27 Aralık 2016 11:04

KILIÇDAROĞLU BEYKOZ’DAN SESLENDİ !

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Marmara Üniversitesi Anadolu Hisarı Yerleşkesi’nde, Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Kulübü’nün düzenlediği ’15 Temmuz ve Parlamenter Sistem’ başlıklı etkinliğe katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında çıkarılan OHAL’e ilişkin “OHAL yasaldır, meşrudur ancak yapılan uygulamalar meşru değildir” dedi.
Üniversitedeki rektör atamalarının OHAL ile hiçbir ilgisinin olmadığını belirten Kılıçdaroğlu “Akademisyenler kendi rektörlerini nasıl seçemezler, bunun OHAL’le ne ilgisi var. İyi ki OHAL uygulamalarına evet dememişiz ve demokrasinin yanında durmuşuz” ifadesini kullandı. Fransa’daki OHAL’le Türkiye’deki OHAL uygulamalarının farklı olduğuna dikkat çeken CHP lideri “Fransa’da adil yargılama vardır. Biz Türkiye’nin hızla normalleşmesini bekliyoruz” diye konuştu. CHP lideri Türkiye’de demokrasinin güçlendirilmesi gerektiğini de vurgulayarak “Gazeteciler tutuklanıp hapse atılıyor, 142 gazetecinin hapiste olduğu bir ülkede siz demokrasiden söz edemezsiniz” dedi.
O gece İstanbul’dan Ankara’ya dönmek istedim. Arkadaşlarıma TBMM’de olun talimatı verdim. Bakırköy’den tekneyle Kartal’a gidecektik. Güvenli olmadığı söylendi. Pendik’ten Ankara’ya geldim. Sonra toplantı yapıldı TBMM’de. Parlamentoda şunları ifade ettim: Bu darbe girişimini Parlamentonun önlediğini kimse unutmasın dedim. Darbeyi önleyen parlamenter sistemin önemli bir miras olarak yer alması gerekir dedik. Daha sonra dört partinin imzaladığı ortak metin kamuoyu ile paylaşıldı.
Şöyle diyorduk: “Unutulmamalıdır ki, TBMM, Kurtuluş Savaşı’nı yöneten, Türkiye’nin demokrasiye geçişini gerçekleştiren, demokratik parlamenter sistemi yıllar içinde geliştirmiş, bir milleti yokluk ve yoksulluktan alıp muasır medeniyet seviyesine çıkarmanın mücadelesini vermiş bir meclistir.” Hiç bir genç arkadaşım bu vurguları unutmamalı. Darbeyi demokratik parlamenter sistem önlemiştir.