24 Ağustos 2017 15:48

DÜNYA BEYKOZ’U KONUŞUYOR! TURİSTLER AKIN EDİYOR

Beykoz Aktüel Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mücahit AK, ”Dünya Beykoz’u Konuşuyor” adlı yeni yazısını kaleme aldı.

Beykoz Aktüel Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mücahit AK, ”Dünya Beykoz’u Konuşuyor” adlı yeni yazısını kaleme aldı. Çağa ayak uyduran yenilikçi projeleri muhteşem ironi ile sunan Mücahit Ak’ın işte yazısı… 

 

DÜNYA BASININDA BEYKOZ!

İstanbul, medeniyetlere başkentlik yapmış bir dünya şehri. Bu şehrin en güzel yerlerinden biri Boğaziçi ve onun bir parçası olan Beykoz’dur. Üç bin yıllık tarihi ile Beykoz, İstanbul’da Osmanlı’nın fethettiği ilk yer olması; Sultan Yıldırım Bayezid’in yaptırdığı Anadoluhisarı ile fethin müjdeleyicisi; Göksu, Küçüksu, Akbaba, İncirköy, Beykoz çayırı ile İstanbul’un mesiregahı olan bir belde. Sinesinde Yuşa hazretleri başta olmak üzere kadim Beykozlulara ebedi istirahatgah olan bir belde.

*

Buradan anlaşıldığı üzere böyle güzel bir İlçe de yönetici olmak, doğal olarak büyük sorumlulukları beraberinde getirecektir. Bu sorumluluğun bilincinde olan ufku geniş yöneticilerimizin yaptığı takdire şayan projeler ile Beykozumuz, sık sık ulusal ve dünya basınında yerini alıyor, turizmde ülkemize katkılar sağlıyor. Biliyorum yazımı okudukça heyecanlanıyor, bu projeleri tekrar hatırlamak için sabırsızlanıyorsunuz. Yapılan projelerden sadece 4 tanesini paylaşmak istiyorum.

*

1)Beykoz’da Su Sporları

Beykoz dalyanının kurulduğu alan boğazda en az akıntı olan mevkilerden biridir. Durgun suyu olan ve gemi geçişlerinden etkilenmeyen güzide bir alanımız. Beykoz’u iyi okuyabilen ve potansiyelinin farkında olan yetkililerimiz başlattıkları kampanya ile alınan izinlerden sonra bölgeyi kapatarak yelken, kürek çekme gibi etkinliklerle canlandırıp, 8 ülkeden 43 Spor Kulübünü Beykoz’a davet ettiler. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımızın da katılımıyla gerçekleşen Uluslararası Beykoz Su Festivali açılış programının ardından, Mustafa Yıldızdoğan ‘’Türkiyem’’ parçasını söyledi. Avrupalılarında eşlik ettiği türkünün ardından turnuva başladı. Turnuvayı Avrupalı kulüplerini geride bırakan son Şampiyonlar Ligi Şampiyonu Beykoz 1908 kazanırken, etkinliğin ardından ‘’Beykoz’un denizi spordan’’ sloganı ilçe de billboardlarda ve yerel basının haberlerinde yerini aldı. Bu sloganı dünyaca ünlü gazeteler de manşetine taşıdı.

*

2)Binlerce Turist Sıra Bekliyor

Dünyanın en büyük park alanı olarak yapımı amaçlanan Kanuni Sultan Süleyman Kent Ormanına eklenen teleferikler ‘’Boğaz Ayaklarınızın Altında’’ sloganı ile Dünyanın çeşitli ülkelerinden turist kafilelerinin ilgisini çekiyor. Turistler Beykoz’a akın akın geliyor. Kanuni Sultan Süleyman Kent Ormanından teleferiğe binen bir kişi Elmalı Barajı ve eşsiz yeşilliklerin üstünden geçerek Göksu Deresi’nin üstünden boğaza yolculuk yapacak, Bebek, Rumeli ve eşsiz boğaz manzarası ile yolculuğu son bulacak. Yaklaşık binlerce turist sıra beklerken bölgede ekonomik hareketlilik yaşanıyor.

*

3)Göksu Saltanat Kayıkları

Yeşilçam filmlerine mazhar olan Göksu Deresi’ne tarihi Osmanlı Saltanat kayıkları eklendi. Göksu Deresi’nin çevresinin ışıl ışıl yapıldığı proje de Osmanlı Saltanat kayıklarına binen kişiler isterlerse mehter isterlerse Türk sanat müziği eşliğinde boğaza kadar seyahat edebilecek. Saltanat kayıkları projesi kapsamında İlçe Belediyesi tarafından Osmanlı macunları da gelen misafirlere ücretsiz dağıtılmakta. Yukarı da teleferik, ışıl şıl dere, martılar, kuş sesleri yeşillik ve boğaz eşliğinde tabiat güzellikleri bir arada.

*

4)Tarihi Mostar Köprüsü Anadoluhisarı’na Geldi

Dokusu bozulan ve yıllardır vatandaşlarımıza kapalı olan ecdat yadigarı, Yıldırım Bayezid  mirası Anadoluhisarı Kalesi’nde restorasyon çalışmaları yapıldı. Yapılan çalışmalarının ardından kalenin ortasından yol geçen ve birbirinden ayrıldığı 2 nokta, tarihi Mostar köprüsü mimarisi ile birleştirildi. Tarihi kaleye çıkan vatandaşlar böylece Kalenin her noktasını tek sefer de gezebilme imkanı buluyor. Özellikle saltanat kayıkları ve teleferik ile gezen vatandaşlar tarihi kaleye çıkmadan ve Küçüksu Çayırı’nda yeşil ile buluşmadan, boğazın tek plajı Küçüksu Plajında yüzmeden bölgeyi terketmiyor. Bölgenin turizm bölgesi ilan edilmesi ve projelerin gerçekleştirilmesi sonucu Beykoz’da işsizlik azaldı.

*

Beykoz, diğer İlçelerin Dertleriyle Dertleniyor!

Yapılan projeler ve işsizliğin azalması ile İlçede yardıma muhtaç pek kişi bulamayan Beykoz, diğer İlçelerde bulunan 10.000 kişiye yardımda bulundu.

*

Heyecanlandınız değil mi? Heyecanlanmak güzeldir. Ne diyor Sayın Cumhurbaşkanı’mız ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan; ‘’Heyecanı olmayanlarla, metal yorgunluğu olanlarla yol yürüyemeyiz.’’ O yüzden heyecan güzeldir. Eleştirirken güldürebilmek, güldürürken derdini anlatabilmek ama her ne olursa olsun daha iyi bir Türkiye ve Beykoz için fikirler sunmak güzeldir. 

Etiketler: