20 Ocak 2017 17:15

BOĞAZIN EN ESKİ SEMTİ ANADOLUHİSARI

Adını 1395’te Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılan Anadolu Hisarı’ndan alan ilçemizin güzide semti Anadoluhisarı, boğazın en eski semti olma ünvanını koruyor.

Hisarın hemen yanıbaşından Boğaz’a dökülen Göksu ile, güneyindeki Küçüksu dereleri arasında kalan Küçüksu Çayırı İstanbul’un, şarkılar, şiirler başta gelmek üzere sanatına konu edilmiş en önemli mesire alanlarından biri olmuş. Bu alanda, Abdülmecit tarafından Nikoğos Balyan’a yaptırılmış olan Küçüksu Kasrı ve kasrın hemen yanıbaşında da Küçüksu Çeşmesi olarak da bilinen Mihrişah Valide Sultan Çeşmesi yer alıyor.                                                                                 Ad

Semt, aynı zamanda 1699’a tarihlenen İstanbul’un en eski ahşap binası Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı’na da evsahipliği yapıyor. Bölgedeki yalıların dışında dikkat çeken diğer tarihi yapılarından Fatih Sultan Camii, Fatih döneminde tek kubbeli olarak iskelenin bitişiğine inşa edilmiş ve fakat 1920’lerde yıkılarak, bugün Kanlıca yolu üzerinde kıyı tarafındaki yerinde yeniden yapılmış. Küçüksu Camii ve Karakolu 1950’lerde yıkılmış.

Görülebilecek diğer önemli eserlerin başlıcaları ise; Küçüksu Mihrişah Valide Sultan Çeşmesi, Küçüksu Kasrı, Göksu Peksimetçi Salih Ağa Camii, Muhaşşi Sinan Camii, Namazgah, Meryem Ana Ayazması, Nişangah ve Küçüksu Köprüsü’nden oluşuyor.

Tarihe doğanın binbir çeşidi eşlik ediyor…

Bölgede tarihi eserler ve yalılar, bahar ve yaz aylarında tepelere doğru erguvanlar, mor salkımlar, sarmaşık gülleri ve bir de asırlık çınarlarla yan yana ıhlamur ağaçlarıyla paylaşıyor bu benzersiz alanı…                                                                                                      Ad

Barındırdığı güzelliklerle önemli bir turistik mekân olan Anadoluhisarı, yalnızca Beykozlular’ın değil yerli ve yabancı misafirlerin de uğrak yerlerinden birisi.