1 Kasım 2018 02:08

Küçüksu Çayırı Terapi Alanı Oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beykoz’u ziyaretinde ihyası için talimat verdiği Tarihi Küçüksu Çayırı geçmişteki canlı günlerine yeniden kavuştu.

Osmanlı döneminin gözde mesire alanlarından, yakın tarihe kadar ilçenin renkli sosyal alanlarından biri olan Tarihi Küçüksu Mesiresi, İBB ve Beykoz Belediyesi tarafından yürütülen projeyle İstanbul’a kazandırıldı.  

Boğaziçi (15 Temmuz Şehitler Köprüsü) ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinin inşaatları sırasında şantiye alanı olarak kullanılan ve yeşil dokusu büyük oranda zarar gören Küçüksu Mesiresi doğal ve tarihi yapısına uygun olarak düzenlendi.   

Tarihi mekânda yapılan, yeşil alan, park ve yürüyüş yollarının ardından İstanbul ve Beykozlular mesireye gelmeye başladı. Aileleri ve çocuklarıyla dinlenmek, yürüyüş ve spor yapmak için alana gelen vatandaşlar renkli görüntüler oluşturuyor.  

Yemyeşil dokusuyla ziyaretçilerini bekliyor

Boğaziçi kıyısında, hemen yanındaki Küçüksu Kasrı ve Mihrişah Valide Sultan Camisi’yle ve yemyeşil dokusuyla ziyaretçilerine gülümseyen mesire ilçenin uğrak noktalarından biri haline geldi. Tarihi mesirede geçmişteki gibi mısır kazanları kaynıyor.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: “Tarihi Küçüksu Mesiresi Cumhurbaşkanımızın teveccühleriyle yeniden hayat buldu. Tarihi, doğayı ve ilçemizin güzelliklerini yaşamak isteyen herkesi mesiremize bekliyoruz” dedi.

Beykoz Aktüel Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mücahit Ak: ”Küçüksu Çayırı’nın ilçemiz başta olmak üzere İstanbul’a kazandırılması için baskı unsuru olduk. Halkın karşısında kimsenin duramayacağını belirttik. Yıllardan beri çeşitli STK’larla birlikte süregelen mücadele süreci, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın son cümleleriyle amacına ulaşmıştır. Otopark ve mangalın belirli alana alınması ya da yasaklanması ile ilgili ilgili kurumlara önerilerilerde bulunduk. Bu çalışmanın talimatını veren başt Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beyefendi olmak üzere tüm yetkililere ve duyarlı Anadoluhisarlılara teşekkür ederim.”

Kaynak: