30 Ekim 2017 10:11

CHP Öncülüğünde Binlerce Beykozlu Cumhuriyeti Kutladı!

Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı tarafından, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Yürüyüşü düzenlendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz İlçe Başkanlığı tarafından, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Yürüyüşü düzenlendi.

Paşabahçe Meydanında düzenlenen program, ses sanatçısı Yasin Erbaş’ın müzik dinletisi ile başladı. Erbaş’ın ardından, Boğazın İncisi Halk Oyunları ekibine bırakıldı.  Halk Oyunları ekibiyle birlikte katılımcılar Paşabahçe Meydanın da halay çekti.

Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle Beykoz Belediyesi Meydanına kadar yaklaşık 2 kilometre yürüyen vatandaşlar, “Atatürk’ün askerleriyiz”, “Ne mutlu Türk’üm diyene” ve “Türkiye laiktir laik kalacak” sloganları attı.

Yürüyüş güzergahındaki yollar araç trafiğine kapatılırken, polis ekipleri yürüyüş boyunca güvenlik önlemi aldı. Yürüyüş sonunda katılımcılar, şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu.
Yürüyüş öncesi açıklama yapan CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, “Cumhuriyetin bize getirdiği tüm değerler tek tek yok edilmeye çalışılıyor” ifadelerini kullandı. 

Taştan; ”Çocuk yaşta nikah, halk iradesi ile seçilenin; kişilerin isteği ile görevden alınması, kadın hakları, basın özgürlüğü, eğitimdeki yok oluş ve işsizlik…Arkadaşlar saymakla bitmez. Düşünün ki hayvancılık ve tarım olmazsa olmazsa olmazımız iken, eti samanı ithal etmekten söz eden bir toplum olduk. Biz Türk Milleti olarak bu günlere yolsuz, susuz köylerden, ilaçsız, doktorsuz siperlerden, kıtlıktan, yokluktan, kuşatmalardan, savaşlardan geldiğimizi biliyoruz.”

”Bizler; Vatan mücadelesi uğruna üç yaşında ki bebeğini eve bırakıp cepheye koşan Nene Hatunu, cephane taşırken donarak şehit olan Kastamonulu Şerife Bacıyı, “Namus için ölmek bize Ağustos ayında soğuk su içmekten daha tatlıdır” diyen Gaziantepli Şahin Bey’i, başörtüsüne el uzatan Fransız askerine ilk kurşunu sıkan Kahramanmaraşlı Sütçü İmamın aziz hatıralarını ve kararlılıklarını unutmadık” ifadelerini kullandı.