24 Ocak 2018 13:19

KUĞULAR BEYKOZ’A RENK KATTI

Martılarıyla ünlü İstanbul Boğazı’nın yeni misafirleri kuğular oldu. Vatandaşlar kuğuları simit ve ekmekle besledi. Kimi hayvanseverlerin ise duyarlılığı gözyaşartıcı boyutlara ulaşmış.

Martılarıyla ünlü İstanbul Boğazı’nın yeni misafirleri kuğular oldu.
Kış ayı olmasına rağmen Beykoz Çubuklu sahiline gelen kuğuları vatandaşlar simit, poğaça ve simitle beslerken, güneşli havanın tadını çıkaran kuğular güzel görüntüler oluşturdu.

İstanbul Boğazı'nın Yeni Misafirleri Kuğular Oldu., System.String[] Beykozlu yaban hayat fotoğrafçısı Berat Akkaş kuğuları fotoğraflayı görüntülerle kayıt altına alırken “4 yıldır Ocak ayının ilk haftalarında Beykoz‘a geliyorlar. Soğuk hava şartlarından kaçıp Beykoz‘a sığındıklarını” söyledi. Akkaş, “Geçtiğimiz seneler de 5-6 birey görünürken bu sene 11 birey geldi. Beykoz insanın misafirperverliği onların sayısını arttırdı. İnsanlarımız bu kuşları çok sevdi telefonla fotoğraflarını çekiyorlar simit atıyorlar. Selfie çekenler bile var” dedi.
Hayvanseverliğiyle bilinen Beykozlu Ahmet Işık ise kuş kümeslerini milimetresine kadar inceleyip yaparak doğaya bırakırken görüldü. Kendisine bunu neden yaptığını sorduğumuzda Işık bize şu cevabı verdi.
”Malumunuz kış ayındayız. Kuşlar gerçekten soğuktan çok etkileniyor. Bunun için de ben kuş kümesinden 50 tane yaptım ve Beykoz’un çeşitli bölgelerinde ağaçlara astım. Kuşların girebileceği boyutta kapısını tasarlarken çok da büyük olmamasına özen gösterdim. Büyük olduğu takdirde yırtıcı kuşlar da bu kümese girebilir, zarar verebilirlerdi.”