18 Ocak 2020 13:04

Elmalı Barajı’nda ne kadar su var? Doluluk oranı ne?

Beykoz Aktüel Haber Gazetesi, Elmalı Barajı’nın tadilatından bu sürece kadar her safhasıyla ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Peki son yağışlar sonrasında Elmalı Barajı’nın doluluk oranı ne?

Beykoz Aktüel Haber Gazetesi, Elmalı Barajı’nın tadilatından bu sürece kadar her safhasıyla ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Peki son yağışlar sonrasında Elmalı Barajı’nın doluluk oranı ne?

Beykoz Aktüel Haber Gazetesi, Elmalı Barajı’nın tadilatından bu sürece kadar her safhasıyla ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Peki son yağışlar sonrasında Elmalı Barajı’nın doluluk oranı ne? Elmalı Barajı’nın doluluk oranı son yağmurlarda ne kadar değişti? Elmalı Barajı’nda su var mı? Elmalı Barajı ne zaman kuruldu? Elmalı Barajı tarihçesi…
 

İstanbul’da su konusunda problem olduğunu geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamıştı. Gözler barajlarda ki doluluk oranlarına çevrilirken, 1 hafta aralıksız İstanbul’da yağışlar başladı. Metrekareye 74 kilogram yağış düşmesiyle, en fazla yağış Beykoz’a olmuştu. Yağışlar sonrası Beykoz’da ki Elmalı Barajı’nda son durum merak ediliyordu… 

Çavuşbaşı mevkisinde ormandan, dere yataklarından, su kanallarından ve normal yağıştan dolayı oldukça fazla su çeken Elmalı Barajı’nın tamamına yakını dolu. İstanbul’da %100’e yakın doluluk oranı olan nadir barajlardan biri Elmalı Barajı… İhtiyaç halinde kademeli olarak baraj kapakları açılacak. Elmalı Barajı İstanbul’un en ufak barajlarından biri olarak sıralamada ki yerini alıyor.

%65’ten %96.88’e…

Elmalı Barajı 15 Kasım 2019 tarihinde yapılan ölçümlerde doluluk oranı % 65 olarak bildirilmişti. Son yapılan ölçümlerde ise barajın %96.88’inin dolu olduğu tarafımıza bildirildi. İstanbul’da ki son yağışlarda en çok yağmuru alan baraj olarak da Elmalı Barajı dikkat çekiyor. 

Elmalı 1 ve 2 Barajları

Anadolu Yakası’nın su ihtiyacının bir kısmını karşılamak üzere Üsküdar-Kadıköy Su Şirketi, 1893 yılında Elmalı Deresi üzerinde Elmalı Barajı’nı inşa etmiştir. Elmalı 2 Barajı, Çavuşbaşı Çayı üzerinde 1950 yılında inşa edilmiştir. Yıllık 15 milyon metreküplük kapasiteye ve 81 kilometrekarelik havza alanına sahiptir.