29 Mart 2017 19:25

MADDE BAĞIMLILIĞINA KARŞI BEYKOZLULAR BİLİNÇLENDİRİLİYOR

Beykoz Belediyesi, Beykoz Kent Konseyi ve Yeşilay Beykoz Şubesi iş birliğiyle madde bağımlılığıyla mücadele etmek amacıyla gerçek hikâyelerden derlenerek hazırlanan ‘Etme’ adlı tiyatro oyunu 10 bin gence ulaştı.

Beykoz’daki tüm liselerde “1001 Sanat Tiyatro” Ekibi tarafından 54 kez sahnelenen ve 10 bin öğrenciye ulaşan oyunun, Barbaros Hayrettin Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin katılımıyla finali yapıldı. Oyunun final gösterisini Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyunu Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Beykoz Kent Konseyi Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu, Yeşilay Beykoz Şubesi Başkanı Necla Sümer, Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, öğretmen ve öğrenciler izledi.

Kent Konseyi Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu: “Uyuşturucuyla Sanatın Gücüyle Mücadele Ediyoruz”

“Beykoz Belediyesi olarak Türkiye’de bir ilke imza atarak 2 yıl önce meclisimizden bir karar geçirdik. Uyuşturucu bağımlısı olup bize başvuranların tedavilerini sağladık. Bize gelen onlarca başvuru arasından bırakmaya kararlı görülen 17 çocuğumuzu ailesiyle görüşerek seçtik ve Türkiye’de bu işi iyi yapan hastanelerden birisi olan Fransız Lape’ye yönlendirerek tedavilerini sağladık. Sonrasında maalesef yine başladılar. Biz de üzüldük, bu tiyatro etkinliğiyle sanatın gücünden yararlanarak sizlerin bu maddeyle tanışmamanız için yapmanız gerekenleri sahnede anlatmak istedik. Çok ses getiren bu projemizle diğer kent konseylerine örnek olduk.”Etkinlikte verilen bilgilere göre madde kullanan 100 kişiden bırakma oranı ülkemizde yüzde 1.5 dünyada ise yüzde 2 şeklinde gerçekleşiyor.

Bu nedenle zehir tacirleri öncelikli olarak gençleri kandırmayı uyuşturucu maddelere başlamasını sağlamayı hedefliyor.