31 Aralık 2019 21:33

İstanbul’un Merak Edilen Semti: Anadolukavağı! Anadolukavağı’na Nasıl gidilir?

İstanbullular, Beykoz’un Anadolukavağı Mahallesi’ni çok merak ediyor.

İstanbul’un Merak Edilen Semti: Anadolukavağı! Anadolukavağı’na Nasıl gidilir?

İstanbul’da birçok insan çeşitli tatil yörelerine giderek hem tatilini yapmış oluyor hem de çalışma hayatına başlamadan önce üzerindeki stresi atmış oluyor. Ancak ne yazık ki herkes tatile çıkacak kadar şanslı olmayabiliyor. Gerek kamu sektöründe gerek özel sektörde gerekse kendi işiyle uğraşanlar için tatil kelimesi çoğu zaman günü birlik olacak şekilde gerçekleşiyor. Bundan dolayı son yazılarımızda özellikle günü birlik gidebileceğiniz tatil yörelerine ağırlık vermek istedik. Bugünkü yazımızda sizlere Anadolu Kavağı’ndan bahsetmek istiyoruz.

Anadolu Kavağı, İstanbul Beykoz’a bağlı küçük ve oldukça şirin bir sahil ve balıkçı kasabası olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Eğer sizler de yoğun iş temposundan ve havaların sıcaklığından şikayet ediyorsanız günü birlik olarak Anadolu Kavağı’na gelebilir, şehrin gürültüsünden ve her türlü negatif ortamdan uzaklaşarak bir günlüğüne de olsa kendinize zaman ayırabilirsiniz. Ulaşım olarak da fazla zorluk çekmeyeceğiniz bu kasabaya geldiğinizde sahilde bulunan balıkçı teknelerinden nefis balıkların tadına bakabilir, yemyeşil tepelere çıkarak tertemiz havayı derince soluyabilirsiniz. Dilerseniz tek başınıza dilerseniz ailecek gezebileceğiniz Anadolu Kavağı, özellikle hafta sonunda hatırı sayılır derecede yoğun olduğunu söyleyebiliriz.

Anadolu Kavağı’na Ulaşım Nasıl Sağlanır?

İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunan Anadolu Kavağı’na belediye otobüslerini kullanarak ya da şehir hatları vapurunu kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Ulaşım seçeneklerinden kısaca bahsedecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

Anadolu Kavağı’na en ucuz yoldan ulaşım için IETT Belediye Otobüsü’nü kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Anadolu Kavağı’na Üsküdar’dan hareket eden belediye otobüslerini kullanarak da ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk için kullanacağınız otobüsler 15 KÇ Çavuşbaşı – Üsküdar ve 15 ŞN Şenevler – Üsküdar seferlerine binip, Kavacık Dörtyol Durağı’nda indikten sonra 15A Kavacık – Anadolu Kavağı seferi yapan otobüse bindikten sonra ulaşmış olacaksınız.

Anadolu Kavağı’na Eminönü ve Sarıyer üzerinden deniz yoluyla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Eminönü’nden hareket eden vapurlarla muhteşem boğaz manzaraları eşliğinde ulaşma şansına sahipsiniz.

Yine bunun dışında yaz mevsiminde düzenlenen ve Mehtap Gezisi olarak adlandırılan Bostancı – Anadolu Kavağı vapur seferleri ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Sarıyer – Anadolu Kavağı arasında düzenli olarak vapur seferleri de yapılıyor.

Ulaşım yönünden herhangi bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

Anadolu Kavağı’nda Gezebileceğiniz Yerler
Yoros Kalesi – Yoros Cafe 05
Yoros Kalesi

Anadolu Kavağı’na gelen ziyaretçiler daha çok tertemiz deniz havasını solumak ve birbirinden lezzetli balık çeşitlerinden tatmak için geliyor. Buraya şirin bir hava katan küçük meydanında dolaşabilir, boğaz manzarasına karşı sıcacık çayınızı yudumlayabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken Yoros Kalesi’ni görmenizi tavsiye edebiliriz.

Yoros Kalesi: Sahil kıyısından üst bölümlere doğru tırmandıktan sonra kaleye ulaşabilirsiniz. Oldukça güzel bir manzaraya sahip olan kalenin çevresinde bol bol resim çekerek sevdiklerinizle bu keyifli anlarınızı paylaşabilirsiniz. 800 yıllık bir geçmişi olan Yoros Kalesi önemli tarihi mekanlardan birisidir. Zamanında Roma, Bizans ve Osmanlı Devleti’nin Karadeniz’e bağlanan kapısı olan kalenin çevresinde arkeolojik çalışmalar devam etmektedir. Yoros Kalesi, İstanbul’un Kültürel Miraslar Listesi’ne de girmeyi başarmıştır. Detaylı bilgi için bu yazıyı tıklayınız. 

Anadolu Kavağı’nda Tadabileceğiniz Lezzetler

Kahvaltı: Haftanın tüm yorgunluğunu atmak için buraya erkenden gelmeyi başarabilirseniz bol çeşitten oluşan kahvaltıyı Anadolu Kavağı’nda yapmanızı tavsiye edebiliriz. Kahvaltınızı yaptıktan sonra çevredeki muhteşem manzaraların tadını çıkarabilir üzerinizdeki stresi rahatlıkla atabilirsiniz.

Balık: Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Anadolu Kavağı balıkçı ve sahil kasabası olduğu için burada bulunan restoranlardan çeşitli balıkları tadabilirsiniz. Dilediğiniz restorana girebilirsiniz çünkü hepsi balık konusunda son derece uzmanlar diyebiliriz. Sabahın erken saatlerinde açılan balıkçıların tutmuş oldukları balıklar restoranlarda taze taze müşterilere sunuluyor. Muhteşem boğaz manzarası eşliğinde lezzetli balıklarla karnınızı bir güzel doyurabilirsiniz.

Midye: Anadolu Kavağı’nda midye kültürü de oldukça gelişmiştir. Aç ya da tok olun fark etmez, ayak üstü atıştırabilir ya da yiyeceğiniz kadar alıp gezinirken bile rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Waffle: Balıktan sonra tatlı iyi gider diyenlerdenseniz waffle ve dondurma ile tatlı ihtiyacınızı da karşılamış olursunuz.

Eğer balık yemek için restoran tavsiyesi isterseniz sahilde bulunan Yosun Restaurant’ı deneyebilirsiniz. Özellikle balık, kalamar ve midye konusunda oldukça başarılı olduklarını söyleyebiliriz. Kahvaltınızı burada yapmaya karar verdiyseniz özellikle Yoros Kalesi’ne doğru çıkarken karşınıza gelecek olan muhteşem boğaz manzaralı mekanlardan birine giderek güne harika bir başlangıç yapabilirsiniz. Yoros kalesi makalemizde de burası hakkında ayrıntılı bilgiler de verdik.