30 Mart 2019 13:10

Medipol Üniversitesi, Sigara Savaşını Sürdürüyor!

Beykoz Kaymakamlığı ve Medipol Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği, “Merakla Başlar Bağımlılık Yaratır” adlı programa gençlerin ilgisi yoğun oldu

Medipol Üniversitesi, Sigara Savaşını Sürdürüyor!

Beykoz Kaymakamlığı ve Medipol Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği, “Merakla Başlar Bağımlılık Yaratır” adlı programa gençlerin ilgisi yoğun oldu.

Medipol Üniveristesi Kavacık Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda Diyaliz Program Sorumlusu Öğretim Üyesi Selda Selimoğlu koordinatörlüğünde gerçekleşen programa öğrencilerin ilgisi oldukça yoğun oldu. Programa öğrencilerin yanı sıra; Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Medipol Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Hanefi Özbek, Güzel Sanatlar Türk Müziği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Volkan Gidiş, Beykoz İlçe Sağlık Müdürü Fatih Kale, Beykoz Kaymakamlığı Sosyal Vakıf Başkanı Selim Safi, Akademisyenler, Okul Müdürleri katıldı.

Sigara ve bağımlılık yapan maddelerle ilgili sinevizyon gösterisi izletilen programda, çarpıcı bilgilere yer verildi. Bağımlılıkla ilgili konuşmalarını yapmak üzere sahneye çağrılan Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, “Genç bedenlerinizi zehirlemeyin. Daha demin sinevizyonda da izledik, arkadaşlarım sigara verdi diyor bir öğrenci. Sizi sigaraya başlatan sizin arkadaşınız değil düşmanınızdır. Bunu asla unutmayın. Damarlarınızda ki asi kanı kirletmeyin. Bu vesileyle birlikte Beykoz’da böyle etkinliklerle farkındalık oluşturan Beykoz Kaymakamlığımızla beraber Medipol Üniversitesi’ne teşekkürleri bir borç bilirim” ifadelerini kullandı.

Bağımlılık ve tütünün zararları ile ilgili konuşan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdullah Kansu çarpıcı bilgilere yer verdi. Kansu, Sigara bağımlılık yapıcı bir madde olması ve serbest satılabilmesi nedeniyle günümüzde insan sağlığını tehdit eden en önemli faktörlerden biridir. Yalnızca bir sağlık sorunu değil, aynı zamanda sosyal ve ekonomik bir sorundur da.Sigara içinde en tehlikelileri arsenik (fare zehiri), benzin, kadmiyum (akü metali), hidrojen siyanid (gaz odaları zehiri), toluen (tiner), amonyak ve propilen glikol olmak üzere 4000’in üzerinde kanserojen ve toksik madde bulunmaktadır. Sonuç olarak ciğerlerimizde katran (asfalt) oluşmaktadır. Sigara izmaritinin sarısı saç rengine dahi etki etmektedir, hatta bunu itiraf eden bir sanatçı var. Kanser hastalıklarının %22’si sigaradan kaynaklanmaktadır. Sigara kullanımı ÜSYE yatkınlığını arttırır. Akciğer kanserine sebep olabilir. Ses tellerine zarar verir ve gırtlak kanserine sebep olabilir. Sigara kullanımı damarlarda tıkanmaya sebep olur, kalp krizi riskini arttırır” ifadelerini kullandı.
Kansu; Sigaranın hayatımızda ve vücudumuzda yaptığı olumsuz etkileri sıralayacak olursak, bulunduğunuz ortamlarda kötü ve ağır koku olması, cilt karalığı ve yaşlı gösterme belirtileri, dişlerde kirli ve pis görünüm ve dişeti hastalıkları, ağız ve yutakta tat alma eksikliği, ağız, yutak, gırtlak, nefes borusu, akciğer, mide , yemek borusu, pankreas, rahim, mesane kanseri riskinde artma, kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi, damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi, beyinde felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer), gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük, koku almada azalma, kronik bronşit ve amfizem gibi tıkayıcı akciğer hastalıkları, mide ve yemek borusunda kanama, ülser, iktidarsızlık, ereksiyonda azalma, döllenme yetersizliği, kalıtımsal bozukluklar, ellerde, parmaklarda sararma, tırnaklarda zayıflama, kemik erimesi kılcal damarlarda, el ve ayaklardan başlayarak, kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine (Burger hastalığı) kadar varan hastalıklar oluşumu olarak sayılabilir. Ayrıca yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü, reflekslerde azalma oluşur.

Sigara dumanı pasif içiciler için de aktif içiciler kadar zararlıdır. Pasif içiciler, sigara içen kişilerin yanında durarak 3.700 çeşit kimyasal gazdan zarar görmektedirler. Bunların büyük bir kısmı zehirlidir, geriye kalan kısmı da kanserojen benzopyrene ve formaldehyde gazlarıdır. Sigara dumanına ne kadar çok maruz kalırsanız, kalp krizi geçirme ve akciğer kanseri olma riskiniz o oranda artar. Gebelikte sigara içen kadınların bebekleri %10-15 eksik kilolu doğdukları gibi ebeveynleri sigara içen çocuklarda astım, üst ve alt solunum yolu infeksiyonları (bronşit, zatürre) riski artmaktadır. İstatistiklere göre, sigara içen annelerin düşük yapma ve ölü doğum yapma oranı içmeyenler göre %50 daha fazladır. Ayrıca, sigara içenlerin bebekleri 21/2 oranında aniden ölüm riski taşır. Gebelikten 4 ay önce sigarayı bırakmak riski ortadan kaldırır” dedi. 

Sinevizyon eşliğinde sigaranın akciğerlere nasıl zarar verdiği gösterilirken, bazı öğrenciler verilen bilgiler karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Yapılan konuşmaların ve sinevizyonun ardından Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri Ney ve Gitar eşliğinde kulakların pasını sildi. Program bilgilendirme afişleri dağıtıldıktan sonra sona erdi.