30 Ekim 2017 14:28

Değişim Süreci Vatandaşın Yüzünü Güldürecek mi?

AK Parti değişim ve yenilenme sürecini başlatmasıyla birlikte bürokraside, belediyelerde, parti teşkilatlarında ve kamu kurumlarında büyük değişikliklerin olması bekleniliyor. Peki bu değişim süreci Beykozlunun yüzünü güldürecek mi?

AK Parti değişim ve yenilenme sürecini başlatmasıyla birlikte bürokraside,  belediyelerde, parti teşkilatlarında ve kamu kurumlarında büyük değişikliklerin olması bekleniliyor. Peki bu değişim süreci Beykozlunun yüzünü güldürecek mi? AK Parti değişim ve yenilenme sürecini başlatmasıyla birlikte 22 il başkanı ve 3’ü Büyükşehir olmak üzere 5 Belediye Başkanı istifasını vermişti. Adalet Bakanlığı’nda Müsteşar ve Eski Adalet Bakanı Kenan İpek’in istifası gündeme bomba gibi düşmüştü. Değişim süreci için aldığımız bilgilerde ”Reis-i Cumhurun yakınları ve dostları dahil dokunulmaz denilen kişilerin değişimi şaşırtıcı bulunmamalı” ifadeleri kullanılıyor.

İstanbul’da Sırada İlçe Belediyeleri mi Var?Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ”İstanbul’a ihanet ettik” ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Trabzon için, ”Şehrimizin doğasına zarar verdik” ifadeleri yeni istifaların habercisi olarak yorumlandı. ”Şehre ihanet var da sorumlusu yok mu?” sorusunun cevabı olarak İstanbul’da üst üste ilçe belediye başkanlarının istifası alınması bekleniliyor. 

Beykoz İmarı Yeni Hatırladı!

Vatandaş ile Belediye arasında ki uçurumun her geçen gün daha da çok arttığı Beykoz’da, vatandaşın şikayetlerinin çözülmemesi, simit arabası ve boya dağıtımı için tören düzenlenip kurdele kesilmesi vatandaşların tepkisini çekmiş, muhalefet tarafından da alay konusu olmuştu.  AK Parti İl Başkanlığı’nda Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanı sürenin uzaması sonucunda sunum yapamazken, daha sonra ki süreçte basın önünde belediyelere ”Çiçekle böcekle uğraşmayı bırakın, imar sorununu çözün” ifadelerini kullanmıştı.
Güç Sahipleri Çelikbilek’in Yanında, Peki Beykozlular? Bakanın açıklamarının ardından Yücel Çelikbilek’in yakın zamanda Başkan Yardımcısı olarak görevlendirdiği Manolya Demirören’in yakın akrabalarına ait Milliyet Gazetesinde ”Randevusuz Halk Günü” haberleri yerini aldı. Ayrıca Milliyet Gazetesi Beykoz’a özel ek yaparak, Belediyenin faaliyetlerini yayınladı. Böyle manidar süreçte ulusal basının Beykoz’da ek çıkarması dikkatlerden kaçmadı. Beykozlular ise Belediyeden rahatsız olduklarını her kulvarda belirtirken, AK Parti Genel Merkezinin de halkla asla ters düşmeyeceği yorumlarını yapıyorlar. Vatandaşın Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’le ilgili görüşleri bir sonra ki haberde ayrıntılı olarak yer alacak.
 

4 Mahalleye İmar İzni

Beykoz’da 35 yıldır hukuk savaşına sahne olan Çiğdem Mahallesi başta olmak üzere, Paşabahçe, Soğuksu, Acarlar ve Çubuklu gecekondu mahallelerinin bir bölümü imara kavuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyesince hazırlanan planlar, İstanbul 6 numaralı Kültür Varlıkların Koruma Bölge kurulu ve İstanbul 2 Numaralı Kültür Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu’nun nihai kararlarıyla birlikte, bu ay İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne iletildi. Beykoz’un Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi’nin koruma amaçlı imar planlarına ilişkin düzenlemeye tek ret oyu, İBB Bağımsız Meclis Üyesi Hüseyin Avni Sipahi’den geldi. Karar böylelikle oy çokluğuyla geçmiş oldu.