20 Aralık 2019 11:59

Ekonomiye ve Doğaya Katkı Büfeleri Kuruldu!

Beykoz’da “Sıfır Atık” hedefiyle geliştirilen “Ekmeğini Çöpten Çıkar” Projesi Ortaçeşme Mahallesi’yle sürüyor.

Beykoz Belediyesi’nin “Sıfır Atık” hedefiyle geliştirdiği “Ekmeğini Çöpten Çıkar” Projesi Ortaçeşme Mahallesi’yle sürüyor. Beykozlular her 5 kg ambalaj atığı karşılığında 1 ekmek alıyor, ekonomiye ve doğaya katkıda bulunuyor.

Beykoz Belediyesi’nin temiz ve sürdürülebilir bir çevre için öncüsü olduğu “Sıfır Atık” hedeflerine uygun olarak yürüttüğü “Ekmeğini Çöpten Çıkar” Projesi Soğuksu Mahallesi’nin ardından Ortaçeşme Mahallesi’nde uygulanmaya başladı.

Ortaçeşme Meydanı’na kurulan atık getirme merkezine kağıt, karton, plastik, metal ve cam atıklarını  getiren vatandaşlar her 5 kg için Halk Ekmek’ten 1 ekmek alıyor.

Ekmeğini Çöpten Çıkar Ortaçeşme 2019 (8)

 

 

İlçe genelinde atık yönetimi bilinci oluşturan proje öncesinde çevre mühendisleri Ortaçeşme Mahallesi’ndeki evleri,  okulları, kursları ve kahvehaneleri tek tek dolaşarak vatandaşlara projenin işleyişi, faydaları ve geri dönüşümün önemi hakkında bilgi verdi.

Beykozluların ambalaj ve cam atıkları karşılığında evlerine ekmek götürebileceği atık getirme merkezi mahalle sakinlerine haftanın 7 günü  09:00-18:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Birçok mahallenin geçiş noktasında yer alan atık getirme merkezinden Anadolukavağı, Tokatköy, Yalıköy, Çamlıbahçe, Akbaba Mahalle sakinleri de yararlanabiliyor.

 Ekmeğini Çöpten Çıkar Ortaçeşme 2019 (7)

Proje Nasıl İşliyor?  

Atma Ayır!” sloganıyla uygulanan projede vatandaşlar, kullandıkları ürünlerin ambalajlarını çöpten ayrı biriktiriyor. Biriktirilen ambalajlar proje kapsamında kurulan Atık Getirme Merkezi’ndeki personele teslim ediliyor.

Teslim edilen atıklar görevlilerce tartılıyor.

Tartım sonucunda ise belediye tarafından vatandaşlara dağıtılan akıllı kartlara puan yüklemesi yapılıyor. Ardından vatandaşlar her 5 kg ambalaj atığı karşılığında 1 adet 300 gr’lık ekmek almaya hak kazanıyor.

Atığın sofraya yolculuğuna eşlik eden vatandaşlar israfın önlenmesine ve temiz çevreye katkı sağlıyor.

Ekmeğini Çöpten Çıkar Ortaçeşme 2019 (6) Ekmeğini Çöpten Çıkar Ortaçeşme 2019 (5) Ekmeğini Çöpten Çıkar Ortaçeşme 2019 (4) Ekmeğini Çöpten Çıkar Ortaçeşme 2019 (3) Ekmeğini Çöpten Çıkar Ortaçeşme 2019 (1)

 

Beykoz Beykoz Siyaset Beykoz Kültür Beykoz Aktüel Beykoz Belediye Başkanı Beykoz Anket Beykoz Müze Beykoz Kavga Beykoz Ölüm Haberleri Beykoz Gazetesi İletişim  FSM Köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü Sarı Alan Paşabahçe Devlet Hastahanesi Tepeüstü Devlet Hastahanesi Anadoluhisarı Kanlıca Anadolufeneri Göksu Deresi Elmalı Barajı Yuşa Tepesi Küçüksu Kasrı Yoros Kalesi Yerel Beykoz