16 Aralık 2016 14:14

KASTAMONULULAR DUADA BULUŞTU

Kastamonu Bozkurt İlçesi Ambarcılar Derneği tarafından Kardeşler Düğün Salonu’nda yaklaşık 300 kişinin katıldığı programda ülkemiz ve Halep’teki Müslümanlar başta olmak üzere tüm Ümmeti Muhammed’e dualar edildi.

Yöresel ve kültürel zenginliklerin yaşadığı, adeta Anadolu’nun kültürel mozaiği olan Beykoz’da zaman zaman yöresel derneklerin ve diğer sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerine şahit oluyoruz. Bu memleketlerden bir tanesi de Kastamonu. Genellikle Kastamonuluların, Beykoz için “Kastamonu’nun İstanbul’daki en büyük ilçesi” tabirini kullandıkları bilinmektedir. Kültürüne ve memleketine hizmet amacıyla kurulan derneklerden biri de Kastamonu Bozkurt İlçesi Ambarcılar Köyü Derneği…

Ambarcılar Derneği tarafından Kardeşler Düğün Salonu’nda yaklaşık 300 kişinin katıldığı kahvaltı programına dernek üyelerinin yanı sıra Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Beykoz Belediye Meclis Üyesi ve Beykozlu Kastamonulular Platformu Başkanı Yılmaz Özdemir, Beykoz Belediyesi Başkan Danışmanı İsa Sucuoğlu, Beykoz Ak Parti İlçe Başkan Yardımcısı Resul Rençber, Boğaziçi Fikir ve Düşünce Platformu Başkanı Mustafa Sait Ak ve aldığı madalyalarla Beykozluların gururu olan en son Avrasya Maratonunda kendi yaş kategorisinde de ikinci olan Yüksel Kaşıtoğlu’nun katıldığı görüldü. 

Ambarcılar Derneği Başkanı Cemal Rençber; hemşerileri ile birlik beraberliği ve dayanışmayı güçlendirmek amacıyla bir araya geldiklerini belirtti. Ayrıca, son zamanlarda yaşanan hadiselere değinen Rençber, gerek ülkemizde gerekse Halep’te, Arakan’da, Filistin’de yaşanan elim hadiseleri lanetlemek, kardeşlerimiz için dua etmek ve yardım edebilmek için bir araya geldiklerini, ayrıca öğrencilere köy derneği olarak burs yardımı yaptıklarını ve gençlerin geleceğin teminatı olduklarını değinerek programa iştirak eden herkese teşekkür etti.

Ülkemiz Ve Ümmet-i Muhammed İçin Dualar Edildi
Kahvaltının ardından hocalar tarafından ülkemizin birliği, dirliği ve tüm müslümanlar için, Ümmet-i Muhammed’in selameti için uzun uzun dualar edildi. Hep birlikte duaya icabet eden misafirler arasında duygulananlar oldu. Özellikle ülkemizin son zamanlarda sosyal, siyasal ve ekonomik kaos ortamına sokulmak istendiği, Halep’te masum binlerce insanın çoluk çocuk demeden katledildiği belirtilerek Allah’ın zalimlere fırsat vermemesi, müslümanların da idrak ve izan sahibi olması için Allah’a niyaz edildi. Dualardan sonra ilahiler okundu.

Duaların ardından davetlilere söz verildi. Konuşmalarına Kastamonu insanının milli ve manevi değerlerine sahip çıkma konusunda çok hassas olduğunu belirterek başlayan Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu vatan sevgisinin, ülke sevgisinin öneminden bahsettikten sonra Halep’teki katliama da değindi.

Muharrem KAŞITOĞLU: “Ecdadımız Bizim İçin Canını Feda Etmekten Sakınmadı…”
“Çanakkale Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda cepheden cepheye koşan Kastamonu insanı; Şehit Şerife Bacılar, Halime Çavuşlar, Erkek Fatmalar ile, askere giden tüm erkeklerin şehit olduğu Ersizler Köyü ile, Kurtuluş Savaşı’nda lojistik üs olan Şeref Madalyalı Gazi İnebolu ve daha niceleri ile tarihe mührünü vurmuştur. Bunlar bizim için gurur kaynağıdır, ecdadımıza sahip çıkmak, onların hatıralarını yaşatmak bizim asli vazifemizdir. Aynı şekilde ecdadımız bizlere bu vatanı miras bırakırken canını nasıl feda ettiyse, askerimiz polisimiz de dağlarda, şehirlerde hain teröristlere karşı, vatandaşımız da 15 Temmuz’da kahramanca vücudunu siper ederek canını feda etmekten kaçınmamışlardır.” ifadelerini kullanan Kaşıtoğlu sözlerine 15 Temmuz ile devam etti.  Sadece Beykoz’da bile kırka yakın Kastamonulu vatandaşın gazi olduğunu ve bu ülke için Kastamonu insanının dün nasıl canını feda ettiyse, bugün de aynı şekil feda ettiğini, yarında aynı duygularla fedakarlıktan kaçınmayacağını belirtti.

Ayrıca Kastamonu gençleri ile her zaman gurur duyduklarını  belirten Kaşıtoğlu; Avrasya Maratonunda Kastamonu Gençlik Hareketinin organize ettiği muazzam bir etkinlik gerçekleştirildiğini, herkesin takdirini kazanan bu etkinliğe Kastamonulu gazilerin katıldığını ifade etti. Bununla birlikte üniversite öğrencilerine burs desteği için Kastamonu Genç Çalışma Grubu olarak da 2016-2017 eğitim dönemi için nasipse 1500 öğrenciye burs vereceklerini söyledi.

Halep Ve Tüm Mazlumlar İçin Dua Ve Yardım Çağrısı Yapıldı
Halep için de dua ve yardım çağrısında bulunulduktan sonra, Türk Milleti’nin en büyük özelliğinin yardıma muhtaç bile olsa yardım etmekten kaçınmadığı ve nerede bir mazlum olsa ona yardımcı olmaya çalışacağı, bunun tarihin üzerimize yüklediği bir misyon olduğu ifade edilerek program sona erdi.