24 Ocak 2018 13:24

DENETİMLER HIZLANIYOR

Kayıt dışılığa göz açtırmayacağını belirten Maliye Bakanlığı Beykoz’da denetimlerini arttırıyor.

Maliye Bakanlığı vergi denetimlerini Beykoz’da hızlandırıyor. Kayıtdışı mültecilerle sürekli gündeme gelen Yenimahalle ve Tokatköy başta olmak üzere Beykoz’da kayıtdışılığı azaltmak amacı içeren uygulamalar hızlandırılmış şekilde başladı. 

Uygulama başarılı şekilde tamamlanırsa bölgede ki evlerde mülteci barındıranların kira kontratlarını doğru yapmaları teşvik edilecek, yapmayanlara ceza verilecek, hem vergi gelirleri arttırılarak kaçağı engellenecek, hem de bölgede ki mülteci yükü hafifletilecek.
Vergi denetiminin tek çatı altında toplanmasının ardından Vergi Denetim Kurulu’nun (VDK), hem kayıtdışı ekonominin hem de vergi kayıp ve kaçağının azaltılmasına yönelik önemli çalışmalarını etkin şekilde sürdürüyor.
 

Konuyla ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Kurulun, yaklaşık 10 bin vergi müfettişi ile kayıtdışılığa göz açtırmadığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Geçen yılın tamamında 55 bin 284 mükellef, vergi incelemesine tabi tutuldu. İncelemeler sonucunda yaklaşık 8 milyar liralık vergi kaybı tespit edildi ve buna neden olanlara 16,6 milyar liralık ceza kesildi. Yapılan incelemelerin yaklaşık yüzde 25’inde mükelleflerin bir hesap dönemine ilişkin tüm hesap ve işlemleri kontrol edilmiştir. Tarhiyat Öncesi Uzlaşma Komisyonlarında ise yaklaşık 640 milyon liralık vergi aslının 530 milyon lirasında mükelleflerle uzlaşma sağlandı.”