9 Kasım 2017 13:09

ÇİĞDEM MAHALLESİNİN BU SESİNE KULA VERİLMELİ!

Beykoz’un güzide mahallelerinden Çiğdem Mahallesi’nde Çiğdem İlköğretim Okulu’nun boşaltılması sonucu hem Çiğdem Mahallesi sakinleri hem Paşabahçe Mahallesi sakinleri sorunlar yaşıyor.

Beykoz’un güzide mahallelerinden Çiğdem Mahallesi’nde Çiğdem İlköğretim Okulu’nun boşaltılması sonucu hem Çiğdem Mahallesi sakinleri hem Paşabahçe Mahallesi sakinleri sorunlar yaşıyor.

Çiğdem Mahallesi İlköğretim Okulu yeniden yapılmak için boşaltılmış, Çiğdem Mahallesi’nde ki öğrenciler Paşabahçe İlköğretim Okuluna aktarılmıştı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde ki projeye Beykoz Belediyesi’de destek verecek. Beykoz Belediyesi binayı yıkıp modern bir binayı tesis etmek isterken,  ruhsat alamaması sonucu bina yıkılıp yeniden yapılamıyor. Konunun CHP Meclis Grup Başkanı Hakkı Emanet tarafından gündeme getirilmesi sonucu AK Partili Nevzat Oral, ‘’Azınlıkların mezar yeri olduğu için ruhsat alamıyoruz. Mücadele ediyoruz’’ ifadelerini kullanmıştı.
CHP’li Hakkı Emanet ise mağduriyet söz konusu olduğunu belirtiyor. Araştırmacı gazetecilik gereği konuyu araştıran Beykoz Aktüel Gazetesi’nin ulaştığı CHP Grup Başkanı Hakkı Emanet çarpıcı açıklamalar yaptı.
Emanet; ‘’İmar planlarında okul yeri için yer gösterilmiş. Gösterilen alan hisse tapulu ve hissedarları da çok. O çözülene kadar bu okul yapılıp öğretime girmez ise insanlar çile çekecek. İnsanlar mağdur. Okulun bir an önce yapılması gerekiyor. Ya bina güçlendirilsin ya da bir an önce yenisi yapılsın’’ ifadelerini kulandı.
Konu ile ilgili görüşünü sorduğumuz Çiğdem Mahallesi’nin AK Partili Meclis Üyesi Şahin Emanet; ”Deprem riskinden dolayı İstanbul’a tüm eski okullarda bu yönlü çalışmalar var. Biz isteriz ki öğrencilerimiz daha dayanıklı daha modern okullarda eğitim görsünler. Hiçbir öğrencimizin mağduriyet yaşamasını istemeyiz. Burada da çalışmalar hızla devam edip bu olayı sonuçlandıracağız” ifadelerini kullandı. 
Konu ile ilgili görüşünü sorduğumuz AK Partili Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Danışmanı Nevzat Oral; ”Beykoz Belediyesi burada destek vermektedir. Konu Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bir konudur. Vali Yardımcımıza ulaştık ve randevu talep ettilk. Konunun çözümü konusunda Beykoz Beleidyesi olarak desteklerimize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Konu ile ilgili görüşünü sorduğumuz Çiğdem Mahalleli Meclis Üyesi CHP’li Aydın Habil ise; ‘’Çiğdem İlköğretim Okulu mezunuyum. Çiğdem Mahallesi’nde yüzlerce öğrenci, Paşabahçe Mahallesi’nde yüzlerce öğrenci zor şartlar altında eğitim görüyor. Sabah bir grup öğleden sonra diğer grup eğitim görüyor. Bu sorunun en kısa zamanda çözülmesi, Çiğdem İlköğretim Okulunun bir an önce yapılması gerekiyor. Eğer bu uzun sürecekse, okulun güçlendirilip eğitim-öğretime açılması gerekir’’ ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili görüşünü sorduğumuz Çiğdem Mahallesi Muhtarı Murat Erdal, ‘’Mahallemize yakışır modern bir okula kavuşacağız. Beklenmedik durumların oluşması sonucu çalışmaların başlamaması, mağduriyetin ne kadar daha devam edeceği sorularını sorduruyor. Yetkililerden Mahalle olarak en kısa zamanda bu sorunu çözmelerini istiyoruz’’ ifadelerini kullandı.  

Konu ile ilgili görüşünü sorduğumuz Paşabahçe Muhtarı Kamil Sarıkaya, ‘’Biz Paşabahçe olarak Çiğdem mahallesinde ki kardeşlerimizi ağırlamaktan dolayı gayet mutluyuz fakat hem Çiğdem İlköğretim Okulu öğrencilerinin refahı açısından hem de Paşabahçe İlköğretim Okulu öğrencilerinin refahı açısından Çiğdem Mahallesinde ki okulun bir an önce yapılması gerekir. Eğer kısa zamanda mümkün değilse mevcut bina da güçlendirme çalışmaları yapılarak devam edilmelidir’’ ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili görüşünü aldığımız Çiğdem Mahalesi’nde ikamet eden ve Beykoz’un Belediye Başkanlığı’na talip olup ciddi bir oy alan Bilgehan Murat Miniç ise Beykoz Aktüel Gazetesi’ne, ‘’Öğrencilerimizin daha rahat ve refah içerisinde eğitim sürecine devam edebilmeleri için bu konunun muhakkak çözülmesi gerekir. Burada bir halkın mağduriyeti göz önünde bulundurulup, ona göre hareket edilmelidir’’ ifadelerini kullandı.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ”halk meclisi” adlı buluşmalar kapsamında Çiğdem Mahallesi’ne gidecek ve sorunları yerinde dinleyecek. Bizler de Beykoz Aktüel Gazetesi olarak sorumlu gazetecilik gereği Çiğdem Mahallesi’nin isteklerinin dikkate alınmasını diler, bu sorunun bir an önce çözülmesini yetkililerden temenni ederiz.