1 Mart 2017 23:18

MİLLİ BİRLİK HAREKETİNDEN KÜRDİSTAN AÇIKLAMASI

16 Nisan’da ki referandumda ”Hayır” diyecek ve içlerinde CHP, DSP, Vatan Partisi, BBP’nin de olduğu Beykoz Milli Birlik Hareketi bir açıklama yaptı.

Beykoz Vakfı Gökkuşağı Kafe’de basın mensuplarıyla buluşan Beykoz Milli Birlik Hareketi bir açıklama yaptı. Barzani’nin ağırlanarak, paçavranın asılmasına tepki gösteren oluşum, düşüncelerini gazetecilere aktardı. Beykoz’un Hayır cephesini oluşturan oluşum aynı zaman da genel olarak gündemi değerlendirip neler yapılacağını konuştular.
CHP İlçe Başkanı Mahir Taştan: İnsanlar neye evet neye hayır diyeceğini bilmiyorlar.
Kadın Kollarımız 4215 kişiyle bire bir görüştü. 1200’e yakın kararsız kitle var. İnsanlar neye evet neye hayır diyeceğini bilmiyorlar. Bu kitlenin kararını hayır vermesi için tek tek gidilmeli, durum ve maddeler izah edilmelidir. Bunun dışında gergin bir ortam oluşturulmaya çalışılıyor. Bu gerginlik Pazar günü Kadın Kollarımızın yaptığı çalışmalarda yüzünü gösterdi. Gerginliğe ve taşkınlığa müsamaha göstermeyeceğiz. Türkiye genelinde ve Beykoz’da hayır çıkacak ama daha fazla çaba ve emek sarf etmemiz gerekmektedir.Kapıların çalınması, hiç olmazsa bir bildirimizi okutmamız gerekmektedir.
O Bayrağın orada olması tanımaktır..
Maddeler 18 tane gibi anlatılıyor ama 1 madde bir çok maddeyle bağlantılı. Diğer kanunların düzenlenmesi ile ilgili maddeler. Bugüne kadar PKK, FETÖ, İŞİD benzetmesi yapıldı ama kendi kendilerine çeliştiler. Barzani’nin gelmesi ve yapılan açıklamalar neyin ne olduğunu göstermiş durumda. Gerek sosyal medya da gerek ulusal medya da herkes neyin ne olduğunu göstermiş durumda. O bayrağın oraya asılması tanımaktır. Türkiye Cumhuriyeti Kuzey Irak’ta bir Devlet olduğunu tanımıştır. Bu nasıl bir çelişki?
Türk Ocakları Başkanı Hasan Benli: Bez parçası tanınmamalıydı
Koskocaman Başbakan bir eyaletin bayrağını tanıyor ve onu Devlet olarak tanımlıyor. Türkiye’nin Kuzey Irak’tan gelen bir bez parçasını tanıması çok yanlış. Devlet Bahçeli yaptığı açıklamada benim hislerime tercüman oldu fakat yetmiyor. Stratejik ortağına, bizim dikkat ettiğimiz hususlara dikkat etmediniz demeli.
Vatan Partisi İlçe Başkanı Hakan Ekiz: 15 Temmuz da Cumhurbaşkanı Partili olsaydı..
Siyasi fikirlerimizi, ayrışmalarımızı bir kenara bırakıp birlik ve beraberlik kurduk. Ortak değerlerimiz çok fazlaydı fakat bizim az olan farklılıklarımızı ön plana çıkartıp ayrıştırdılar. 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı demeç verdi. Halk sokaklara döküldü. Eğer bu Cumhurbaşkanı partinin lideri veya başkanı konumuna indirgenseydi o çağrıyı yaptığında bu kadar insan sokağa dökülmezdi. Aynı zamanda milleti kamplara bölmenin yanlış olduğunu düşünüyoruz. Müjdat Gezen Kültür Merkezi’ne yapılan saldırı, Chp’ye Tokatköy’de yapılan saldırılar çok yanlıştır. Hayır diyenleri terör yandaşı ilan etmek çok yanlıştır. Hayır cephesini terör yandaşı ilan ederken böyle bir bayrağı asmak ise nazıl bir tezattır?
DSP İlçe Başkan Yardımcısı Mehmet Yancı: Halk geçim derdindeyken referandum ne alaka?
Kuvvetler ayrılığı diye bir güç var. Biz bunu kaybedersekneleri kaybedeceğiz bunu anlatıp halka en doğru şekilde anlatmamız gerekmektedir. Biz demokratik, laik hukuk sistemini benimsedik. Bunun için savaşlar verdik. Bundan vaz mı geçeceğiz? Kasap et derdinde koyun ot derdinde. Halk geçim derdindeyken referandum ne alaka? Demokrasinin kıymetini bilmezsek birisi düdüğü çalar herkes evine derse ne yapacağız? Cumhuriyetimizin değerini çok iyi anlatmamız gerekir.
Milli Anayasa Platformu Başkanı Önder Manan: Niyetleri belli oldu
Barzani bayrağını gördüğünde hayal bile etmezdim bugün gerçek oldu demişti. Gerçek niyetleri belli oldu. Bizim mücadelemiz Türk topraklarının koparılmasına engel olmaktır.