsun dediklerinde dünyanın en güzel ülkesinin en güzel şehrinin en güzel ilçesin de oturuyorum
derim. Gerçekten de hem doğası hem insan ilişkileri hem komşuluk ilişkilerinin azami derece de yaşanması dolayısıyla Beykozumuzun yeri gönüllerde hep ayrıdır. Başka semtten dostlarımızın hep gıpta ettiği semtin adıdır Beykoz.

Tokatköy de birinin ayağına taş değse Yenimahalle’den duyulur, Soğuksu’da biri vefat etse üzüntüsü Akbaba’da hissedilir. Beykozlu olmanın en önemli değeridir komşuluk. İşe giderken bindiğin otobüs ve vapur sanarsın ki bir fabrikanın özel servisidir. Herkes birbirini tanır, otobüs hareket etmeden yoklama alınır, kim gelmediyse otobüs bekletilip gelmeyen aranır. Mahalle kahvesine 2 gün uğramasan hemen telefonun çalar ve bir sorun mu var diye sorulur.

Bir başkadır Beykoz’da komşuluk… Hele ki Beykoz maçları olduğu gün, düğün yeridir ilçemiz. Her yer siyah ve sarı giyinmiş insanlar. Her mahalleden Beykozlu orada buluşur, birbiriyle sarılır hal hatır sorulur. Bu semtin ruhu babadan oğula devam ediyor ve edecektir de evelallah!

Gel gelelim dostlar bizleri yöneten yerel yönetime… Bu duygudan bi haber  olan yerel yönetim, halk ile arasına bir resmiyet bir soğukluk getirmiştir. Önceden belediyeye yolunuz düştüğün de kendi mekanınıza gitmiş gibi sıcak bir ortamla karşılaşır herkesle selamlaşır, hal hatır sorardık. Çünkü çalışanlar da yönetenler de Beykozluydu. Maalesef şimdi çalışanların da birçoğu ithal olduğu için bu sıcaklık bitmiş.

Rahmetli Yücel Başkan yaptığı icraatlarla hep eleştirilse de babacanlığıyla o açığını hep kapatırdı. Başkan Yardımcılığı yaptığı dönemlerde şu anki Ak Parti İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç her zaman samimiyetiyle içtenliğiyle Beykozluları kucaklardı. Her ne kadar kendisi siyasi rakibimiz olsa da her zaman aramızda ki nezaket sürmüştür. Kendisine yolda da denk gelseniz, makamın da da ziyaret etseniz aynı samimiyet ve tevazu ile muhatap olabileceksinizdir. Bu konuda hakkını teslim etmemiz gerekir.

Velhasıl dostlar şu anki yerel yönetimden de beklentimiz Beykozlunun komşuluğu samimiyete vermiş olduğu önemi hatırlaması ve eski yerel yönetim-halk arasındaki sıcaklığı tesis etmesidir. Bunun sağlanacağına inanıyorum.

Bir daha ki yazımız da görüşmek üzere kalın sağlıcakla…