11 Şubat 2018 12:44

CHP Yenimahalle ve Tokatköy’de Seferberlik İlan Etti!

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya Yenimahalle, Tokatköy ve Hekimbaşı’ndan gelen talepler üzerine 2-B, Sarı Alan, Orman Alanları ile ilgili vatandaşların problemlerini dinledi. CHP’li temsilcilerin üst üste ziyaretleri vatandaşlar tarafından ”CHP Yenimahalle ve Tokatköy’de Seferberlik İlan Etti!” şeklinde yorumlandı.

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya Yenimahalle, Tokatköy ve Hekimbaşı’ndan gelen talepler üzerine 2-B, Sarı Alan, Orman Alanları ile ilgili vatandaşların problemlerini dinledi. CHP’li temsilcilerin üst üste ziyaretleri vatandaşlar tarafından ”CHP Yenimahalle ve Tokatköy’de Seferberlik İlan Etti!” şeklinde yorumlandı.

Yenimahalle-Hekimbaşı Kadastro Mağdurları Derneği’nin düzenlediği toplantıya; CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, CHP İlçe Başkan Yardımcısı Bahar Doğru, Yenimahalle Muhtarı Nevzat Cebeci, Tokatköy Muhtarı Galip Bekar, Tokatköy komisyonu ve vatandaşlar katıldı. Beykoz’da oldukça sevilen bir ağabey olan Akif Hamzaçebi’nin selamını ileten Vekil Akkaya; Hamzaçebi’nin bir toplantıda olduğundan dolayı katılamadığını belirtti.

Yenimahalle-Hekimbaşı Kadastro Mağdurları Derneği Başkanı Zeki Avşar; AK Parti Milletvekili Azmi Ekinci’ye ve MHP Milletvekili İzzet Ulvi Yönter’e ulaştıklarını belirterek bu sorunun bir an önce çözülmesini, sık sık gündemde tutulmasını istedi. Yenimahalle Muhtarı Nevzat Cebeci ve Tokatköy Mahalle Muhtarı Galip Bekar’da bölgelerinin problemlerini belirttiler. Her iki muhtarda ‘’Bizim gidecek 2. Evimiz yok’’ derken, konunun meclise taşınması için siyasi partilerle çözüm aradıklarını ifade ettiler. Bölgenin problemlerine oldukça vakıf olan Milletvekili Yakup Akkaya, pür dikkat muhtarları ve katılımcıları dinleyerek notlar aldı.

Ardından söz alan CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün; ‘’Beykoz dendiği zaman maalesef mülkiyet, imar sorunlar yumağı halinde gündeme geliyor. Burada en büyük sıkıntı Ayazma tabirini ettiğimiz Tokatköy’de ve Yenimahalle-Hekimbaşı bölgesinde. Bu ciddi bir sorun. Sizin merak ettiğiniz soru bu sorun çözülür mü? Eğer iyi niyetliyseler çözülür. Orman vasfının kaldırılması için AKP-CHP-MHP hiç fark etmez Milletvekillerimiz elini kaldırdığı zaman bu problem tarihin çöplüğüne gider. Ben bu sorunun çözüleceğine inanıyorum ama nasıl çözüleceği sorusunun cevabını da Sn. Milletvekilimize bırakıyorum’’ ifadelerini kullandı.

‘’Burası Rant Alanı Haline Getirildi’

Ardından konuşan Milletvekili Yakup Akkaya; ‘’Burası altyapısıyla-üstyapısıyla, elektriğiyle, suyuyla tüm vatandaşlarımızın kullanımına açılmış bir alandır. İstanbul’da bu tür yerler var. Bu süreç içerisinde buralar Türkiye’nin en değerli yerleri haline geldi. Buraları değerli kılan sizlersiniz. Sizler buralara hayat verdiniz. Burası özellikle Beykoz’un rant alanı haline getirildi ve farklı kişilere peşkeş çekilmek üzere farklı yöntemler geliştirilmeye çalışıldı’’ ifadelerini kullandı.

