31 Temmuz 2020 15:30

Mücahit Ak – Kayınpederden kaldı!

Mücahit Ak – Kayınpederden kaldı!

Mücahit Ak – Kayınpederden kaldı!

Dünya COVID – 19 salgını ile çalkalanıyor. Tüm dünyada ve ülkemizde esnaflar zor günlerden geçiyor, şirketler türlü sorunlarla uğraşıyor. Havayolu sektörü neredeyse battı, turizmciler kan ağlıyor. Fuarcılık büyük yara alırken, eğlence sektörü (Konser, sinema, tiyatro) durmuş durumda. Restoran ve catering firmalar batma riskiyle karşı karşıya kaldı. Spor sektörü ise boş tribünlerden dolayı olumsuz etkilendi.

Olumsuzluklar bunlarla da sınırlı değil. Krediler ödenmiyor, çekler karşılıksız çıktı. Küresel dağıtım şirketleri ve petrol şirketleri dibe vurdu. Tekstilden otomotive kadar tüm sektörler Çin’deki corona virüsü önlemleri nedeniyle olumsuz etkilendi. Tüm bunlar olurken bir sektör var ki cazibesini hiç kaybetmiyor! Sektör diyorum, çünkü para kazanmak için çok güzel bir araç olmuş. Siyaset…

Günümüzde siyaset maalesef ki; ‘Siyaset haktır. Hak olan siyasette davamız için hizmet ediyoruz’ noktasından, ‘İhale benim hakkımdır. Seçimde en çok ben çalıştım’ noktasına evrilmiştir. İçinde bulunduğumuz ilçede bu ve benzeri çarpık ilişkilere maalesef ki şahit oluyoruz. Bir yanda asgari ücretle işe girmek için sıra bekleyen vatandaş, bir yanda hayatı yattığı yerden çalışmadan maaş almakla geçmiş, ‘’sağlam’’ getiren ama ‘’masal’’lar aleminde olan çakma kişilikler… Sizler için toplumla yüzleşme vakti geldi ama öncesinde bir iyilik yapayım ve hikaye anlatayım.

Vakti zamanında bir gazeteci, ülkenin en zengin siyasilerinden biriyle röportaj yapmaktadır. Sorar:

– “Efendim, bize bugünlere nasıl geldiğinizi, bu serveti nasıl oluşturduğunuzu anlatır mısınız?”

– “Zevkle… 1920’lerin sonuydu. 1. Dünya Savaşı’nın etkileri yeni yeni siliniyordu, benimse cebimde birkaç sentten başka bir şey yoktu. Cebimdeki 5 sentimle, bir elma aldım. Akşama kadar onu parlatıp, 10 sente sattım. O gece sabahı zor ettim. Ertesi sabah, 10 sentimle 2 elma aldım ve onları da sattım. Sonra yarım kasa elma aldım aynı işlemi yaparak iki katı paraya sattım. Böyle çalışarak, bir ay sonunda, 50 dolardan fazla para kazanmış oldum. Ertesi ayın başında, karımın babası öldü ve bize kayınpederden 50 milyon dolar miras kaldı…”

Bu hikayede de olduğu gibi, zorlamayın kardeşim çalışıyoruz, ticaret yapıyoruz alın teri vs. edebiyatlarını… Herkes biliyor, size de Kayınpederden kaldı! Hem daha gerçekçi.