• Mücahit Ak – Yiyin beyler yiyin!

 • 26 Mart 2019 13:28

  Frankofoni Haftası 7 Diplomatın Katılımıyla Marmara Üniversitesi’nde Kutlandı.

  19-22 Mart tarihlerinde Marmara Üniversitesi Anadoluhisarı kampüsünde Marmara Gençlik Akademisi Kulübü önderliğinde Frankofoni Haftası kutlandı.

  Frankofoni Haftası 7 Diplomatın Katılımıyla Marmara Üniversitesi’nde Kutlandı.

  19-22 Mart tarihlerinde Marmara Üniversitesi Anadoluhisarı Kampüsünde, her yıl 20 Mart’ı kapsayan haftada tüm dünyada eş zamanlı olarak fransızca dilini kutlama etkinliklerinde Fransa İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter, Kanada İstanbul Başkonsolosu Ulric Shannon, Fas Krallığı İstanbul Başkonsolosu M’hamed Ifriquine, Cezayir İstanbul Başkonsolosu Abdelghani Amara, Hırvatistan İstanbul Başkonsolosu Ivana Zerec, İsviçre İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Beat Schmid ve T.C. Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Volkan Türk Vural fransızca ve türkçe yaptıkları konferanslarla üniversite öğrencileriyle bir araya geldi.

                 Diplomatlar 7 Farklı Oturumda Öğrenciler İle Buluştu

  Marmara Gençlik Akademisi Öğrenci Kulübü tarafından organize edilen etkinlik, 7 farklı oturumda gerçekleşti. İlk oturumda Büyükelçi Volkan Türk Vural Balkanlarda Türk Diplomasisi hakkında, ikinci oturumda ise Fas Krallığı Başkonsolos M’hamed Ifriquine Fas Diplomasisi hakkında öğrencilere konferans verdi.

  3. oturumda İsviçre Başkonsolos Yardımcısı Beat Schmid öğrencilerin İsviçre’nin tarafsızlık politikası başta olmak üzere çeşitli konularda öğrencilerin sorularını yanıtladı. 4. oturumda ise Cezayir Başkonsolosu Abdelghani Amara, Cezayir’de yaşanan son olaylar hakkında öğrencilerin sorularını yanıtladı. Ardından 5. oturumda Hırvatistan Başkonsolosu Ivana Zerec fransızca yaptığı konuşmasıyla fransızca dilinin önemine vurgu yaptı ve Hırvatistan’ın Avrupa Birliği’ne üye olma süreci hakkında öğrencilerin sorularını yanıtladı. 

  6. oturumda ise Kanada Başkonsolosu Ulric Shannon, öğrencilere yaptığı sunumda Kanada’nın idari yapısı ve Québec bölgesinin önemine değindi. Son oturumda ise Fransa Başkonsolosu Bertrand Buchwalter, Türkiye – Fransa ilişkilerine ve Fransa’nın eğitim politikasına değindi.