16 Temmuz 2017 21:48

Mücahit Ak; “Birbirimizi Sevmek Zorundayız”

Günler, aylarderken tam 1 yıl geçti. 15 Temmuz… Bir milletin, bağrına saplanan hançere tüm imanı ve ferasetiyle dur demesinin vuku bulmuş halidir 15 Temmuz… İdeolojik kaygıların olmadığı, hesapsız ve riyasız, sadece ama sadece vatan aşkıyla çıkılan yolun adıdır 15 Temmuz… Bilinmeli ki mesele “vatandır”, göndere çekilen bayrakla birlikte dalgalanan kalplerin sağı-solu olur muydu hiç? Sırtında ideoloji […]

Günler, aylarderken tam 1 yıl geçti. 15 Temmuz… Bir milletin, bağrına saplanan hançere tüm imanı ve ferasetiyle dur demesinin vuku bulmuş halidir 15 Temmuz…

İdeolojik kaygıların olmadığı, hesapsız ve riyasız, sadece ama sadece vatan aşkıyla çıkılan yolun adıdır 15 Temmuz…

Bilinmeli ki mesele “vatandır”, göndere çekilen bayrakla birlikte dalgalanan kalplerin sağı-solu olur muydu hiç? Sırtında ideoloji kamburu olanların işi değil, kalbinde mahşer’i  istiklal  ateşi olanların hikayesidir bu. Menfaati için muhabbet inşaa edenlerin değil, komutanından vatanı için tereddütsüz “ölüm” emrini alan Ömer Halis’in şahadet mirasıdır bu gece.

15 Temmuz “biz” olmaktır, şarkın kızılında yüksek rakımlı dağlardaki hilalle, garbın mavisinde dalgalanan hilale durulan selamdaki heyecandır, aşktır. Peki sormak gerekmez mi! O gece hangimiz birbirimizi yadırgadık? Hangimiz ‘’şu küpelinin burada ne işi var’’ dedik. Hangimiz, ‘’şu bonus kafalı komünisttir’’ dedik. Hangimiz, hangimize ‘’sağcı mısın solcu musun’’ diye soru sorduk. Hangimiz Beşiktaşlıydı, hangimiz Fenerli? Sormadık değil mi bunları?

Önyargılardan arındık ve bayrağımızı elimize aldığımız gibi doğru meydanlara koştuk ! Çünkü yıllardır birbirimizle uğraşmıştık, futbol takımımızı beğenmemiştik… İdeolojimizi beğenmemiştik… Giyimlerimizi beğenmemiştik… Kısaca yorulduk kavga etmekten, bölünmekten, kutuplaşmaktan… Biz birbirimizle oyalanırken, biz birbirimizle uğraşırken, şer odakları fırsat kolladılar ve kendilerine uygun zeminleri hazırladılar.

Artık çok geçti!  Önüm, arkam, sağım, solum sobe diyerek büyüyen neslin; önünde ki, arkasında ki, yanında ki düşmanları sayılamaz olmuştu. 3 tarafı denizlerle, 4 tarafı hainlerle çevrili güzel memleketimizde, düşman yetmiyormuş gibi, birde birbirimize düşman olmuştuk. İşte o günlerden sonra tekrar birbirimize safça, samimice çıkarsız ve menfaatsiz sarılmamızı öğretti 15 Temmuz. Bu duygularla birlikte 15 Temmuz’un hemen akabinde, Yenikapı’da farklı düşünceler de milyonlarca vatandaşımız, farklı ses tonlarıyla ama tek ses olarak haykırmıştı dünyaya.

Peki şimdi ne mi oldu? Aradan 1 yıl geçti ve düştük birbirimize. Dün konu memleketken sımsıkı sarıldıklarımız, şimdi düşmanımız oldu yine. Dün konu memleketken, meclisin sığınaklarında sarıldıklarınız şimdi oldu birer hain. Dün konu memleketti de şimdi konu şahsi ikbal mi oldu? Bizi birbirimizden uzaklaştıran her kelime, her cümle ihanet kıvılcımıdır. Bizlere düşen ihanetin kalbine saplanarak, birbirimize sımsıkı sarılmaktır. Memleketin; bizlerin birlik ve beraberliğine ihtiyacı var. Şüphesiz ki birlikte rahmet ayrılıkta azap vardır. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diler, ailelerine başsağlığı dilerim.