5 Ekim 2017 14:08

MUHARREM KAŞITOĞLU: “İSTİFAYA KENDİM KARAR VERDİM”

Gökçek’e ‘istifa’ tweeti atan İBB’nin AK Partili üyesi: ”Parti içinden olumsuzdan kat be kat fazla olumlu tepki aldım” ifadelerini kullandı.

RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinleprogramının konuğu, Melih Gökçek hakkındaki istifa iddialarını attiğı tweetle başlatan AK Partili İBB Meclis üyesi ve Beykoz Belediyesi eski Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu’ylu. Kaşıtoğlu, attığı tweet nedeniyle partisinden tepki gördüğünü söylerken, yine partisinden çok sayıda da tebrik mesajı aldığını belirtti.

Ankara, Bursa, Balıkesir, Niğde ve Bolu gibi şehirlerin belediye başkanlarının istifasının istendiği iddiası gündeme gelmeden günler önce, AK Parti Beykoz Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, sosyal medyada paylaştığı bir mesajla, ‘Melih Gökçek istifa mı edecek’ sorularının sorulmasına neden oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın istifasının ardından, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in teşekkür tweeti atmasının ardından, Kaşıtoğlu’nun tweeti gündem geldi. Kaşıtoğlu, sosyal medya hesabından “Sayın Melih Gökçek Başkanım. 100 yıl süren hizmet sevdanıza teşekkür eder, sivil hayatınızda başarılar dilerim’ demek isterim” dedi.

 

Gökçek’e ‘istifa’ tweeti atan İBB’nin AK Partili üyesi: ”Parti içinden olumsuzdan kat be kat fazla olumlu tepki aldım” ifadelerini kullandı.
Kaşıtoğlu’nun tweetinden günler sonra, Kanal D Ana Haber Bülteni’nde Ankara, Bursa, Balıkesir, Niğde gibi şehirlerin belediye başkanlarının istifasının istendiği haberinin duyurulması, gözleri bir kez daha Kaşıtoğlu’na çevirdi.

Kaşıtoğlu, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak, “Sosyal medya platformu Twitter üzerinden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e attığım twitin yansımaları sonrası partimin zarar görmemesi için Başkan Yardımcılığı görevimden istifamı uygun gördüm” dedi.

“PLANLI DEĞİLDİ”

Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle’ye konuk olan Kaşıtoğlu, tweeti nasıl attığını şöyle anlattı:”Kadir Topbaş’ın istifasından sonra, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in teşekkür içeren tweetinden sonra aklıma gelen bir şeydi attığım tweet. Planlı programlı bir durum söz konusu değildi.”


“ARKA PLANDA TARTIŞILDIĞINI GÖRMÜŞ OLDUK”

Kaşıtoğlu, tweetinin, arka planda tartışılan bir konuyu ortaya çıkardığını belirterek, şunları söyledi:

“Tweetimde, Melih Gökçek’in hizmetlerini başarısız bulmam ve onu eleştirmem ya da hakaret etmem gibi bir şey söz konusu değildi. Sadece çok uzun zamandır belediye başkanı olduğu için yerinin gençlere bırakmasını vurgulayan ironik bir paylaşımda bulundum. Ama ülke gündemine oturdu. Bizim görmediğimiz, arka planda tartışılan bir konu olduğunu görmüş olduk.”


“VATANDAŞ OLARAK BİR PAYLAŞIMDA BULUNDUM”

Tweetini vatandaş kimliğiyle attığını ifade eden Kaşıtoğlu, “Ayrıca, tweetimi Beykoz Belediye Başkanı Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu olarak attım. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı, Keçiören Belediye Başkanı ve milletvekili olarak aralıksız 30 yıl üst düzey siyasi yöneticilik yapan insanlarla ilgili bu tip yaklaşımlar, zaten toplumda olağan yaklaşımlar. Benimki de insani bir tepkiydi” dedi.


“PARTİDEN OLUMSUZ TEPKİLER ALDIM AMA OLUMLU TEPKİLER KAT BE KAT FAZLAYDI”

“Partiden oldukça fazla tepki aldım” diyen Kaşıtoğlu, tweetin ardından AK Parti içinde yaşanan süreci söyle anlattı: “Olumsuz tepkiler aldık ama olumsuz tepkilerin kat be kat fazlasını olumlu olarak aldım. Parti yöneticilerimizden, ‘ne gerek vardı, bu senin alanın değil, parti hiyerarşisine uygun değil’ diyenler oldu ama ben daha öncede söylediğim gibi, Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı olarak değil, vatandaş olarak attım. Ama tabii insan kimliğinden kolay kolay kurtulamıyor.”


“GÖKÇEK’E BAŞARISIZ DEMEK HAKSIZLIK”

Melih Gökçek’e ‘başarısız’ demenin haksızlık olacağını ileri süren Kaşıtoğlu, “Türkiye’nin başkentinde aralıksız 5 kez seçim kazanan bir insana başarısız demek haksızlık olur. Ama ben konuyla ilgili ‘uzun süre bir yerde hizmet ettikten sonra, o koltuktan başka bir koltuğa geçebileceğine’ yönelik bir yaklaşım geliştirdim. Böylece çok büyük bir kesimin aynı düşündüğünü görme fırsatım da oldu” diye konuştu.


“İSTİFAYA KENDİM KARAR VERDİM”

Kaşıtoğlu, Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etmesini ise şöyle açıkladı:”Bu mesele başka yerlere çekiliyordu. Partimizin ve davamızın başka platformlara çekilen bu konuya alet olmaması için, kendim karar vererek istifa ettim.”