‘’İktidar Bu Sorunu Çözmek İstemiyor’’

Bizim yaptığımız mücadeleler sonucunda bazı uygulamalarda geri adım atıldı diyen Akkaya; ‘’Buralarda ki sorun yeşil hak dediğimiz yerlerde ki orman vasfının kaldırılmadığı yerlerle ilgili oldu. Bunların bir kısmı da burada. 1981’de burada kadastro çalışmaları yapılırken, Oflu bir amcamızın kadastro memurları ile tartışması sonucunda, kadastro memurlarının işgüzarlığı ile böyle sorunla karşılaşıldı. Birçok alanda bu sorun çözülürken yeşil alan denilen kesimi ne kırmızı alana ne sarı alana çevirme şansımız olmadı. Başta Vekilimiz Akif Hamzaçebi olarak bende dahil mecliste soru önergeleri verdik. Mecliste parmak hesabı yapıldığı için gündeme almadılar. Sorunu çözmesi gereken iktidar bu sorunu çözmek istemiyor’’ ifadelerini kullandı.

‘’AKP Olarak Siz Yapın Oyu da Siz Alın, Biz Razıyız”

Beykoz’un problemlerini gündeme getiriyoruz, çözmesi gereken iktidar ne yazık ki çözüme yanaşmıyor diyen Vekil Akkaya, ‘’Ben AKP Milletvekili Azmi Ekinci Beyle de görüştüm. Dedim ki siz gelmişsiniz, bu dernekle görşmüşsünüz ve demişsiniz ki bize 367 oy lazım. Doğru, Anayasanın 169. Maddesi, orman ve orman kanunlarını düzenleyen madde. Biz bunun için anayasa değişikliğine gerek olmadığını iddia ediyoruz ama siz buna anayasa değişikliğini bahane ediyorsanız; biz CHP olarak buna hazırız dedim kendisine’’ ifadelerini kullandı. Akkaya, ‘’Siz yapın. Oyu siz alın dedim Azmi beye. Bizim derdimiz vatandaşın sorununu çözmek dedim. Gelin biz hazırız CHP olarak, altına imza atarız, siz yapmış olursunuz dedim. Sonuçta biz çözüm için her türlü mücadeleyi veriyoruz. Karşımızdakiler çözüm konusunda sürekli mazeret oluşturuyorlar. Yerel seçim öncesi gelecekler ve diyecekler ki buraya, ‘Ya tamam. Biz çalıştık çabaladık ama yetişemedik. Belediye Başkanımız seçilsin, şu yerel seçim bitsin ilk işimiz bu iş olacak’ diyecekler. Ya arkadaşlar bunla ilgili kaç tane örneği var’’ ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar Akkaya’dan konuyu mecliste gündeme getirmesini talep ederken Akkaya; ‘’Azmi beyle yeni konuştuk. Umuyorum ki o da bu işin ciddiyetinin farkında. Çözüm için gerekli çalışmayı yapacaktır diye umuyorum. Onun için bekleme süresi içerisindeyim. Belirli süre bekleyeceğiz. Sizler de Azmi Beye baskı yapacaksınız. Eğer belirli süre sonra oradan hareket gelmiyorsa bizlerde sizlerle beraber hareket ederek yol haritamızı çizeriz. Ben bu toplantıdan da bahsedeceğim Azmi Beye’’ ifadelerini kullandı.

Program sonrası Beykoz Aktüel Gazetesi’ni yakından takip ettiğini belirten Milletvekili Yakup Akkaya, ‘’Tarafsız Gazeteciliğinizden ötürü sizleri kutlarım. Beykoz Aktüel Gazetesi’nden Beykoz’un sorunlarını takip edip, çözüm önerileri adına neler yapabileceğimizi sık sık düşünerek gündeme getiriyoruz ama özellikle birinci ölçeğinizin doğru haber ve vatandaş yararı odaklı olması çok hoşuma gidiyor’’ ifadelerini kullandı.

CHP İlçe Başkanı Aydın Düzgün’ün Tokatköy ve Yenimahalle’de ciddi çalışmalar yapması, Milletvekilleri Akif Hamzaçebi ve Yakup Akkaya’nın bölge ile yakından ilgilenmesi vatandaşlar tarafından CHP Tokatköy ve Yenimahalle’de seferberlik ilan etti yorumlarını yaptırdı.