28 Kasım 2018 15:21

DÜNYA’DA BİR İLKE İMZA ATTI’ “KENDİNDEN BAŞLA” DEDİ

Deniz Keser ile Aysel Oturak’ın sesinin duyulup, hastalığı ve tedavisi için Kanal34 te yola çıkılan; sunuculuğunu ve yapımcılığını, Friedreich’s ataxia hastası şair-yazar Aysel Oturak kendisi ve sanatçı Deniz Keser’in birlikte yaptığı “Kendinden Başla” programının ikinci bölümü yayımlandı.

Dünyada ilk kez hastalığın bütün ağrılı, yorucu ve özellikle aşırı dengesizlikten dolayı yürüyememek gibi bütün semptomlarına rağmen Friedreich’s ataxa’lı bir kız tv programı sunarken, bunun haber değeri yok mudur? Neden basınımız bana bu kadar sesiz kalıyor, diye soran program sunucusuna yanıtı.
 
”Konuklardan İmaj Medya Magazinin sahibi, Gündüz Şutanrıkulu, verdi. 
Bu bilinmeyen ama kanayan yaraya değinen bir sağlık sorununun ilk defa programımız sayesin de duyduğunu,
 
Devletimizin ve sağlık bakanlığımızın, bürokratlarımız ve temsilcilerimizin bu konulara önem vereceğini düşündüklerini ama şimdiye kadar aldığımız yolda eksiklikler olabileceğini, yanlış girişimler ve kişilerle duyulmaya çalışıldığını ifade ederken
 Basınımızın benim duyulmamda büyük payı olduğunu basın olmanın amacının birilerini desteklemek, duyurup ses olmak amacına ulaştırmak olduğunu: Ulusal, Yerel ve Bölgesel basınlarımız “DÜNYADA BİR İLK OLAN GİRİŞİM gibi “HABER DEĞERİ OLAN” ayrımcılık yapmadan herşeye yer vermeleri gerekir, gerekiyor dedi.
 
 
Deniz Keser, Aysel hanım ile bu çıktığımız bu yolda onun rahatsızlığı ile ilgili tedavi görüp iyileşmesi adına sonuna kadar yanında yanındayım. Ve bütün sanat camiasının da ve basınımızın desteklerini bu konuya duyarlılığını bekliyorum.
 
Konuk sanatçı olan Zafer Kıran, hastalığı ilk kez duyduğunu ve mücadelemin çok güzel olduğunu ifade ederek, yanındayız dedi.
 
Deniz Keser’in, fiziktedavi ve destek tedavilerinin faydaları sizin hastalıklarda neden gereklidir, sorusuna.
 
Aysel Oturak, şöyle cevap verdi.
 Tüm nörolojik hastalıklarında tedavilerinde, klasik yaklaşımlar ile yeni teknolojik ve diğer desteleyici yaklaşımlara en üst düzeyde yaşam kalitelerimizi artırmak için gereklidir ve ihtiyacımız vardır.  Kas-iskelet ve sinir sisteminde oluşan hastalık ve travmalarda, doğuştan gelen kronik hastalıkların tedavisinde her türlü yeni gelişmelere imkân verilmesi gerekiyor. 
 
Deniz Keser’in, Kök hücre neden isteniyor sorusuna ise.
 
Amerika da, Embiriyonik kök hücreden böbrek bile yapılıyorken: biz ise hücre nakli faydalımı, zararlımı diye kuşkuları olanları ikna etmeye çalışıyoruz.
 
Dr Zadorin… Dünyada sayılı kök hücre uzmanlarından biri…20 YILDAN fazladır 10 dan fazla ülkede kliniklerde çalıştı.. 
4.000 in üzerinde değişik türlerde ki hastalara, kök hücre uyguladı…
Kiev’de. ALS gibi aşırı nörödejeneratif hastalarda tıpta son nokta tedavi bu denirken. 
 
Bende Kök Hücre nakli ve GEN TEDAVİSİ OLMAK ve şansımı denemek isterim.
 
Benim maddi imkânım olmadığı için gidip nakil olamıyorum, bunun için kampanya başlatarak gitmek istedim oda olmadı. Bunun içinde benim her türlü desteğe ihtiyacım var. 
Ülkemizden ve Dünyanın her yerinden bana sahip çıkıp, tedavi ettirmesini bekliyorum.
Dünyada ise sadece sayılı merkezlerde lisanslı bir şekilde faydalı olan nakiller yapılabiliyor.

Etiketler: