13 Temmuz 2018 18:08

İBB Meclisinde 15 Temmuz Anıldı!

İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 2. seneyi devriyesi dolayısıyla İBB Meclisi’nde bir konuşma yaptı.

İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 2. seneyi devriyesi dolayısıyla İBB Meclisi’nde bir konuşma yaptı.

Aynı zamanda 15 Temmuz gecesi Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde yaralanarak gazi olan Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu“15 Temmuz , ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ sözünün meydanlarda vücut bulmuş halidir” ifadelerini kullandı. 

”15 Temmuz Nedir?”

Muharrem Kaşıtoğlu, ”Üzerinden iki yıl geçmiş olan şu günlerde 15 Temmuzu hatırlamak, anlamak ve anlatmak o geceyi unutturmamak adına son derece önemlidir. Bunu anlamanın en iyi yolu ise, 15 Temmuz nedir? Sorusu cevaplarında saklıdır. 15 Temmuz, demokrasiyi daha da önemlisi vatanını ve vatandaşını hiçe sayarak onların üzerine gözlerini kırpmadan kurşun yağdıranları tanıma fırsatı bulduğumuz gündür. 15 Temmuz, pek çoğumuzu yıllarca Allah ile aldatan bir anlayışın son kozu ile sahne aldığı bir tarihtir. 

15 Temmuz, devletine apaçık savaş ilan eden terör örgütünün tüm unsurlarıyla meydana çıkarak devletine çökmek istediği gündür. Tüm bu hain girişimlerin karşısında 15 Temmuz, soysuzlara karşı Atatürk’ün “ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum” diye işaret ettiği ve artık kayboldu sanılan ruhun Recep Tayyip Erdoğan tarafından “tüm milletimi vatanına sahip çıkmak için meydanlara davet ediyorum” emriyle küllerinden yeniden doğup tankların karşısına dikildiği gündür” dedi. 

”15 Temmuz Şerife Bacıların Yeniden Destan Yazdığı Gündür”

”15 Temmuz, Kurtuluş Savaşından yaklaşık yüz yıl sonra, Şerife Bacıların, Kara Fatmaların, Nene Hatunların, Sütçü İmamların, Şehit Kamillerin, Şahin Beylerin, Hasan Tahsinlerin isim değiştirip aynı ruhla;

Ayşe Aykaç, Türkan Tekin, Zeynep Sağır, Ömer Halisdemir, Mustafa Canbaz, Murat Akdemir, Hasan Kaya, İsmail Kefal ve daha nicesi oldukları ve kahramanlık destanını yeniden yazdıkları gündür.

15 Temmuz, ülke insanının millet olma bilincinin onun da ötesinde varolma kararlılığının sokaklardaki izdüşümüdür.

15 Temmuz, bu ülkenin de ötesinde, ezilen haklar için bir umuttur.

15 Temmuz, elleriyle tank durduran insanlar görüntüsünün ardında, dayanışmanın, sevgi ve fedakarlığın erişebileceği noktanın tarihe şehit ve gazi kanlarıyla not düşüldüğü bir tarihtir.

15 Temmuz, “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözünün kitap sayfalarından ve duvarlardan fırlayarak Boğaziçi Köprüsü’nde, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde, havalimanında, özel kuvvetler merkezinde, Çankaya’da, Kazan’da, Çengelköy’de vücut bulduğu destansı bir zaman dilimidir.

15 Temmuz, yaz mevsiminin bedenleri yaktığı yakıcı sıcak bir gün olmaktan çıkıp, ölümü öldüren aziz milletimin ruhunun vatan ateşi ile yandığı gündür.

15 Temmuz, gönül insanı Hacı Bektaş Veli’nin sekiz yüz yıl önce yaptığı “bir olalım, iri olalım, diri olalım” çağrısına vatansever halkımız karşılık vererek ‘’Yenikapı Ruhu’’ adı altında beden ve ruh birlikteliği ile cem olduğu gündür.

İlelebette ihtiyacımız olan ve tam da bu yüzden sahip çıkmamız gereken ruh, bu ruhtur.”

 

Bu vesile ile zulme, zorbalığa, hukuksuzluğa, sömürü ve haksızlığa direnen dünya coğrafyasının her bir bireyine ve vatanı için her gün ölüm tehlikesi yaşayan güvenlik görevlilerimize selam olsun..!

Kara 15 Temmuz günü, Gazi İstanbul Büyükşehir Belediyemizin önünde şehit düşen Tahsin Gerekli, Ramazan Sarıkaya, Erkan Pala, Tolga Ecebalın, Ahmet Kara, Ömer Cankatar, Haki Aras, Yunus Emre Ezer, İbrahim Yılmaz, İlhan Varank, Murat Kocatürk, Adil Büyükcengiz ve Şuayip Seferoğlu ile beraber bu vatan için canını veren tüm şehitlerimizi rahmetle, onlarla beraber tüm gazilerimizi de minnetle anıyorum.

Şehitlerimiz ruhunuz şad olsun..!