9 Ekim 2020 13:10

Boğaziçinin gözde semti Kanlıca…

Kanlıca, İstanbul’un Beykoz ilçesinin ünlü bir semtidir. Anadolu Hisarı ile Çubuklu arasında bulunur. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Anadolu yakasındaki ayağındadır.

Boğaziçinin gözde semti Kanlıca…

Kanlıca’nın Kanlıca yoğurtu meşhurdur. Kanlıca yoğurtu sahilde İsmail Ağa’da pudra şekeri üzerine konularak yenilir. Yoğurt’un özelliği yoğurt yapımında kullanılan süt tozu ve üzerine konulan pudra şekeridir.

Kanlıca ayrıca Mihrabad Korusu’yla da meşhurdur. Anadolu Yakasının en yeşillik yerlerinden biridir. Kanlıca’nın yalıları da ünlüdür.

Kanlıca’nın ismi konusunda çeşitli rivayetler vardır ama en çok kabul göreni zamanın Osmanlı sultanlarından biri bir gün emir vererek İstanbul’un havası en temiz semtinin bulunmasını ister. Nasıl ölçüleceği konusunda ise vezirlerinden yardım ister. Vezirlerden biri her semte kanlı et bulunana direklerin asılmasını ve en geç bozulan etin olduğu direğin havası en temiz semte olacağını söyler. Sultan emir verir ve Kanlıca büyük arayla birinci olur ve Osmanlı Sultanı bu semte Kanlıca ismini verir.

‘Beykoz Çok Güzel’ sloganıyla Beykoz’un tanıtımını yapmayı şiar edinen Beykoz Belediyesi, Kanlıca ile ilgili bir kısa film yayınladı.

Beykoz Belediyesi tarafından hazırlanan eşsiz Kanlıca kısa filmini izlemek için tıklayınız.