29 Temmuz 2017 14:51

KÜÇÜKSU ÇAYIRI TAHRİP EDİLİYOR !

Osmanlı’dan günümüze kadar gelebilmiş çok değerli bir kültür ve tabiat varlığı olan Küçüksu Çayırı tahrip ediliyor.

Osmanlı’dan günümüze kadar gelebilmiş çok değerli bir kültür ve tabiat varlığı olan Küçüksu Çayırı tahrip ediliyor. Konu ile ilgili bir basın açıklaması yayınlayan Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği, yaşananlara sitem etti. Küçüksu Çayırı ile ilgili yapılan basın açıklamasına Muhtarlar Birliği Başkanı Hüsnü Kolcu, Anadoluhisarı Muhtarı Güzin Merve, Göztepe Muhtarı Ahmet Duran, BODEF Başkanı Kamile Yılmaz, KAS-DER Beykoz Başkanı Süleyman Çalık, Göksu Yardımlaşma Derneği Başkanı Gül Bağdatlı, Anadoluhisarı İdmanyurdu Başkanı Güven Sanin ve İBB’ye karşı açtığı mahkemeyi kazanan semt sakini Selçuk Yılmazer katıldı. 
Küçüksu Çayırı’nın son yıllarda tahrip edildiğini söyleyen Dernek Başkanı Mustafa Babuz, kronolojik olarak otopark için tahrip edildiğini ifade etti. Küçüksu Çayırının kendilerinde ki yerin çok ayrı olduğunu belirten Muhtarlar Birliği Başkanı Hüsnü Kolcu ise çayırın bu şekilde görülmesinin can yakıcı olduğunu ifade etti.  

Derneğin Yayınladığı Kronolojik Sıra Eki
Ocak 2012- 
Küçüksu Mesiresinde bulunan Anadoluhisarı İdmanyurdu Spor Kulübüne ait tesisler sabah karşı yıkıldı, 1 asırlık kulüp kış ortasında sokağa atıldı.

Nisan 2012- Marmara Üniversitesi kendi mülkiyetlerinde bulunan parseli otoparka çevirmek amacıyla iş makinaları ile çayıra girdi. Yaklaşık 6 dönümlük alan mıcırla doldurularak tahrip edildi. Yaklaşık 1 yıllık süren mücadelemiz sonucunda otopark mühürlenerek kapatıldı. İstanbul 2 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Komisyonu Küçüksu Mesiresi imar planında ki fonksiyonuna aykırı hiçbir kullanıma izin verilmemesi kararını verdi. 

Şubat 2014- Bu kez İBB İSPARK’a otopark yapmak amacıyla mesire alanına girdi. Binlerce ton melez mesireye serilip, silindirle sıkıştırıldı. Yaklaşık 5 dönümlük alan betonlaştırıldı. İBB’nin hukuk dışı uygulaması Eylül 2015 tarihinde İstanbul 4. İdare Mahkemesince iptal edildi. İBB’nin itirazı Danıştay 8.Daire tarafından Mayıs 2017 tarihinde reddedildi. 

Mayıs 2016- Beykoz Belediyesi Küçüksu Mesiresi üzerinde kendisine ait parsele girerek yaklaşık 8 dönümlük alanı kazıyıp, mıcırla doldurdu. Alan otopark ve konser alanı olarak kullanıldı.

Temmuz 2017-  İBB’ye ait iş makinaları Küçüksu Mesiresi’ne bir kez daha girerek Marmara Üniversitesi’ne ait yaklaşık 10 dönümlük bir alanı kazıyıp, mıcırla doldurarak tahrip etti.Amaç yine otopark yapımı…

BASIN AÇIKLAMASI
Varlığı ile şarkılara konu olmuş, ”Asya’nın tatlı suları” olarak dünyaca tanınmış, halk yaşamında ki yeri ile anılarımızda yer edinmiş, gönlümüzde müstesna yere sahip bir mesiremizdir Küçüksu Çayırı. Bizim gözbebeğimizdir. Boğaziçi Doğal ve Tarihi SİT Alanı üzerine bulunan Küçüksu Mesiresi 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’nun koruması altındadır. Bir kültür ve tabiat varlığı olarak da 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Knaunu tarafından korunmaktadır. 

İki ayrı kanunun koruması altında bulunmasına rağmen mesiremiz çeşitli tarihlerde izinli/izinsiz çok sayıda fiziki müdahelelere maruz kalmıştır. Her defasında da ona sahip çıkan çevre halkı ve derneğimizin sevgisi ve mücadelesi sonucunda yok olmaktan kurtulmuş, günümüze kadar gelebilmiştir. 
 

Mesiremize yapılan bu müdahele ve tahribatlar özellikle son yıllar çok artmıştır. Bu müdahelelerin listesini basın açıklaması ekimizde bulabilirsiniz. (Yukarıda belirtilen krolonojik sıra) Yapılan en son müdahele ile İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait araçlar ile mülkiyeti Marmara Üniversitesi’ne ait alanda yaklaşık 10 dönümlük bir yeşil alan kazınmış, moloz ve mıcırla doldurulmuştur. Bu tahribatın İSPARK otoparkı için yapıldığı anlaşılmaktadır. 
2013 Onay tarihli Küçüksu Mesiresi Koruma ve Çevre Düzenleme Projesi’ne aykırı olarak yapılan bu hukuksuz müdahele ilgili olarak İstanbul 2 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Komisyonu’na ve Marmara Üniversitesi’ne yazılı başvurular derneğimiz tarafından yapılmıştır. Bu kurumlardan gelecek yanıtlara göre mücadelemiz devam edecektir. Küçüksu Mesiresi etrafında ki otopark ihtiyacı için İBB tarafından hazırlanmış 2013 tarihli onaylı projede gerekli alanlar ayrılmıştır. Rafa kaldırılmış bu projenin uygulanması ile bu sorun çözülebilir. Ayrıca deniz ulaşımına ağırlık verilmesi, Küçüksu İskelesi için ring seferlerinin düzenlenmesi, yakın çevredeki otopark alanlarının kullanılması yeni açılacak işletmelerin sınırlandırılması gibi önlemler yardımı ile bu sorun çözülebilir. 

Bugün bu basın açıklaması için hep beraber Küçüksu Mesiresi’ndeyiz. Etrafımızda bu mesire ile anılan mısır kazanları yok, bisiklete binen çocuklar yok, yemyeşil zemin yok. Tel örgülerin arasında moloz ve kapkara mıcırların üzerindeyiz. Bu yakışıksız manzaraya sebep olan kurumlarımızın tarihi mesiremize ve bu ülkenin yasalarınasaygılı olmaya davet ediyoruz. 

Derneğimiz var olduğu sürece Tarihi Küşüksu Mesiresi’nin sesi olmaya, onun doğal/kültürel dokusunu bozacak her türlü müdahelenin karşısında olmaya devam edecektir. Küçüksu Mesiresi sahipsiz değildir.