• Mücahit Ak – Yiyin beyler yiyin!

 • 20 Kasım 2019 11:48

  Mücahit Ak; “Şanlı Şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri”

  22 Mayıs 2019 tarihinde vatani görevimi yerine getirmek adına Amasya’da birliğime teslim olarak aranızdan ayrılmıştım. Bugün yeniden bir aradayız.

  Ergenekon ve Balyoz operasyonları ile yıpratılan, FETÖ’nün hain kalkışması ile itibarı zedelenmeye çalışılan, 15 Temmuz’dan sonraki süreçte ihraçlarla zaafiyete düşüleceği beklenilen, askerliğin kısalması ile elindeki personel sayısı düşen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin; eskisinden daha da güçlü olmasına 183 gün de olsa şahit olmanın mutluluğu içerisindeyim. Türk Silahlı Kuvvetleri dimdik ayaktadır ve mazluma umut, zalime korku olmaya devam etmektedir.

  Şartlar ne olursa olsun Türk Milleti her zaman; disipliniyle, merhametiyle, vatanın ve Cumhuriyetin yılmaz bekçileri olması sebebiyle Türk Silahlı Kuvvetleri ile gurur duymuştur. Çünkü biz; Horon kadar Karadeniz, Zeybek kadar Ege’yiz !

  Karşılama kadar Trakyalı, Halay kadar, Bar kadar, Semah kadar Doğuluyuz, Güneydoğu’luyuz. Biz Anadoluyuz ve bu ordu biziz, biz bu kutlu ruhuz…

  Askerlik zor zanaattır. Askerlik görevini ifa eden birey içinde, onları sevk ve idare eden Komutanları içinde zordur. Onlarca farklı ilden-kültürden gelen, birbirinden farklı onlarca özellikte bireyi bir pota altında eritip; ortaya düzenli, tertipli, örfünü-adetini-kültürünü bilen, emir komuta içinde saygılı bir Bölük, Tabur, Alay ve Tugay oluşturmak görüldüğü kadar kolay değildir.

  Tugay kelime anlamı olarak alayla tümen arasında kalan birlik olarak ifade edilse de, asla toprak parçasından ibaret değildir. Bir araziden ziyade; kimilerinin mutlulukları, kimilerinin gözyaşları, kimilerinin umutları kimilerinin de yıllar geçse de hatıralarıdır.

  Tugay; fidanların vatan ve millet sevgisiyle aşılandığı en uygun düzlüklerdir. Bu fidanlar 20 yaşında ki erlerdir. Hatasına rağmen, eksiğine rağmen onu küstürmeden, sisteme adapte edebiliyorsanız, sevgisini kazanabiliyorsanız, onu gerçekten bir kardeşiniz olarak görebiliyorsanız, yeri geldiğinde onun seviyesine inip ne düşündüğünü idrak edebilip hayata kazandırmaya adımlar atabiliyorsanız; gerçek birer eğiticisiniz demektir…

  Amasya General Hikmet Akıncı Kışlası’nı bir aile olarak gördüm. Her ailede olduğu gibi bu ailede de problemler olacak, iyi günlerin yanı sıra kötü günlerde yaşanacaktır. Esas olan ise sorunu aile içerisinde çözüp, aile dışına bir şey yansıtmadan adaleti sağlamak-haklıya hakkını teslim etmektir. Bedelli askerlik sistemi ile modalaşan CİMER’e şikayet yazma durumu, aslanı bir kaşık suda boğmaya çalışmakla eş değerdir. Tabi ki yasal haktır fakat yazıları kaleme alırken vicdandan ve izandan kopmamak gerekmektedir.

  Askerlik maaşla yapılacak bir meslek değil yeri geldiğinde sevdiklerinden vazgeçecek iradeyi ortaya koyabilme sanatıdır. Vatan için yardan serden geçenleri üzmemenin ve empati duygusunu karşılıklı geliştirmenin faydalı olacağını düşünüyorum.

  Teşekkür Ediyorum…

  Böyle bir yazıyı kaleme alıp da ülkemizin güvenliği ve refahı için gece gündüz çalışan kahraman Mehmetçiğimize, gerçek birer eğitici Komutanlarımıza teşekkür etmeden olmaz. Belki yazım uzun olacak ama ben o kahramanları isim isim yazarak tarihe not düşmek istiyorum. Onlar bu Milletin yaşayan anıtlarıdır.

  ‘18 gün askercilik değil askerlik yaptıracağız’ dediğinin bilgisini edindiğim; sonra ki süreçte tam anlamıyla adaleti ve hakkaniyeti sağlayan Tugay Komutanımız P. Albay Mehmet Atlı’ya,

  Her sabah tüm alayın mıntıkasını yorulmadan, üşenmeden düzenlice takip eden, problemleri anında saptayıp çözmeye çalışan örnek bir insan ve asker olan 22. Alay Komutanımız P. Albay Fatih Akpınar’a,

  Tabur Komutanlığı görevimizi üstlendiği sırada her sabah çiçekleri sulayan, hayvanlara yiyecek veren, askerlerin derdini dert edinen ve şuan Suriye’de görevde olan Yarbay Bülent Aslanoğlu’na,

  Tabur Komutan Vekilimiz Yarbay Muhammet Ağaoğlu’na,

  Günlük mesaisi hiç bitmeyen ve çoğu zaman akşam 22:00’a kadar çalışan, Nöbetçi olduğu günler askerler uyuduğunda üstü açıldıysa üstünü örten, başarılı askerlerin ailesini arayarak onore eden, ihtiyaç sahibi olduğunu düşündüğü askerlere maddi yardım eden ve kimseye duyurmayan (Yardımda bulunduğu asker terhis olmadan önce anlatmıştı), askerlere yeri geldiğinde ceza verse dahi kimsenin öfke duyamadığı-kin besleyemediği, Komutandan ziyade bir eğitici edasıyla bireyleri askerlikten soğutmayan, her ne kadar bu cümlelerimden ötürü bana kızacak olsa da gerçek bir yaşayan anıt olan, bir ömür örnek alacağım ve diyaloğumu devam ettireceğim Bölük Komutanımız Yüzbaşı Barış Koç’a,

  Şuan İdlip’te görevde olan eski Bölük Komutan Vekilimiz Yüzbaşı Harun Kaya’ya,

  Asteğmenimiz Semih Çakır’a,

  Bölüğümüzde bir süre görev yapan ve görevinin hakkını fazlasıyla veren Astsubaylarımız Eren Kaplan ve Uğur Karabulut’a,

  2. Tabur’da görev yapan personellere,

  Uzman Çavuşlarımız; Şerif Bütün, Can Koruroğlu, Can Kaplan, İsa Er, Emre Kaya, Cem Karabulut, Kerim Doğan, Mehmet Baş, Serkan Albayrak ve Uğur Baltacı’ya, (Her biri birbirinden değerli kahramanlar)

  Sözleşmeli erlerimize, devrelerime, tüm silah arkadaşlarıma, Tugay da kantininden yemekhanesine kadar çalışan tüm sivil büyüklerime ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

  Belki yeri geldi işten kaçtık, belki yeri geldi çok çalıştık ama önemli olan geride hoş seda bırakabilmek… Mıntıka bir şekilde temizlenir, yatak bir şekilde katlanır, disiplini tabiki de elden bırakmayalım fakat mutlak hakikat gönüllere girebilmektedir.

  Bu vesileyle birlikte askerlere her türlü kolaylığı sağlayan Amasya halkına da teşekkür ederim. Hepiniz hakkınızı helal ediniz, kalın sağlıcakla…