• Mücahit Ak – Yiyin beyler yiyin!

 • 21 Ocak 2019 14:55

  CHP’de İstanbul İlçe Adayları Açıklanıyor!

  CHP’de İzmir Büyükşehir konusunda yaşanan karmaşanın ardından rota İstanbul’a çevrildi. Bugün Ankara’da yapılacak kritik zirvenin ardından İstanbul’un ilçelerinin tamamının ilk PM’de açıklanması bekleniyor.

  CHP İstanbul Büyükşehir adayı Ekrem İmamoğlu’nun mega kentin ilçelerinin adaylarının bir an önce açıklanması talebi ve İzmir Büyükşehir adayı konusunda yaşanan karmaşanın ardından anamuhallefette İstanbul için kırmızı alarm verildi. İzmir’i şimdilik rafa kaldıran CHP Yönetimi, gündemine ‘acil’ koduyla İstanbul’un ilçelerini aldı.

  CHP ile İYİ Parti arasında İstanbul’un ilçeleri konusunda sürdürülen görüşmeler bir iki gün içersinde bitirilecek. Ardından yapılacak ilk PM’de İstanbul’un ilçeleri masaya yatırılacak.  Daha önce partisinin düşük oy aldığı 10 ilçenin aday adayının isimlerini parti yönetimine bildiren İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, artık geleneksel hale getirdiği Pazartesi günleri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmek için bugün Ankara’da olacak.

  Edinilen bilgiye göre, bugün yapılacak kritik zirvede Kaftancıoğlu’nun İstanbul’un ilçelerinin tamamına ilişkin listeyi CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na sunması bekleniyor. Listenin sunulmasının ardından ilk toplanacak PM’de İstanbul’un ilçelerinin tamamına yakının açıklanabileceğini belirtiliyor.

   Edinilen bilhilere göre İstanbul’un 39 ilçesine yönelik il başkanlığının hazırladığı ve bugün yönetime sunacağı aday listesinde mevcut milletvekillerinden hiçbir ismin bulunmadığı öğrenildi. Daha önce Mahmut Tanal’ın Sultanbeyli adayı yapılacağı duyurulmuştu. Ancak son aşamada Tanal’ın adaylığından da vazgeçildi ve İstanbul’da son dakikada bir sürpriz yaşanmazsa mevcut milletvekillerinden kimse aday yapılmayacak.

  CHP İstanbul’da mevcut ilçe belediye başkan adaylarından kaçının değişeceği de büyük oranda netleşti. CHP’nin elinde bulunan ilçelerden dördündeki mevcut başkanların değişmesi bekleniyor. Beykoz Aktüel Gazetesi’nin ulaştığı bilgilere göre bu ilçeler; Maltepe, Bakırköy, Şişli ve Adalar olması bekleniliyor. 

  İstanbul’da yeniden Şişli’ye aday olan Mustafa Sarıgül konusunda son sözü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu verecek. Sarıgül’ün aday yapılsa bile MYK ve PM’den geçip geçmeyeceği ise ayrı bir tartışma konusu.

  İstanbul’un ilçeleri konusunda bir başka veri ise kadın aday sayısının artacağı yönünde. CHP İstanbul’da banko ilçelerdeki kadın aday sayısının en az 3’ü bulması bekleniyor.

  Beykoz’da Durumlar Ne? 

  İYİ Parti’nin Beykoz konusunda CHP’ye ısrarcı olduğu bilinirken, her iki partinin de ayrı ayrı aday çıkarması bekleniliyor. Beykoz, Üsküdar ve Şile gibi ilçelerde ki uzlaşma sağlanamazken, bu ilçelerin adaylarının daha sonra açıklanması da gündemde, Son sözü liderler söyleyecek.