30 Ağustos 2020 12:44

Elmalı Barajı’nda şaşırtan görüntü!

İstanbul Beykoz’da bulunan Elmalı Barajı’nın son görüntüleri tedirgin etmişti. Peki Elmalı Barajı’nda son durum ne?

Elmalı Barajı’nda şaşırtan görüntü!

Beykoz Çavuşbaşı’nda bulunan ve aynı zamanda Göksu Deresi’ni besleyen Elmalı Barajı, İstanbul’a yağmur yağmamasıyla birlikte kurak bir görüntü oluşturuyordu. Konuyla alakalı araştırmacı habercilik gereği bölgeye giden Beykoz Aktüel Haber, çarpıcı bilgilere ulaştı.

‘’Elmalı Barajı İstanbul’un tamamının 3 günlük suyunu karşılar’’

Elmalı Barajı’nın mevcut durumu ile ilgili bilgi veren yetkili bir isim çarpıcı ifadeler kullandı. Beykoz Aktüel’e konuşan üst düzey bir yetkili, ‘’Elmalı Barajı’nda susuzluk konusunda geçmiş yıllara oranla herhangi bir problem bulunmamaktadır. İstanbul açısından bakıldığında ise barajın tamamı dolu bile olsa İstanbul’un sadece 3 günlük suyunu karşılar’’ ifadelerini kullandı.

‘’Elmalı Barajı’nda ki görüntü vatandaşlarımızı korkutmamalıdır’’

Ömerli’nin %74 doluluk oranı olduğunu ve İstanbul’un en büyük barajının doluluk oranının yüksek olmasının sevindirici olduğunu ifade eden yetkili isim, ‘’Aynı zamanda Melen’den de su çekmekteyiz. İstanbul’un şuan Aralık ayına kadar yetecek suyu vardır. Buna sonbaharda yağması muhtemel yağmurları da eklersek, durum hiç de kötü değil. Elmalı’dan sadece Beykoz beslenmektedir. Günlük 36 bin metreküp su çekmekteyiz. Elmalı %41.54 doluluk oranına mevcuttur. Elmalı Barajı’nın son kısmı olan Çavuşbaşı havzasında su olmaması ve kurak durması vatandaşlarımızı korkutmamalıdır’’ ifadelerini kullandı.

Elmalı Barajı’nın beslediği Göksu Deresi’nin Gölbahçe mevkisinde ki çalışmaları da yerinde inceleyen Beykoz Aktüel Haber saha ekipleri, kum tutucular ve koruma duvarlarının yapıldığını gözlemledi. İSKİ Beykoz şubesi tarafından insanüstü bir gayretle yapılan çalışmalarda sona doğru gelinirken, Göksu Deresi için güzel günlere bir adım daha yaklaşılacak.