8 Mayıs 2017 16:23

GÖKSU DERESİ İÇİN SEFERBERLİK VAKTİ

Elmalı Barajı’nda ki teknik ekipmanların yenilenmesi çalışmasından ötürü Elmalı Barajı kurutulurken, çamurunun Göksu Deresi’ne boşaltılması dereyi yok ediyor.

Beykoz Aktüel Gazetesinin gündeme getirdiği Göksu Deresi’nin yok olmaya yüz tuttuğu haberi büyük yankı oluştururken, Beykoz Belediyesi’de harekete geçti. Elmalı Barajı’nda yapılan teknik ekipmanların yenilenmesi, barajın kurutulup balçıklardan temizlenmesi ve kapaklarının yenilenmesi projesinde net bir açıklama yapılmaması Beykozluların kafasında soru işareti olarak kalıyor. Elmalı Barajı’nın doğal park olacağı söylentileri günden güne yayılırken, Boğazın Fatihleri Platformu konu ile ilgili ”Bölgeyi kalkındıracak, doğal yapıyı bozmayacak ve Göksu’nun akıbetinin düşünüleceği projelere destek veririz” ifadelerini kullanmışlardı.

Mayıs Ayının son Meclis görüşmelerinde Beykoz Belediye Meclisi’nde sözlü önerge veren Meclis Üyesi Yılmaz Işık konuyu Başkanlık makamına iletilmek üzere gündeme getirdi.

Yılmaz Işık: Günümüzün gerçeği olan sosyal medyada son günlerde özellikle Göksu Deresinin su kaybı ve çamurla dolmasıyla ilgili haber ve yorumlar artmıştır. Elmalı Barajı’nda yapılan temizlik çalışması ve barajın akıbeti ile ilgili kamuoyunda ciddi spekülasyonlar dolaşırken bir yetkili ağızdan açıklama gelecek mi? Barajın iptali ile oluşan su havzası ve koruma bandı değerlerinin değişimi sonucu oluşacak imar ve rant artışına kulak verildiğinde, Elmalı Barajı kapatılacak mıdır? Bu iki konu ile ilgili gerekli bilgilendirmelerin yapılmasını rica ederim.

Beykoz Belediye Meclisi Çevre Komisyonu Üyeleri yaptıkları istişareler sonucu gün içerisinde konu ile ilgili harekete geçerken, bölgede ki Muhtarları ziyaret ettiler. Ardından İSKİ yetkilileriyle görüşme yapan Belediye Meclis Üyesi Ahmet Soylu, konuyla ilgili çözüm yollarını konuştuklarını belirtti. Beykoz Aktüel Gazetesine konuşan Meclis Üyesi Ahmet Soylu şunları ifade etti.

”Göksu Deresi Elmalı Barajı ile Boğaz arasında ki akarsuyumuz. Tarihiyle, güzelliğiyle anlamlı bir bölgemiz. Elmalı Barajı’nda yapılan çalışmalardan dolayı öncelikle tek taraftan kurumaya başlamış. Diplerinde çamur ve balçık var. Ciddi bir ıslahat çalışması yapılması gerekiyor. Bu konuyla ilgili gerekli görüşmeleri yaparak çözüme kavuşturmak istiyoruz. Konuyu gündeme getiren Boğazın Fatihleri Platformu’nda ki genç kardeşlerime ve Beykoz Aktüel Gazetesine duyarlılığından ötürü teşekkür ederim.”
Konu ile ilgili İSKİ Genel Müdürü’ne de bilgi verdiklerini belirten Soylu, son bilgilendirmeyi de Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e yapacaklarını belirtirken, İSKİ’nin ıslah çalışmalarına başlaması gerektiğini belirtti.