6 Ocak 2017 18:56

KAR ŞİDDETİNİ ARTTIRDI ! 25 CM KAR BEKLENİLİYOR

İstanbul’da beklenen kar yağışı akşam saatlerinde başladı. Bazı bölgelerde tipi şeklinde etkili oluyor. Mesai saatinin bitimiyle kentte trafik yoğunluğu yüzde 90’a ulaştı.

İstanbul’da beklenen kar yağışı Avrupa yakasında etkisini artırdı.

İstanbul’un Avrupa yakasında etkili olan kar yağışının ilerlyen saatlerde Anadaolu yakasında da etkisini göstermesi bekleniyor. Kentte sıcaklıkların fırtınanın da etkisiyle eksi 3 ile eksi 5 derecelere kadar düşebileceği belirtiliyor.

MESAİ BİTİMİ TRAFİK YOĞUNLUĞU

Yağış, İstanbul’da mesai saati bitimiyle birlikte trafiği olumsuz etkiledi. Mesai saatinin bitimiyle beraber yoğunlaşan trafik yüzde 90’a çıkarken, TEM’de kilometrelerce araç kuyruğu oluştu. “20 SANTİMETREYE ULAŞABİLİR”

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu da yaptığı açıklamada, akşam saatlerinde başlaması beklenen yağışın 20 santimetrenin üzerinde kar örtüsü oluşturabileceğini söyledi.

Soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine de dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Eroğlu, “Ayrıca vatandaşlarımız lodos fırtınalarında oluşması muhtemel soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri hususlarında dikkatli olsunlar. Bu hususta ilgilileri ve yetkilileri bilgilendirdik ve uyardık” değerlendirmesinde bulundu.

SICAKLIK 10 DERECE DÜŞECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kar yağışının 8 Ocak Pazar gününden itibaren etkisini azaltarak aralıklarla gelecek hafta ortasına kadar devam edeceği, hava sıcaklığının hissedilir derecede azalarak mevsim normallerinin 10 derece altında seyredeceği ifade edildi.

Açıklamada, gündüz sıcaklıklarının İstanbul’un büyük bölümünde hafta ortasına kadar sıfır derecenin altında olacağının tahmin edildiği kaydedildi.

ULAŞIMDA AKSAMALAR OLABİLİR

Açıklamada, yer yer tipi şeklinde etkili olacak yoğun kar yağışıyla kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden, başta ulaşımda aksamalar olmak üzere meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

 

 
 

 

İSTANBUL VALİLİĞİ: ÖZEL ARAÇLA TRAFİĞE ÇIKMAYIN

İstanbul Valiliği, vatandaşların kar yağışı ve ardından beklenen don, buzlanma gibi olumsuz hava koşullarından asgari düzeyde etkilenmeleri için bir dizi uyarıda bulundu.

Valilikten yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğünün hava tahmin raporuna göre, kar yağışının akşam saatlerinden itibaren kuvvetleneceği, yarın öğle saatlerine kadar da aralıklarla devam edeceği belirtildi.

Açıklamada, yarın öğleden sonra azalması beklenen kar yağışının sonraki günlerde yerini soğuk hava nedeniyle don ve buzlanmaya bırakacağının öngörüldüğüne işaret edilerek, kar yağışı, don, buzlanma ve ani sıcaklık düşüşünün günlük yaşamı olumsuz etkilememesi için alınması gereken önlemler şöyle sıralandı:

“Zorunlu olmadıkça özel araçla trafiğe çıkılmamalı, araçla yola çıkanlar ise mutlaka kar lastiği, zincir, takoz, çekme halatı ve benzeri malzeme bulundurmalı, kullanmalı ve araçlarının teknik yönden gerekli kontrollerini yaptırmalı. Sürücüler trafik kuralları, işaret ve işaretçilerine uymalı. Acil yardım, kurtarma, yol bakım ve müdahale araçlarının seri şekilde görev yapabilmeleri için sürücüler emniyet şeridi ihlali yapmamalı. Trafiğin yoğun olduğu zamanlarda alternatif güzergahlar kullanılmalı, arıza durumunda sürücüler araçlarını terk etmemeli, acil çağrı için 155 Polis İmdat, 156 Alo Jandarma ve 159 Karayolları telefonunu aramalı. Ani sıcaklık düşüşlerinin yaşandığı ve olumsuz hava koşullarının hakim olduğu bugünlerde, yaşlı ve çocuk, hamile kadınlar ile kalp ve akciğer hastaları mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalı. Hava şartlarına uygun giysiler kullanılmalı. Kapalı alanlarda mangal gibi zehirlenmeye yol açabilecek malzemeler kullanılmamalı. Baca temizliği yapılmalı, sobalar dikkatli şekilde yakılmalı. Can ve mal güvenliği açısından tüm bu uyarılara riayet edilmesi büyük önem arz etmektedir.”