30 Haziran 2020 16:17

Mücahit Ak – Olgunlaşınca dutlar, mutlu olur kuşlar!

Mücahit Ak – Olgunlaşınca dutlar, mutlu olur kuşlar!

Mücahit Ak – Olgunlaşınca dutlar, mutlu olur kuşlar!

Kocaman bir kış geçmiş. Şiddetli fırtınalar, yağmurlar, karlar ve dondurucu soğuklar… Çileler çekilmiş, meşakkatli yollar aşılmış.

Dönüp arkaya baktığınızda, kırık bir lambanın altında tir tir titrediğiniz günler geliyor. Sobanın üstünde kestane hayali kurarken, kömürlükte ki odunların donduğu… Kapanan köy yolları ile sonlanan hayaller… Hastalanmamak için yorganın altında nefesinle ısınmanın verdiği mahzunluk… Sanki çevrenizde ki herkesin donarak ölmenizi beklediği hissi kaplıyor içinizi birden!

Terazinin bir yanında sanki tüm dünya, diğer yanında ise yırtık bir ayakkabı ve inancınız. Öylece dengelemeye çalışırcasına mahzun bir hikaye bu! Ya olumsuzluğa odaklanıp düşeceksiniz ya da mücadele edip çıkacaksınız! Düşerseniz mutlu olacaklar, çıkarsanız öylece izleyecekler…

Her şeye ve herkese rağmen bitmek bilmeyen bir mücadelenin fitili ateşlenmiş bir kere. Belki de ondandır yalana, sahteye ve riyaya tahammülsüzlük. Zorluklara rağmen, benlikten ve tüm hırslardan arınıp mevsimi beklercesine sessizlik kaplar içinizi…

Bahar gelmiş, çiçekler açmış ve hasatlar boy vermeye başlamış. Yağmurlarla birlikte meyve ağaçları canlanmış ve meyvelerden dallar sarkar olmuş.

Birde bakmışsınız ki köyün duvarları çitlerle çevrilmiş, tanımadığınız kişiler kaplamış her yeri. Neredeyse köye giremez olmuşsunuz. Meyveler toplanmış, çevre kirletilmiş, basmaya kıyamadığınız otlar harap edilmiş…

Çevrilmiş tüm köşe başları, hem de tarlada ayak izleri olmayanlar tarafından. Siz bu kışı nasıl atlattınız diye, bu yolları nasıl aştınız diye sormayanlar tarafından!

Dallar kırılmış, gönüller incitilmiş. Hırstan gözleri kör olmuşcasına yemişler. Bir yandan da neden az ekmişler diye de hayıflanıyorlar ama yine de mutlular. Ne de olsa olgunlaşınca dutlar, mutlu olur kuşlar!

İşte bu hayat da böyledir. Kiminin hissesine yalnızlık düşer, mücadele düşer… Kimine girdiği menfaat kabına göre şekillenmek… Kimine deve kuşu misali başını kuma gömercesine yerde ki otları yemek… Kimine de gücü eline geçirince bir başkasını ezmek için elinden geleni yapmak.

Peki bu hikaye bitti mi? Hayır yeni başlıyor. Günler sayılı, hesaplar ise sayısızdır..
Öylece izleyin!